Opłata za psa. Gdzie najtaniej?

Maksymalna wysokość opłaty za posiadanie psa w 2012 r. wynosi 115,31 zł. Nie oznacza to jednak, że taką kwotę należy wnosić za posiadanie merdającego ogonem czworonoga. Każda gmina ma prawo do ustalania własnych opłat w tym zakresie.

Źródło: iStock

Zwykle opłata za posiadanie psa jest dużo niższa od wskazanej przez Ministra Finansów rocznej stawki. W tym roku także sporo gmin w ogóle nie pobiera takiej opłaty od właścicieli psów. Tak jest między innymi w Warszawie, Katowicach, Krakowie, Gorzowie Wielkopolskim, Słupsku a także w Żarowie, Kościerzynie, Malborku, Kwidzynie, Gdyni, Starogardzie Gdańskim i w Gdańsku. Także Łódź wprowadziła moratorium na pobieranie tej opłaty do 2014 r.

W wielu gminach, zwłaszcza tych mniejszych, nie zrezygnowano jednak z opłat za posiadanie psa. Zarówno termin ich opłacania (zwykle jest to 31 marca, ale niektóre gminy wprowadziły dłuższe terminy), jak i kwota jest zróżnicowana.

Jedne z najwyższych stawek muszą płacić mieszkańcy Wejherowa – aż 75 zł! Tuż za nimi są właściciele psów z Redy – 72 zł. Z kolei płocczanie za przyjemność spędzania życia z jednym psiakiem wnoszą opłatę w wysokości 30 zł. Jeśli psia kompania jest większa – dodatkowo tylko 15 zł rocznie za każdego następnego czworonoga. Warto zaznaczyć, że w gminach, które wprowadzają te opłaty, generalnie nie muszą uiszczać je osoby, które ukończyły 65 rok życia oraz od osób niepełnosprawnych posiadających psa. Chociaż 2/3 Trójmiasta nie chciało obciążać obywateli dodatkową opłatą, radni Sopotu uznali, że wyłamią się i podwyższyli dotychczas obowiązującą kwotę o 6 zł – obecnie wynosi ona 66 zł.

Radni poznańscy nie zdecydowali się na odrzucenie opłaty za psa, lecz też i nie podwyższyli kwoty. W bieżącym roku nadal wynosi ona 55 zł. O 10 zł więcej muszą zapłacić częstochowianie. Dąbrowa Górnicza wyliczyła opłatę na 60 zł rocznie lub 30 zł, jeśli obowiązek opłaty powstałby w II półroczu. Radni Dąbrowy zwolnili z tej konieczności osoby zabierające do swojego domu psiaki ze schroniska.

W mniejszych gminach stawki opłat są niższe. Osielsko – 45 zł, Mława – 30 zł, Rokietnica i Murowana Goślina (obie leżące w Wielkopolsce) – po 40 zł. W Murowanej Goślinie opłatę wnosi się do 15 maja, zatem kto nie zapłacił, ma szansę, bez większych kar za zwłokę, na szybkie naprawienie błędu. Radni Mławy ustalili, iż wystarczające będzie pobieranie 30 zł od jednego psa. Toruń zdecydował się na niewielką kwotę 24 zł. W gminie Żabno oraz w Pruszczu Gdańskim do kasy miasta należy wpłacić z tego tytułu tylko 20 zł. W Dębicy (Podkarpackie) – 25 zł, zaś w Ostrołęce 30 zł, jednak emeryci zapłacą połowę stawki a całkowicie zwolnione z opłaty są psy adoptowane ze schronisk. Mieszkańcy Świdnicy wnoszą roczną opłatę z tytułu posiadania psa w wysokości 48 zł.

Zanim przystąpimy do (terminowej, lub już po terminie) uiszczenia opłaty za posiadanie psa, sprawdźmy na stronie internetowej swojej gminy, jak i czy w ogóle obowiązuje stawka za psiaka w danym roku. Jeśli nie uda się znaleźć takiej informacji na stronie – zadzwońmy do urzędu gminy. Tam na pewno udzielą informacji.