Pierwsze tygodnie życia kota

W okresie ciąży i pierwszych dni życia kota bardzo istotny jest dotyk. Dlatego zarówno mama, jak i kociaki, powinny zostać otoczone szczególną troską i sympatią. 

Źródło: Shutterstock

Ciąża u kotów trwa zazwyczaj około 2 miesięcy. Okres płodowy zaczyna się mniej więcej 25 dnia ciąży. Bardzo wcześnie pojawiają się zmysły dotyku i równowagi, odpowiednio: trzy tygodnie i tydzień przed narodzinami. To pokazuje, jak istotny dla rozwoju kociąt jest wpływ otoczenia na ich matkę.

Ciężarną kotkę należy często głaskać oraz zapewnić jej komfort psychiczny. Nie można narażać jej na niepotrzebny stres, ponieważ odbije się to na kociętach. Okres neonatalny trwa u kotów od narodzin do 10 dnia życia. Kończy się w momencie kiedy małe kotki otworzą oczy. W okresie tym 95% czasu zajmuje kociętom sen, a cała aktywność skupia się w pobliżu matki. Już w tym momencie warto brać kocięta na ręce, często je dotykać i głaskać. Należy robić to kilka razy dziennie, a każda sesja powinna trwać maksimum kilka minut.

Wraz z otwarciem oczu rozpoczyna się okres przejściowy, który trwa do trzeciego tygodnia życia kociąt. W okresie tym rozwija się wzajemne przywiązanie kociąt do matki i opiekunów. Kocie rozpoczyna także dojrzewanie sensoryczne. Zmysły rozwijają się teraz w maksymalnym tempie. Zazwyczaj około piętnastego dnia młody kotek jest w stanie chodzić. Zaczyna się także samodzielnie wypróżniać.

W tym momencie zaczyna się także tzw. okres socjalizacji, który trwa od drugiego do dziewiątego tygodnia życia kota. Jak widać okres ten jest wczesny i krótki, a przez to jeszcze ważniejszy niż u psa. Wszystko co spotka młodego kotka w tym czasie, będzie miało wpływ na jego dalsze życie. Nie bez powodu moment ten nazywamy okresem wrażliwym. Kocię odkrywa świat, poznaje swój i inne gatunki, uczy się samokontroli i radzenia sobie ze stresem. Bardzo ważną rolę odgrywa tutaj matka i rodzeństwo, które uczą małego szkraba jak być prawdziwym kotem.

Jednocześnie z procesem socjalizacji odbywa się proces odłączania. U różnych kotów zaczyna się on w różnym momencie, jednak możemy przyjąć, że jego początek zaczyna się w przybliżeniu około czwartego tygodnia, kiedy to matka nie karmi już tak chętnie swoich kociąt. Zaczyna przed nimi uciekać i ukrywać się w miejscach niedostępnych dla maluchów. Młode kotki zaczynają być coraz bardziej samodzielne i już około drugiego miesiąca życia są gotowe upolować swoją pierwszą ofiarę.

Decydując się na wzięcie młodego kota musimy pamiętać, że nie powinien on być na świecie krócej niż dziewięć tygodni. Najlepiej poczekać aż kocię skończy dwanaście tygodni. Tylko wtedy będziemy mieli pewność, że nauczyło się wszystkiego, co każdy młody kociak wiedzieć powinien.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: