Opieka po zabiegach

Każdy miłośnik zwierząt dostrzega zalety, jakie niesie ze sobą posiadanie własnego czworonoga. Więź, jaka tworzy się miedzy ludźmi a ich pupilami, bywa bardzo silna. Zwierze często staje się pełnoprawnym członkiem rodziny, zaś obcowanie z nim dostarcza wiele radości i pozytywnych emocji. Kiedy podejmujemy decyzje o podzieleniu się swoim domostwem z jednym z nich, musimy mieć świadomość, że oprócz tego, że ofiarowują nam bardzo wiele, wymagają również opieki. 

Kołnierz uniemożliwi zwierzęciu wylizywanie i podgryzanie chorego miejsca. Kołnierz uniemożliwi zwierzęciu wylizywanie i podgryzanie chorego miejsca. Źródło: iStock

Bywa, że choroba, nieszczęśliwy wypadek czy inne okoliczności wymagają interwencji chirurgicznej. Obecnie weterynaria jest rozwinięta na wysokim poziomie i pozwala na skuteczne leczenie wielu schorzeń czy urazów pozwalając zwierzęciu cieszyć się zdrowiem i aktywnym życiem. Musimy pamiętać, że każdy zabieg chirurgiczny bez względu na to, czy jest to zwykła sterylizacja, czy skomplikowana operacja, jest w jakimś stopniu obciążający dla organizmu.

Oczywiście każde schorzenie wymaga innego leczenia, a o metodzie przeprowadzania zabiegu decyduje lekarz weterynarii, który go przeprowadza w porozumieniu z właścicielem zwierzęcia, niemniej istnieją pewne ogólne zasady postępowania ze zwierzętami operowanymi.

Są sytuacje, w których nagła pomoc weterynaryjna jest niezbędna, by ratować życie zwierzęcia (np. wypadki komunikacyjne, pogryzienia przez inne zwierzę, komplikacje przy porodzie). W takich przypadkach najważniejsze jest szybkie udzielenie pomocy. Są to sytuacje losowe, na które trudno być przygotowanym. Inne zabiegi można zaplanować w czasie i przygotować do nich zwierzę.

W zależności od rodzaju schorzenia i zabiegu, zwierzę przechodzi odpowiednie badania. Musimy dokładnie przestrzegać wskazówek lekarza weterynarii dotyczących kwestii karmienia i pojenia przed zabiegiem. Niekiedy zalecana jest fizjoterapia, która ma na celu przygotowanie organizmu  do operacji. Istotna jest również kontrola masy ciała. Weterynarz może zalecić pododawanie zwierzęciu odpowiednich środków farmakologicznych. W przypadku bardziej skomplikowanych zabiegów wskazane jest, aby zwierzę pozostało dłuższy czas w klinice weterynaryjnej, gdzie zostanie mu zapewniona profesjonalna opieka, a w razie komplikacji będzie możliwa szybka reakcja. Jeżeli nie jesteśmy w stanie poświęcić odpowiedniej ilości czasu bądź obawiamy się, iż nie poradzimy sobie w roli opiekuna operowanego zwierzęcia, możemy rozważyć pozostawienie go w lecznicy bądź specjalnym ośrodku zajmującym się rekonwalescencją i rehabilitacją zwierząt.

Rany, szwy, otarcia warto zabezpieczyc przed zabrudzeniem specjalnym ubrankiem. Źródło: Shutterstock

Jeśli stan zwierzęcia na to pozwala, a my czujemy się na siłach podjąć się samodzielnej opieki nad pupilem, możemy zabrać go do domu. Musimy mieć jednak świadomość, że może to być trudny czas dla nas i dla zwierzęcia. Na pewno będzie się ono czuło najlepiej we własnym domu, ale powinniśmy zapewnić mu odpowiednie warunki. Jeszcze przed zabiegiem przygotujmy miejsce, gdzie będzie mogło w ciszy i spokoju dochodzić do siebie. Unikajmy w tym czasie stresujących sytuacji, jak np. wizyty dużej ilości gości, w miarę możliwości nie zostawiajmy zwierzęcia samego.

Przestrzegajmy wskazówek weterynarza. Możliwe, że będzie trzeba podawać zwierzęciu odpowiednie leki, np. przeciwbólowe lub przeciwzapalne. Jeżeli ma ono rany pooperacyjne, należy zabezpieczyć je przed uszkodzeniem przez stosowanie kołnierzy, bądź specjalnych fartuchów. Stan rany musi być kontrolowany. Należy ją opatrywać zgodnie z zaleceniami lekarza. Zwierzę nie powinno wykonywać nagłych ruchów, gdyż może to wiązać się z zerwaniem szwów lub innymi urazami. Jeśli sytuacja tego wymaga, należy umieścić je w kojcu uniemożliwiającym nadmierną aktywność fizyczną. W przypadku, gdy okolice operowane objęte są obrzękiem, możemy stosować chłodne okłady.

Należy dbać o higienę w miejscu, gdzie przebywa zwierzę. Bród i zanieczyszczenia mogą powodować rozwój infekcji w ranie.

W przypadkach, gdy zwierzę ma problemy z samodzielnym poruszaniem, musimy podawać mu wodę i jedzenie, należy też dbać o jego potrzeby fizjologiczne. Po szczególnie skomplikowanych operacjach zwierzę może mieć trudności ze zmianą pozycji – należy wówczas ją regularnie zmieniać (nie rzadziej niż co 4 godz.), aby nie dopuścić do powstawania odleżyn. Może zaistnieć potrzeba zaopatrzenia się w specjalne szelki rehabilitacyjne, które pomogą podczas pierwszych prób wstawania i spacerów z psami mającymi trudność w poruszaniu się. Szczególną ostrożność należy zachować przy transportowaniu zwierzęcia na wizyty kontrolne. Dbajmy o to, by podróż odbywała się w bezpiecznych i jak najmniej stresujących warunkach.

Bardzo przydatna w rekonwalescencji jest odpowiednio prowadzona rehabilitacja. Często można ją rozpocząć już w pierwszych dobach po zabiegu. Zbiegi fizykoterapeutyczne przyspieszą gojenie ran i tkanek, wspomogą regenerację organizmu oraz będą miały działanie przeciwbólowe i przeciwobrzękowe.

Opiekowanie się zwierzęciem po zabiegu operacyjnym może okazać się ciężką pracą, ale jeżeli właściciel będzie stosował się do zaleceń lekarza weterynarii i dbał o odpowiednie warunki zoohigieniczne, z pewnością jego pupil szybciej wróci do zdrowia.