Pies wymiotuje pianą - jakie są przyczyny?

Zdarzające się, jednorazowe wymioty u psa nie muszą oznaczać od razu czegoś poważnego. Mogą one być wynikiem chwilowej niestrawności. Czasem psy zwracają treść żołądka po zjedzeniu źdźbła trawy. Jeśli wymioty powracają lub są zbyt częste, powinniśmy zwrócić uwagę na to co dzieje się z naszym pupilem. 

Przyczyny wymiotów u psa Przyczyny wymiotów u psa Źródło: pixabay.com

Wymioty u psa - jak rozpoznać, że coś się dzieje?

Pierwszym objawem nadchodzących wymiotów u psa jest zmiana zachowania. Zwierzak staje się niespokojny, nie może sobie znaleźć miejsca, może też unikać obecności ludzi. Zwiększające się mdłości, mogą powodować ślinotok, przez co pies będzie nadmiernie oblizywał swój pysk. Następnie u psa pojawią się charakterystyczne skurcze brzucha wywołane skurczami żołądka, które prowadzą do wymiotów. Rodzaje wymiotów u psów można podzielić ze względu na częstotliwość występowania (jednorazowe, przewlekłe i ostre) lub według charakteru wydalanej wydzieliny (np. wymioty żółcią, pianą, wodne, krwiste). Wymioty jednorazowe zdarzają się rzadko, od czasu do czasu i przeważnie nie mają podłoża chorobowego. Wymioty przewlekłe trwają nawet kilka tygodni, zaś ostre pojawiają się nagle, mają ostry i gwałtowny przebieg oraz trwają kilka dni. Należy zwracać uwagę, czy podczas wymiotów nie występują równocześnie inne objawy. Każde pojawienie się wymiotów powinno być skonsultowane z lekarzem weterynarii, aby uniknąć poważniejszej choroby u psa.

Przyczyny wymiotów u psa. 

Wymioty pojawiające się u psa nie zawsze mają podłoże w chorobie. Warto jednak każdy taki przypadek skonsultować z weterynarzem dla własnego spokoju i zdrowia pupila. Oddawanie treści żołądka przez psa może być skutkiem choroby jeśli zdarza się to często lub gdy ma ostry przebieg. Przyczyny wymiotów u psa są różnorakie. Należy wśród nich wyróżnić:

  • niestrawność, spowodowaną zjedzeniem czegoś niezdrowego lub drażniącego układ pokarmowy zwierzęcia, 
  • błędy dietetyczne,
  • nadkwasotę i refluks,
  • wzdęcia,
  • zapalenie trzustki,
  • chorobę zakaźną,
  • niedrożność dróg pokarmowych,
  • zapalenia otrzewnej i innych narządów układu pokarmowego,
  • zadławienia,
  • gorączka,
  • ból,
  • połknięcie ciała obcego,
  • wrzody żołądka,
  • choroby nerek,
  • choroby wątroby,
  • alergie,
  • nowotwory,
  • zatrucia,
  • nagłą zmianę sposobu żywienia,
  • infekcje wynikające z obecności pasożytów,
  • infekcje gardła,
  • zbyt szybkie jedzenie,
  • urazy,
  • u szczeniaków powodem może być zmiana żywienia suki,
  • gryzienie i połykanie różnych przedmiotów,
  • wścieklizna.

Wymioty pianą lub śliną często są efektem nieprawidłowego jedzenia, zadławienia, obecności ciała obcego w gardle lub infekcją gardła. Pies odczuwa wtedy dyskomfort w jamie gardła, śluzówka staje się podrażniona, co może prowokować odruch wymiotny. Często zdarza się, że pies wymiotuje w ten sposób po zjedzeniu kilku ździebeł trawy, która może przykleić się do śluzówki gardła lub przełyku i powodować podrażnienie.

Wydalana podczas wymiotów piana, może mieć różną barwę. Wymioty pianą, a głównie śliną mogą być wynikiem infekcji dróg oddechowych, kaszlu lub zadławienia. Gdy wydalana piana ma żółtą barwę, należy niezwłocznie zabrać psa do weterynarza, ponieważ oznacza to, że nasz pupil ma problemy z dwunastnicą lub żołądkiem. Wymioty żółcią są efektem stanu zapalnego dwunastnicy oraz wrzodów lub zapalenia żołądka. Biały kolor wydalanej piany to tak jak w przypadku wydalanej śliny, przeważnie skutek infekcji gardła i migdałków. 

Stanom chorobowym, takim jak zapalenia narządów, infekcje, zatrucia, czy chorobom wątroby kub nerek, oprócz wymiotów, będą towarzyszyć również inne objawy. Pies stanie się apatyczny, osłabiony, będzie unikał kontaktu z ludźmi, przebywając tylko w swoim ulubionym miejscu lub kojcu, nie będzie chciał jeść, może również odmawiać picia, ponadto zauważymy, że każdy ruch będzie dla pupila sporym wysiłkiem. Pojawienie się takich objawów u psa powinno nas skłonić do natychmiastowej wizyty u weterynarza. 

Jak leczyć wymioty u psa?

W przypadku wystąpienia wymiotów u naszego pupila, nie należy podejmować żadnych działań na własną rękę. Podawanie na chybił trafił niesprawdzonych leków lub antybiotyków może się naprawdę źle skończyć. Nie wolno również podawać zwierzęciu leków, przeznaczonych dla ludziPostępując w ten sposób możemy pogorszyć stan psa lub długotrwale mu zaszkodzić. Jeśli wymioty nie są jednorazowe i nie ustępują, należy niezwłocznie zabrać psa do gabinetu weterynaryjnego, ponieważ może to być początek poważnej choroby. 

W trakcie wizyty należy podać wszystkie, szczegółowe objawy, które wystąpiły oraz poinformować lekarza o wszelkich, przebytych chorobach psa. Należy również powiedzieć weterynarzowi o tym, co pies jadł lub co mógł połknąć. W celu leczenia mogą zostać zlecone dalsze badania diagnostyczne, takie jak USG, RTG, badanie krwi i moczu. Pierwszym sposobem leczenia może być podanie przez lekarza leków przeciwwymiotnych i ochronnych na żołądek. Leki te są zazwyczaj podawane poprzez zastrzyk, ponieważ podanie leku do pyska w przypadku wymiotów może skończyć się zwróceniem treści. Gdy wymioty mają podłoże chorobowe, pies może zostać zatrzymany w klinice, w celu podjęcia leczenia szpitalnego. Zatrzymanie psa na leczenie szpitalne jest podejmowane również wtedy, gdy istnieje podejrzenie obecności ciała obcego w gardle lub przełyku i niedrożności przewodu pokarmowego. 

Przed wizytą u weterynarza nie wolno podawać psu żadnych leków. Należy zadbać jedynie o bezpieczeństwo psa, jego spokój oraz podawać mu do picia wodę, w celu uniknięcia odwodnienia. Warto też wiedzieć, że niektóre psy po ustąpieniu wymiotów unikają jedzenia przez dzień lub dwa i jest to ich sposób na samoistne wyleczenie. Każdego psa bez wyjątku należy zawsze uważnie obserwować, do czasu ustąpienia wszelkich objawów. 

Jak zapobiegać wymiotom u psa?

Chcąc uniknąć choroby psa i oszczędzić mu cierpienia, należy podjąć odpowiednie działania zapobiegawcze. Profilaktykę można prowadzić również w przypadku wymiotów. W tym celu pies powinien być regularnie badany u weterynarza, przynajmniej raz na rok. Dzięki temu wykluczymy choroby lub wykryjemy je we wczesnym stadium, co znacznie ułatwia wyleczenie. Wszelkie objawy chorobowe u psa powinny być konsultowane z lekarzem jak najwcześniej, aby uniknąć ciężkiego rozwoju choroby. Przede wszystkim działania zapobiegawcze obejmują sposób żywienia psa. Dieta powinna być odpowiednio dobrana do rasy i wieku zwierzęcia. Jeśli nie wiemy jaką karmę kupić dla naszego psa, warto dopytać o to weterynarza.

Ważne jest, aby podczas żywienia dostarczono psu niezbędnych składników odżywczych, a także witamin i składników mineralnych. Należy również unikać podawania psu różnych smakołyków. Zupełnie zakazane jest, aby pies spożywał produkty takie jak czekolada lub słodycze. W diecie psa nie może być również niektórych warzyw, np. cebula, czosnek. Należy również zapobiegać temu, aby pies nie zjadał trawy i roślin, które mogą się dla niego okazać trujące. Wszelkie przedmioty, które pies może pogryźć lub połknąć, powinny znaleźć się poza jego zasięgiem, również wszelkie środki chemiczne i jedzenie dla ludzi. W przypadku, gdy zauważymy, że pies gryzie jakiś przedmiot, trzeba niezwłocznie mu go zabrać. Niektóre psy potrafią brać do pyszczka wszystko co spotkają na swojej drodze.