Pakiet medyczny dla psów ratowników

Specjalnie przeszkolone psy odgrywają często kluczową rolę podczas wielu katastrof. Z narażeniem własnego życia ratują i odnajdują ludzi.
Tak było także w wypadku wybuchu butli gazowej, który miał miejsce 25 stycznia 2018 roku w Mirsku na Dolnym Śląsku. Doceniając ich wkład w bezpieczeństwo mieszkańców, Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu objął zwierzęta opieką medyczną.

pies ratownik pies ratownik Źródło: Internet

W wyniku wybuchu zawaliła się ściana frontowa i dwa piętra starej kamienicy w centrum Mirska. Osiem osób zostało rannych - wśród nich czworo dzieci, a sąsiednie budynki zostały ewakuowane. 
Strażacy uznali, że w gruzowisku mogą się znajdować osoby przysypane. Zatem po dokonaniu wstępnej stabilizacji konstrukcji przez kilka kolejnych godzin – z wykorzystaniem sprzętu specjalistycznego oraz sześciu psów – prowadzili na gruzowisku działania poszukiwawcze. Psy na szczęście nie znalazły jednak w ruinach nikogo, ale to one były jednymi z bohaterów tej akcji.
To nie pierwsza katastrofa, w której psy pomagają różnym służbom ratowniczym i ratują ludzi.   Wydział Medycyny Weterynaryjnej Uniwersytetu Przyrodniczego w stolicy Dolnego Śląska postanowił objąć te psy oraz inne  zwierzęta ratownicze z regionu. specjalnym pakietem usług medycznych. 
Zawarta pomiędzy rektorem uczelni a przedstawicielami służb ratowniczych umowa pozwoli przez pięć lat na objęcie opieką profilaktyczną oraz doraźną pomocą psy ratownicze oraz psich emerytów z wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego oraz z ochotniczej straży pożarnej z terenów Wrocławia i całego Dolnego Śląska, a także z górskiego ochotniczego pogotowia ratunkowego z całej Polski. Wszystkie usługi będą bezpłatne, służby poniosą jedynie koszty ewentualnych leków oraz użytych materiałów. 
Na taki pakiet medyczny zasługują nie tylko psy z województwa dolnośląskiego - mamy więc nadzieję, że w ślady wrocławskiego Uniwersytetu Przyrodniczego pójdą wydziały weterynarii z innych miast, a także duże kliniki weterynaryjne. Inwestycja w zdrowie i dobrostan psich ratowników to inwestycja w nasze życie i zdrowie.