Otyłość kotów po sterylizacji

Częsta otyłość kotów sterylizowanych jest faktem. Większość właścicieli nie zdaje sobie sprawy, że zabieg ten zmienia metabolizm zwierzęcia. Aby zapobiec zwiększaniu masy ciała kota sterylizowanego należy zatem zmienić sposób jego odżywiania oraz, wykorzystując różne metody, zwiększyć aktywność fizyczną.

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Statystyki wskazują, że około 20% kotów jest otyłych, czyli masa ich ciała przekracza prawidłową wartość o co najmniej 20-30%. Wiele czynników predysponuje zwierzęta do otyłości. Narażone na nią są głównie koty domowe krótkowłose, w średnim wieku. Zabieg kastracji lub sterylizacji zwiększa ryzyko wystąpienia tego zaburzenia 3- lub 4-krotnie.

Chirurgiczne usunięcie narządów rozrodczych niesie za sobą zmiany hormonalne w organizmie kota, które już w kilka dni po zabiegu wpływają na zmianę przemiany materii. Tempo metabolizmu spada, co powoduje, że kocury potrzebują o 28% mniej kalorii, zaś kotki o 33%. Oprócz zmniejszonego zapotrzebowania energetycznego występuje także zwiększenie apetytu zauważalne już tuż po zabiegu. Dokładny mechanizm rozwoju otyłości u kotów nie został co prawda dokładnie poznany, jednak aktualne badania dowodzą, iż spadek poziomu hormonów rozrodczych (estrogenów i androgenów) wpływa na gospodarkę innych hormonów (np. insuliny czy leptyny), a tym samym na liczne procesy metaboliczne.

Otyłość u kota nie pozostaje bez wpływu na jego zdrowie. Konsekwencją nadmiernej masy ciała może być cukrzyca typu II, choroby dolnych dróg moczowych, choroby układu szkieletowo-mięśniowego, stłuszczenie wątroby czy zwyrodnienie stawów. Aby nie doprowadzić do wzrostu masy ciała po zabiegu sterylizacji lub kastracji, ważna jest zmiana diety już od pierwszego dnia po operacji – karma dla kotów po sterylizacji, o zmniejszonej zawartości tłuszczu jest odpowiednio dostosowana do potrzeb organizmu po takim zabiegu. Dieta wysokobiałkowa, niskowęglowodanowa, o zmniejszonej kaloryczności oraz kontrola ilości spożywanego pożywienia i regularne sprawdzanie masy ciała zwierzęcia organiczają ryzyko wystąpienia otyłości.

W przypadku gdy kot przybiera na masie, istotne jest zmodyfikowanie jego diety oraz określenie optymalnej masy ciała i dostosowanie do niej ilości spożywanej karmy. Zagwarantuje to, że będzie on wykorzystywał rezerwy tłuszczowe jako źródło energii, co w konsekwencji doprowadzi do spadku masy ciała.

Kotom kastrowanym i sterylizowanym można podawać specjalistyczny opracowany specjalnie z myślą o nich pokarm. Tego typu produkty, oprócz zmniejszonej kaloryczności często zawierają dodatek substancji zakwaszających mocz, zapobiegających kamicy – dolegliwości typowej dla sterylizowanych czworonogów. W przypadku kastratów dobrym wyborem jest także bezzbożowa karma typu light. Ważne jest stosowanie zaleconej przez producenta ilości i częstości podawania. Na opakowaniu znaleźć można tabele informujące, ile wynosi dzienna porcja karmy w zależności od docelowej masy ciała. Aby zachować prawidłową masę ciała zwierzęcia należy bezwzględnie ich przestrzegać. Jeśli karmimy kota domowym jedzeniem – pamiętajmy, że taka dieta powinna zapewnić wszystkie niezbędne składniki odżywcze.  

Zwiększać też należy aktywność fizyczną kota, co można osiągnąć poprzez stosowanie zabawek wypełnionych drobnymi smakołykami (kot musi sam „upolować” jedzenie), czy choćby rozmieszczenie kilku misek w różnych miejscach mieszkania, np. wysoko na szafce, co zachęci kota do częstszego ruchu. Konieczne jest także systematyczne ważenie na dokładnej wadze w domu lub w lecznicy weterynaryjnej. W ciągu pierwszego miesiąca odchudzania ważenie należy przeprowadzać raz w tygodniu.

Partnerem tego artykułu jest: