Owijanie w bawełnę jednak działa!

Twój pies boi się burzy? Jest niespokojny zostając sam w domu? Być może metoda owijania ciała może mu pomóc!

Kamizelka antystresowa Anxiety Wrap. Kamizelka antystresowa Anxiety Wrap. Źródło: www.helpmydog.pl

Jeżeli chcemy pomóc psu cierpiącemu z powodu lęku separacyjnego czy też strachu przed burzą lub fajerwerkami, nic nie zastąpi wskazówek wykwalifikowanego terapeuty zachowań. Nim jednak umówimy się na wizytę, możemy sami spróbować pomóc nieco naszemu czworonogowi wypróbowując działanie psich feromonów, esencji doktora Bacha lub mało jeszcze znanej u nas metody owijania ciała.

Źródło: www.helpmydog.pl

Ci, którym owijanie ciała jako remedium na stres i zdenerwowanie wydaje się dość dziwacznym pomysłem, najprawdopodobniej nie słyszeli o owijaniu ciała niemowląt, które mają duże problemy z zasypianiem. Dzieci ciasno opatulone kocykiem tworzącym tak zwany kokon ( i dodatkowo mające często na głowie dość ściśle przylegającą czapeczkę) dużo szybciej uspokajają się i łatwiej jest im zasnąć. Choć psy oczywiście nie są małymi dziećmi, owijanie ich ciała (które nie jest tutaj tożsame z jakimkolwiek krępowaniem ruchów zwierzęcia) jest już od dawna stosowane w podejściu do rozwiązywania problemów behawioralnych zwierząt  zwanym Tellington Touch.

Z połączenia wiedzy o efektywności wspomnianej wyżej metody oraz o skuteczności akupresury powstała specjalna kamizelka przeciwlękowa (dostępna również w Polsce) znana jako Ankiety Wrap. Jest  ona specjalnym okryciem ściśle otulającym ciało zwierzęcia, które - jak głosi opis - dzięki odpowiedniemu naciskowi w różnych punktach ciała poprawia krążenie, ogranicza napięcia obecne w ciele zwierzęcia działa uspokajająco i zwiększa równowagę emocjonalną psa. Pierwsza kamizelka tego typu  została stworzona przez trenerkę psów Susan Sharpe w 2001 roku i jest  jak dotąd jedynym opatentowanym okryciem uciskowym.

Źródło: www.helpmydog.pl

 Linda Tellington-Jones oraz Susan Sharpe  uważają, że stosowanie owijania ciała czy Anxiety Wrap może pomóc między innymi tym psom, które boją się różnych dźwięków, przeżywają niepokój zostając same w domu, nie są pewne siebie, cierpią na chorobę lokomocyjną lub też przejawiają nadmierną wokalizację. W książkach dotyczących metody Tellingotn Touch możemy zobaczyć zdjęcia prezentujące właściwy sposób owijania ciała psa, a w Internecie obejrzeć filmy, na których widać znaczącą różnicę zachowania zwierząt  przed i po zastosowaniu kamizelki uciskowej w sytuacjach problemowych.

Choć trudno uwierzyć, że owinięcie ciała czy zastosowanie specjalnej kamizelki rozwiąże wszystkie problemy naszego czworonoga, wielu opiekunów zwierząt twierdzi, że zastosowanie tak niestandardowych rozwiązań jak dodanie do wody pitnej kilku kropli  ekstraktu z lawendy, podawanie zwierzęciu esencji kwiatowych czy rozpylenie w domu zwierzęcych  feromonów naprawdę pomaga psom i kotom w wyciszaniu się i osiągnięciu równowagi emocjonalnej. Jedno jest pewne: owijanie ciała na pewno nie może nikomu zaszkodzić, dlaczego więc nie mielibyśmy spróbować czy nie podziała akurat na naszego psa?