Ortodoksyjne czworonogi

W kwietniu wyznawcy judaizmu obchodzą jedno z najważniejszych świąt religijnych- Paschę, która upamiętnia wyzwolenie Izraelitów spod jarzma egipskiej niewoli. Jak się okazuje, nie tylko ortodoksyjni Żydzi przestrzegają związanych z Paschą nakazów. Podobnie postępują także mieszkające w ich domach czworonogi.

Psy ortodoksyjnych opiekunów przestrzegają w czasie Paschy specjalnej diety Psy ortodoksyjnych opiekunów przestrzegają w czasie Paschy specjalnej diety Źródło: nypost.com / Getty Image composite

Wielu ortodoksyjnych Żydów zwraca się nawet do rabinów z prośbą o udzielenie rad dotyczących właściwego karmienia i odpowiedniego postępowania z czworonogami w trakcie święta Paschy. Dodatkowo przez ostatnie dwadzieścia lat, instytucja zajmująca się koszernością żywności Star-K, regularnie publikowała listy potraw i produktów dozwolonych dla czworonogów, których opiekunami są religijni Żydzi. Zdaniem rabina Zvi Goldberga psy należy zacząć przygotowywać do zmiany diety już w styczniu. Nie wolno w tym czasie podawać im karmy zawierającej pszenicę lub ryż. Należy także zrezygnować z wielu innych wyrobów zbożowych, a nawet herbatników. Dlatego wielu Żydów przyznaje, że w okresie Paschy rezygnuje z tradycyjnej karmy i samemu gotuje koszerne posiłki swoim pupilom. Określonych produktów nie tylko nie wolno spożywać, ale nawet przechowywać w domu. Dokładny opis procedur związanych z przygotowywaniem posiłków zawarty jest w jednym z tekstów rabinicznych – Misznie.

Na szczęście czworonogi nie mają przeważnie większych problemów z przyzwyczajeniem się do specyficznej diety pod warunkiem, że są z nią stopniowo oswajane. Ortodoksyjni Żydzi bardzo poważnie traktują zalecenia zawarte w Misznie. Wyznawcy judaizmu wierzą, że za złamanie zasad związanych z obchodzeniem Paschy, dom oraz jego mieszkańców może spotkać nieszczęście lub kara.

 

Źródło: New York Post