Psy w okularach

Pies, jako pełnoprawny przyjaciel człowieka, dostaje w prezencie od swego dwunożnego pana coraz więcej dopasowanych dla niego odpowiedników ludzkich akcesoriów. Dzieje się tak chociaż niektóre z przedmiotów bardziej przeszkadzają niż pomagają. Wiele kontrowersji budzą w okresie letnim zwłaszcza okulary dla szczekacza. Jaka to z nimi jest – potrzebne czy męczące?

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Komfort psiego spojrzenia
Wbrew pozorom, psie okulary mają dość długą tradycję, a w ogólnym handlu dostać może je już od dekady. Ich budowa zewnętrzna jest zbliżona, ponieważ kształt i zamocowanie wypracowane zostały przez lata doświadczeń. Okulary przypominają kształtem ludzkie odpowiedniki, przeznaczone do pływania. Każde oko ma osobną soczewkę, pomiędzy nimi znajduje się regulacja szerokości. Z tyłu znajduje się elastyczna gumka, dopasowująca sprzęt ściśle do wymiarów psiej głowy.

Któremu psu potrzebne są okulary?
Przeznaczone są one do ochrony oczu wszędzie tam, gdzie stają są one bezpośrednio narażone na urazy. Zabezpieczenie psiego wzroku to nie tylko wymysł modnych właścicieli. To raczej obowiązek dla bezpieczeństwa najdelikatniejszego z organów psich żołnierzy, policjantów czy strażaków, a także szczekających motocyklistów, rowerzystów i myśliwych. Okulary przydadzą się także psom towarzyszącym właścicielom w wycieczkach zaplanowanych na wyjątkowo trudne i niesprzyjające tereny.

Psie okulary zabezpieczą oczy czworonoga przed wszelkimi przeciwnościami przyrody, przed którymi ochronić chcielibyśmy własne oczy. Tyczy się to głównie kurzu, pyłu,  zanieczyszczeń czy wiatru.

Najpopularniejsze modele okularów

Gogle dla psów stają się modnym gadżetem. Źródło: Shutterstock
Decydując się na zakup okularów dla swojego czworonoga musimy przede wszystkim dobrze dobrać rozmiar, dopasowując zakup do wymiaru psiego pyszczka, porównanego z tabelą producenta. Kluczowa jest waga i wygoda noszenia. Sprzęt musi być jak najmniej odczuwalny dla czworonożnego przyjaciela.

Nie kupujmy modelu pierwszego z brzegu, kierując się jedynie estetyką. Ważny jest szeroki, regulowany pasek pomiędzy okularami oraz wysokie osadzenia soczewek. Powierzchnia okularów pod żadnych pozorem nie może przeszkadzać psu w trakcie mrugania.

Ważna jest też sama soczewka. Na rynku dostępne są modele ze szkłem poliwęglanowym, nietłukącym, odpornym na zaparowanie i uszkodzenia. Zapewniają one jednocześnie sto procent ochrony UV. Szkła są wymienne, co pozwoli nie tylko na szybką zmianę w razie zniszczenia, z powodów funkcjonalnych na komponent o innych właściwościach, ale i zmianę koloru okularów dla mody i wyglądu czworonoga.

Estetyka ramek i szkiełek pupila

Doggles - najmodniejsza dziś marka psich okularów zaczynała jako... sprzęt wojskowy. Źródło: Forum
 Jeśli spełnione zostały warunki praktyczne, czas na estetykę! Producenci psich gadżetów jak nikt inny rozumieją, że wszelkie akcesoria mogą być zarówno praktyczne, ale i dodające uroku pupilowi. Podobnie jest z okularami. Właściciel, w zależności od płci psa, rasy, przeznaczenia, ale i własnych preferencji wybierać może spośród praktycznych modeli moro, ekstrawaganckich różów, bieli i żółci, poprzez szalone panterki czy serduszka.

Szeroki wybór tyczy się także sprzedawanych soczewek. Dostępne są w całej palecie kolorystycznej – od transparentnych, poprzez kremowe, różnokolorowe, po przyciemniane – przeciwsłoneczne. Pamiętajmy jedynie, aby na dłuższe użytkowanie wybierać kolory zdrowe, nie zakłócające psiego widzenia. A od czasu do czasu... niech i Reks popatrzy na świat przez różowe okulary.