Opieka nad starszym kotem

Każdy starszy kot wymaga specjalnej opieki. Jedne zwierzęta będą potrzebować jej więcej, a inne mniej. Aby zapewnić sędziwemu kotu szczęśliwą emeryturę pamiętajmy o stosowaniu się do kilku podstawowych zasad.

Źródło: shutterstock

Przede wszystkim zapewnijmy naszemu pupilowi częstsze wizyty u weterynarza. W podeszłym wieku może pojawić się wiele chorób, które wcześnie wykryte są w pełni uleczalne. Lekarza powinniśmy odwiedzać nawet raz na kilka miesięcy.

Pamiętajmy o potrzebach starszego kota i ograniczeniach jakie wynikają z jego wieku. Zapewnijmy mu kilka przytulnych, ciepłych miejsc do spania. Jeśli będą one położone dosyć wysoko pamiętajmy o zamocowaniu drabinki, po której kot będzie mógł się wspinać. Starsze koty mogą mieć problemy ze wskakiwaniem na wyżej położone miejsca.   

Kota seniora trzeba karmić częściej, ale mniejszymi porcjami. Jego układ trawienny nie działa już tak dobrze jak w młodości. Mniejsze porcje będą lepiej przyswojone, a co za tym idzie zdrowsze dla naszego zwierzaka. Nie zapomnijmy również o regularnym przycinaniu pazurków. Kot nie tępi ich tak jak wcześniej a przez to może mieć problemy z poruszaniem się. Mając przycięte pazurki będzie poruszał się w bardziej komfortowy sposób.

Zapewnijmy kotu odpowiednią porcję czułości. Może potrzebować jej teraz więcej niż wcześniej. Nasza uwaga będzie dla niego zapewnieniem, że wszystko jest w porządku i że cały czas może liczyć na swojego opiekuna. Kiedy będziemy głaskać naszego zwierzaka, zwracajmy uwagę na miejsca, które sprawiają mu ból. Omijajmy je, a nacisk naszej ręki dostosujmy do wieku pupila. Pamiętajmy, że starsze koty są o wiele bardziej wyczulone na dotyk.

Przestrzegajmy też stałego porządku dnia. Koty przykładają dużą wagę do codziennych rytuałów, więc każda zmiana wpływa na nie niekorzystnie. Jeśli istnieje taka potrzeba możemy pomyśleć o skorzystaniu z usług osoby, która w ciągu dnia nakarmi naszego seniora i poświeci mu chwilę uwagi.

I najważniejsze. Nie przestawajmy kochać naszego zwierzaka. Może być teraz bardziej wymagający, ale to ten sam wspaniały kot, który towarzyszył nam przez kawał życia.