Pierwsze tygodnie życia szczeniaka i kociaka

Pierwsze dwa tygodnie życia szczeniaka i kocięcia to okres wegetatywny. Zwierzęta rodzą się ślepe, głuche ze słabą ruchliwością i nie są w wstanie samodzielnie regulować temperatury ciała. Praktycznie śpią cały czas z wyjątkiem krótkich chwil, kiedy ssą mleko matki.

Źródło: Shutterstock

Zdawać by się mogło, że rola człowieka w tak wczesnym okresie życia zwierząt nie ma znaczenia. Otóż nie. Stałe dotykanie, czyszczenie, wykonywanie podstawowych czynności pielęgnacyjnych nawet u takich maluchów pozwala w nich wyrobić pewne pozytywne doznania. Poza tym przekładanie, przenoszenie, układanie na plecach to wspaniały trening dla zmysłów osesków i sygnał od człowieka o jego dominacji.

Pierwsze tygodnie życia

Trzeci tydzień życia nazywany jest okresem przejściowym, w którym następuje szybki rozwój. Właśnie w trzecim tygodniu maluchy zaczynają widzieć, słyszeć i odbierać większość bodźców z otoczenia. Poznają matkę, rodzeństwo, człowieka. Ważne jest, ażeby nowe, odbierane przez zwierzaki doznania były wyłącznie pozytywne.

Pomiędzy czwartym a siódmym tygodniem następuje okres wpajania skojarzeń. Zwierzęta uczą się sposobów zachowania w stadzie, uczą się hierarchii, wyrabiają swoje indywidualne formy reakcji na różnorodne bodźce zewnętrzne. Szalenie istotny w tym okresie jest stały, pozytywny kontakt z człowiekiem.

Siódmy tydzień życia to optymalny czas na odłączenie szczeniaka od matki i od stada. Dla kocięcia będzie to tydzień ósmy. Zwykle jest to czas, kiedy maluch trafia do nowego domu i nowych opiekunów. Wiąże się to z dość istotnym stresem środowiskowym. Dlatego przeprowadzka ta powinna mieć delikatna i przemyślaną formę. Aby złagodzić jej skutki warto zabrać z dotychczasowego gniazda kocyk, chusteczkę, zabawkę, która zwierzę zna i lubi.

Pomiędzy ósmym a dziesiątym tygodniem życia szczeniaki i kociaki przechodzą fazę powstawania lęków. Nowe otoczenie, nowi opiekunowie sprzyjają powstaniu fobii. Pamiętajmy, że pomiędzy ósmym a dwunastym tygodniem życia zamyka się dość istotny czas dla prawidłowej socjalizacji. Dlatego zwierzak powinien być uczony oczekiwanego przez nas zachowania poprzez zabawę i nagrody - łagodnie i z wyrozumiałością.

Od trzynastego do szesnastego tygodnia życia u szczenięcia i kocięcia ma miejsce faza podporządkowania. Rolą człowieka jest nauczenie zwierzaka, że w hierarchii stada to człowiek jest wyżej. Dopuszczalne są jednak tylko pozytywne zachowania. Pamiętać trzeba, że tylko pozytywne dla zwierzęcia doznania przyniosą rzeczywisty, pożądany i oczekiwany efekt.

Kolejne fazy rozwoju to faza przypadająca na piąty i szósty miesiąc życia. To etap, kiedy u psa powstaje instynkt sfory, a człowiek jest uznawany za jej członka. Koty wchodzą w tym czasie w fazę dojrzewania płciowego, podczas gdy psy zaczynają dojrzewać w tej materii po ukończeniu siódmego miesiąca życia.