Pierwsze dni z nowym kotem

Wreszcie staliśmy się szczęśliwymi opiekunami kota. Co powinniśmy zrobić i jak powinniśmy zachowywać się przez pierwsze dni, aby nasz towarzysz szybko zaaklimatyzował się w nowym miejscu?


Źródło: Shutterstock

Po pierwsze, jeszcze przed przyjęciem nowego kota, powinniśmy właściwie przygotować na jego przybycie mieszkanie. Musimy upewnić się, że mamy wszystkie niezbędne akcesoria. Do najważniejszych z nich należą: miski, drapaki, zabawki, posłania i kuwety. Każde z nich powinno być umieszczone w odpowiednim miejscu.

Miski z jedzeniem i wodą nie powinny stać obok siebie, ponieważ koty zdecydowanie bardziej wolą zaspokajać pragnienie w innym miejscu niż się posilają. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest specjalna fontanna, która zapewnia kotu dostęp do świeżej wody i sama w sobie jest dla niego atrakcją. To samo tyczy się miejsca umieszczenia kuwety. Powinna ona znajdować się co najmniej dwa metry od miejsc, w których znajdują się miski z wodą lub jedzeniem. Dodatkowo kuweta powinna stać na każdym piętrze naszego domu lub w kilku punktach na tym samym poziomie, jeśli pomieszczenie jest bardzo przestronne. Drapaki umieszczamy w miejscu, w którym kot będzie mógł się swobodnie rozciągnąć. Wybór właściwego drapaka zależy od indywidualnych preferencji każdego zwierzęcia.

Kiedy jesteśmy już gotowi na przyjęcie kota powinniśmy pozwolić mu na swobodne zapoznanie się z całym mieszkaniem. Kot jest zwierzęciem dla którego bardzo ważne są zapachy. Dlatego też wiele czasu spędzi na ocieraniu się o meble i nowych opiekunów. Powinniśmy mu na to pozwolić, bo tylko w otoczeniu, które pachnie znajomo nasz zwierzak będzie czuł się bezpiecznie i komfortowo. Upewnijmy się także, że kot ma dostęp do wyższych poziomów w naszym mieszkaniu. Znacząco powiększy to jego terytorium i urozmaici codzienne wędrówki.W momencie, kiedy kot oswoi się już z nowym otoczeniem powinniśmy zachowywać się tak, jak będziemy zachowywać się przez resztę czasu spędzanego wspólnie z kotem.

Bardzo dobrym pomysłem jest ustalenie określonych godzin na zabawę i pieszczoty, tak aby kot miał możliwość stworzenia rytuałów. Jeśli bywamy w domu nieregularnie zacznijmy przyzwyczajać go do tego już od początku. Wychodźmy najpierw na kilka minut, potem na coraz dłużej, tak aby zwierzę miało okazję się do tego przyzwyczaić. Dodatkowo, zgodnie z tym co zostało napisane już wcześniej powoli oswajajmy kota ze wszystkim, co będzie spotykało go w przyszłości. Tylko w ten sposób pierwsze wspólnie spędzone dni przygotują naszego podopiecznego do mieszkania razem z nami.