Otyłość u zwierząt towarzyszących

Otyłość to problem dręczący nie tylko ludzi. Otyłość coraz częściej dotyczy naszych domowych pupili, których nieprawidłowo żywimy i nie zapewniamy odpowiedniej dawki codziennego ruchu.

Źródło: Shutterstock

Problem otyłości dotyka nie tylko ludzi, ale również zwierzęta towarzyszące. W naturze  nie spotyka się grubych zwierząt, co dowodzi, że otyłość jest stanem patologicznym.  Bywa, że właściciele zwierzęcia nie zauważają bądź ignorują pierwsze niebezpieczne objawy,  uważając nadwagę za coś normalnego. Często tłumaczą stan pupila sterylizacją, wiekiem, przebytymi ciążami, upodobaniami smakowymi - lista usprawiedliwień jest długa. Otyłość jest dla zwierząt bardzo groźna. Powoduje wiele dolegliwości min. cukrzycę, choroby serca,  układu oddechowego, zaburzenia gospodarki hormonalnej, obniża odporność. W znaczący sposób wpływa negatywnie na układ szkieletowo-mięśniowy. Nadmierna masa ciała obciąża stawy  i powoduje występowanie schorzeń ortopedycznych. Otyłe zwierzęta mają coraz większe trudności w poruszaniu się, a zmniejszona aktywność jest przyczyną ciągłego wzrostu masy ciała.

Źródło: Shutterstock
Najczęstszą przyczyną otyłości u zwierząt towarzyszących jest za mała ilość ruchu w stosunku do ilości przyjmowanych pokarmów. Oczywiście istnieją schorzenia, które powodują nadmierny wzrost masy ciała, ale z reguły prawidłowo żywione i prowadzące aktywny tryb życia zwierzęta nie mają problemów z utrzymaniem odpowiedniej masy ciała. Najlepiej nie dopuszczać do sytuacji, w której zwierzę zaczyna tyć. Przede wszystkim należy dbać o dobrze zbilansowaną dietę. Na rynku jest mnóstwo gotowych karm dla zwierząt odpowiednich dla ich rasy, wieku, trybu życia. Są one wzbogacone o odpowiednie witaminy i minerały. Możemy również samodzielnie sporządzać posiłki dla swoich pupili. Jednak, aby dawka pokarmowa miała odpowiednie parametry, musimy włożyć w jej przygotowanie dużo pracy i posiadać odpowiednią wiedzę z zakresu żywienia zwierząt. Bez względu na to czy zdecydujemy się na gotowe karmy, czy samodzielne sporządzanie posiłków  warto skonsultować się ze specjalistą w zakresie żywienia zwierząt, który pomoże nam wybrać odpowiednią dawkę pokarmową i rodzaj karmy. Dobrze jest przyzwyczaić naszego podopiecznego do odpowiednich pór karmienia oraz miejsca, w którym jest karmiony. Nie pozwalajmy, aby zwierzę wymuszało od domowników jedzenie podczas ich posiłków. Dokarmianie zwierząt powoduje brak możliwości kontrolowania ilości pokarmu, jaki zjadają. Niektóre ludzkie przysmaki mogą być dla zwierząt szkodliwe a nawet wręcz niebezpieczne.

 Równie ważna dla zachowania odpowiedniej wagi jest codzienna dawka ruchu. W przypadku psów mamy wiele możliwości. Starajmy się, aby spacer był czymś więcej niż tylko wyjściem na zewnątrz w celu zaspokojenia przez zwierzę potrzeb fizjologicznych. Zmotywujmy pupila do zabawy na świeżym powietrzu. Starajmy się, by przynajmniej jeden spacer dziennie był dłuższy i obfitował w ćwiczenia fizyczne. Większe problemy z zachęcaniem zwierzęcia do aktywności fizycznej mogą mieć właściciele kotów, które nie wychodzą na zewnątrz. Nie jesteśmy jednak zupełnie pozbawieni możliwości wprowadzania codziennej dawki ruchu dla kotów . Na rynku jest mnóstwo zabawek, które obudzą w najbardziej leniwych kotach instynkt łowiecki. Możemy również sami tworzyć zabawki ze sznurków, piór, kulek papieru. Najważniejsze to zapewniać kotom nowe bodźce, które zachęcą je do aktywności.

Małe zwierzęta domowe takie jak gryzonie, króliki, tchórzofretki, również powinny być motywowane do ćwiczeń. Pozwalajmy im biegać poza klatką (oczywiście pod kontrolą) i zwiedzać mieszkanie, wyposażmy klatkę w kołowrotek lub inne zabawki stworzone z myślą o najmniejszych pupilach.

Jeżeli nasze zwierzę jest już otyłe, należy podjąć natychmiastowe kroki w celu przywrócenia mu prawidłowej wagi. Nie odkładajmy tego na później, bo z każdym tygodniem stan zwierzęcia się pogarsza. Otyłość jest szczególnie niebezpieczna dla starszych zwierząt, których organizm jest słabszy. Wykazują one mniejszą chęć do aktywności fizycznej w związku z czym trudniej je  odchudzać. Walkę z otyłością należy rozpocząć od konsultacji z lekarzem weterynarii. Należy obniżać masę ciała stopniowo. Niedopuszczalne jest głodzenie zwierząt lub wymuszanie nadmiernej aktywności fizycznej. Musimy zdawać sobie sprawę z faktu, że u otyłego zwierzęcia stawy są mocno obciążone i dlatego w pierwszej kolejności musimy ograniczyć jego masę dietą i mało obciążającą aktywnością fizyczną. W planowaniu programu ćwiczeń dla otyłego czworonoga warto skorzystać  z porad zoofizjoterapeuty. Rehabilitant przeprowadzi odpowiednie ćwiczenia z użyciem piłek, równoważni i innych sprzętów, dodatkowo poinstruuje właściciela, jakie ćwiczenia powinien wykonywać ze swoim zwierzęciem w domu lub podczas spacerów. Wiele gabinetów zajmujących się rehabilitacją zwierząt posiada  ruchome bieżnie, które pomogą w walce z otyłością bez względu na warunki atmosferyczne. Ćwiczenia na bieżni nie wymagają wzmożonej aktywności właściciela i mogą być szczególnie przydatne dla starszych bądź chorych właścicieli, którzy nie są wstanie wychodzić z pupilem na długie spacery. Doskonałe rezultaty w walce z nadwagą przynoszą ćwiczenia na bieżniach wodnych lub w specjalnych basenach dla zwierząt. Niestety w Polsce jest  bardzo mało gabinetów dysponujących takim sprzętem.  Otyłym zwierzętom w trakcie kuracji odchudzającej możemy również zafundować masaż, który oprócz korzystnego wpływu na organizm zrelaksuje zwierzę, dla którego nowy tryb życia może na początku być dużym stresem. Podczas całego procesu odchudzania zwierzę musi być pod kontrolą lekarza weterynarii, który na bieżąco będzie monitorował jego stan.

Kiedy nasz pupil odzyska prawidłową masę ciała, musimy dbać o to, by nie przytył ponownie, utrzymujmy go w dobrej kondycji i dbajmy o dobre żywienie. Pamiętajmy, że zwierzę, które nie jest otyłe będzie się cieszyło dłuższym i bardzie komfortowym życiem.