Optymalna karma oraz znaczenie wody w odżywianiu

Historia karm gotowych sięga XIX wieku. Pierwsza karma została wyprodukowana przez Jamesa Spratta, a „ciastko dla psa” (tak je nazwał) było przygotowywane ze zbóż, warzyw, buraków i mięsa.  Pierwszymi klientami byli bogaci angielscy właściciele psów sportowych. Po 10 latach na rynku brytyjskim firma rozpoczęła działalność na rynku amerykańskim. Tak rozpoczęła się historia karm gotowych dla zwierząt.

Źródło: pixabay.com

Dlaczego wybieramy karmy gotowe?

Podstawowe korzyści związane z karmieniem karmami gotowymi to:

  • Gwarantowane bezpieczeństwo mikrobiologiczne i chemiczne karm
  • Stabilność zawartości składników odżywczych, potwierdzona wieloletnimi badaniami, co jest optymalne dla zwierząt
  • Łatwa dostępność i brak konieczności poświęcania czasu na przygotowywanie posiłków.

Wybór karm gotowych jest olbrzymi – nie wystarczy, aby obejrzeć reklamę i kierować się poleceniem danej marki/ reklamy. Zazwyczaj przekazy marketingowe nie zawierają całej informacji, a na kampanie reklamowe w telewizji stać duże marki. Ze względu na szeroki wybór karm – w tym marek niszowych - warto zrobić rozeznanie na rynku. Pamiętajmy o tym, iż należy czytać etykiety karm i obserwować reakcje zwierzęcia na daną karmę.  Tylko w ten sposób dobierzemy optymalną karmę. Jeśli nie znamy się na tym, skorzystajmy z pomocy specjalistów w zakresie żywienia.

Wśród właścicieli zwierząt krąży wiele mitów związanych z gotową karmą dla zwierząt – np. nadal pojawiają się historie o dodawaniu substancji uzależniających czy mięsa pochodzącego z nielegalnych źródeł. Pamiętajmy o tym, iż istnieją standardy produkcji karmy dla zwierząt określane przez rozporządzenia krajowe i Unii Europejskiej. Żaden zakład produkcyjny nie podejmie ryzyka zakupu surowców z nie potwierdzonego źródła, jak również nie użyje substancji zakazanych.

Natomiast karmy mogą mieć różny skład – pamiętajmy, iż często na cenę karmy wpływa zawartość określonych składników odżywczych, jak również w cenę końcową wliczone są również inne koszty ponoszone przez firmy (im większa firma, tym więcej kosztów dodatkowych wpływających na cenę produktu końcowego).

 

Substancje konserwujące w karmach

Od karm gotowych wymaga się dłuższej trwałości, dlatego w produkcji karmy są stosowane różne składniki konserwujące, przeciwutleniacze, jak również mogą to być np. zioła – rozmaryn. Trwa odwieczna dyskusja między zwolennikami posiłków domowych, a gotowych karm. Porównując parametr substancji konserwujących należy pamiętać również o tym, iż przygotowując posiłki z różnych półproduktów, mogę one również zawierać różne substancje konserwujące, czy też pochodzić ze źródeł, których nie akceptują producenci karm gotowych.

 

Surowce wykorzystywane w karmach

Zgodnie z prawem producent musi podawać surowce wykorzystane do wyprodukowania karmy w porządku malejącym przed poddaniem karmy procesowi obróbki termicznej. Surowce mogą być wymieniane pod swoimi nazwami np. wątroby lub jako nazwa kategorii. 

Woda nie musi być deklarowana jako surowiec, nawet jeśli dodawana do składu karmy.

Najczęściej wykorzystywane w karmach surowce to:

  • Mięso i surowce pochodzenia zwierzęcego – to wszystkie elementy zwierząt rzeźnych, świeże lub konserwowane, w tym też produkty pochodzące z przetwarzania tych zwierząt
  • Ryby i produkty rybne
  • Surowce pochodzenia roślinnego – zboża, warzywa, w tym bataty, ziemniaki,  rośliny strączkowe, nasiona oleiste
  • Mleko i surowce mleczne
  • Jaja i surowce z jaj
  • Oleje i tłuszcze
  • Drożdże
  • Substancje mineralne.

Jako dodatki do karmy zdefiniowanych jest 5 typów substancji: witaminy, miedź, konserwanty, przeciwutleniacze, koloranty. Np. Witaminy A,D,E muszą być zawsze deklarowane, jeśli są dodawane do karmy.

 

Odżywianie psa i kota – podstawowe informacje

Wrócę do zdania, które napisałam powyżej – należy uważnie czytać etykiety oraz sprawdzać, jak nasz pies wygląda i zachowuje się po danej karmie.  Wszystkie karmy muszą spełniać standardy analizy chemicznej, czyli zawartości białka, tłuszczu, popiołu.

Jednak producenci karmy mogą pozyskiwać surowce do produkcji z różnych źródeł, skład, wykorzystywane procesy technologiczne mogą wpływać na strawność danej karmy i przyswajanie jej przez danego psa. Ciekawy jest opatentowany proces technologiczny wykorzystujący jak największą ilość świeżych składników (mięso, ryby typu human grade, warzywa, owoce). Warto szukać karm wykorzystujących tę technologię.

Pamiętajmy o określeniu ze względu na przynależność gatunkową psy to „zwierzęta względnie mięsożerne”, a koty „ ściśle lub bezwzględnie mięsożerne”. Niektórzy naukowcy postulują, aby psy nazywać zwierzętami wszystkożernymi – przy braku białka zwierzęcego mogą wykorzystywać białko roślinne. U psów dorosłych nie ma zapotrzebowania na taurynę – aminokwas pochodzenia zwierzęcego – w przeciwieństwie do kotów. Ze względu na sposób odżywiania i rodzaj spożywanego posiłku możemy zrobić rozróżnienie pod względem optymalnego posiłku:

  • Psy: posiłek węglowodanowo- białkowo-tłuszczowy; ilość posiłków w ciągu dnia: 1-2
  • Koty: Białkowo-tłuszczowy; ilość posiłków w ciągu dnia 19-22

Jak widać kot i pies powinny być odżywiane inaczej. Psy pozyskują energię głównie z węglowodanów i tłuszczów, a kota z białek i tłuszczów.

Smakowitość karm rośnie zazwyczaj wraz z zawartością tłuszczu. Białko również podnosi smakowitość posiłków. Pokarmy wysokobiałkowe o niskiej zawartości tłuszczu sprawdzą się u psów szybko rosnących dużych ras – umożliwiając wzrost mięśni bez gromadzenia tkanki tłuszczowej. Jeśli więc mamy psa, który potrzebuje mieć masę mięśniową, jest psem pracującym warto wybierać karmy zawierające więcej białka.

Psy rozpoznają 5 smaków: słony, słodki, gorzki, kwaśny i umami (mięsny). Koty nie rozpoznają natomiast smaku słodkiego. 

Znaczenie wody

Woda jest najważniejszą dla wszystkich organizmów żywych substancją. Do wody powinniśmy zapewnić stały dostęp wszystkim zwierzętom.  Organizm zwierzęcia jest w stanie przeżyć utratę prawie całej tkanki tłuszczowej lub połowę masy białkowej. Utrata 10-15% wody może doprowadzić do śmierci zwierzęcia.  Szczególnie może to być ważne w przypadku kotów, które niechętnie piją wodę, a są karmione suchą karmą. Powinniśmy na nie zwrócić uwagę – w wielu przypadkach sprawdza się podawanie wody kotom np. z fontanny zamiast z miski.

Więcej o diecie i żywieniu psów i kotów znajdziesz w naszej Koochni.




Bożena Wróblewska

Hodowca psów, psycholog, udziela porad z różnych obszarów właścicielom zwierząt – specjalizuje się w psychologii zachowań, doborze psa do profilu właściciela  oraz diecie psa.  Właściciel marki karm bezzbożowych super premium My Lovely Dog, prowadzi sklep z akcesoriami i karmą niezbędną dla każdego właściciela www.mylovelydog.pl