Osteochondroza

Chorobę tą można określić w prostych słowach jako – obumieranie chrząstek stawowych. Objawy z początku są ledwo zauważalne. Nie można jednak dopuścić do rozwoju choroby, bo leczenie jest dość trudne. Co robić, gdy już znamy diagnozę?

Źródło: Shutterstock

Osteochondroza jest chorobą ortopedyczną dotyczącą chrząstek stawowych. Zwykle są to chrząstki stawowe stawu łokciowego, ale również stawu ramieniowego. Podłożem jest tło genetyczne. Badania jednak wskazują, że usposabiać może podawanie psu karm wysokoenergetycznych. Schorzeniu sprzyja też przewartościowanie z witaminami oraz makro i mikroelementami i oczywiście nadwaga.

Chorobę najczęściej spotykać można u młodych psów zwykle pomiędzy szóstym a szesnastym miesiącem życia. Dużo częściej dotyka też psów ras dużych, szybko rosnących niż małych.

Choroba na początku daje o sobie znać bardzo niewinnie. Mianowicie pies zaczyna oszczędzać dotkniętą schorzeniem łapkę. Wyraźnie widać, że nie obarcza jej tak pozostałych.  Z upływem czasu objawy nasilają się aż do całkowitego wyłączenia kończyny w motoryce zwierzęcia.

Badanie kliniczne w połączeniu z badaniem RTG pozwala na wychwycenie oderwanego fragmentu chrząstki stawowej nazywanego myszą stawową. Niestety zdarza się i tak, że trzeba wykonać artroskopię albo też diagnostycznego otwarcia stawu dla pełniej diagnostyki schorzenia.

Jeśli zmiany są małe, rozpoznanie dość wczesne, a schorowany pies jest w młodym wieku, to można podjąć próby leczenia zachowawczego i wspomagającego, które polega na podawaniu nutraceutyków, niesterydowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Niezbędne jest podawanie specjalistycznej diety weterynaryjnej, ograniczenie nadmiernej dozy ruchu i monitorowanie wagi zwierzęcia.

Wydaje się, że specjalnie predyspozycje do tego schorzenia mają dogi, nowofundlandy, owczarki, rottweilery, bernardyny, labradory oraz goldeny.

Nie jest to pocieszające ale czasami zachodzi konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego, który spowoduje usunięcie myszy stawowej lub też innych nieprawidłowych części chrząstki stawowej.