Okiełznaj swojego psa na co dzień!

Jakie komendy przydają się na co dzień? Czego warto nauczyć swojego psa? Czyli przegląd wartościowych komend.

Źródło: Shutterstock

Wyszkolony pies to nie tylko powód do chluby. Słuchający poleceń pupil poprawia nasz komfort życia oszczędzając nam nerwy i dając poczucie bezpieczeństwa oraz kontroli nad psem w każdej sytuacji. Z wyszkolenia korzysta również pies, który cieszy się większą swobodą ruchu i częściej zabierany jest przez właściciela w różne miejsca. Jego życie staje się przez to lepsze i ciekawsze.

Opanowanie przez psa podstawowych komend ułatwi nam codzienny kontakt z czworonogiem. Warto zadać sobie trochę trudu i nauczyć ich pupila.

Podstawowe komendy, na które każdy pies powinien reagować:

„Max”
Każdy pies powinien mieć swoje imię, a po jego usłyszeniu powinien zwrócić na nas swoją uwagę. Szczeniak szybko nauczy się reagować na imię, jeśli za każdym razem zwracając się do niego je wypowiemy. Imię psa jest bardzo ważne w szkoleniu i życiu codziennym, ponieważ ułatwia nam kontakt ze zwierzakiem. Dzięki niemu pies wie kiedy się do niego zwracamy.

„Do mnie”
Jest to najważniejsza komenda, którą każdy pies powinien opanować. Zapewnia kontrolę nad psem podczas spacerów i może uratować mu życie! Dzięki tej komendzie możemy uchronić swojego psa przed niebezpiecznym miejscem lub sytuacją jaką jest ruchliwa ulica czy inny, agresywny pies. Poza tym mamy pewność, że pies nie pobiegnie w siną dal za królikiem i nie przepadnie na zawsze, gdyż nawet z takiej trudnej sytuacji będziemy go w stanie przywołać.

„Siad”
Tą komendą skutecznie możemy zapanować nad bardzo pobudzonym psem, który zatracił się w zabawie lub powitaniu gości. Pies, który siedzi nie może jednocześnie skakać.

„Waruj”
Ta komenda przydaje się jeśli chcemy pozostawić psa na dużej w jednej pozycji. Możemy wykorzystać ją jadąc z psem samochodem czy pociągiem - w tej pozycji będzie bezpieczniejszy nawet podczas hamowania.

„Aport”
Zabawa w aportowanie to chyba najbardziej lubiana przez psy i ich właścicieli zabawa. Pies ma okazję się wybiegać, a właściciel nie musi się przy tym ruszać z miejsca.

„Zostaw”
Bardzo przydatna komenda, którą możemy uchronić psa przed zjedzeniem czegoś niezdrowego. Psy są trochę jak odkurzacze i kochają wciągać wszystko cokolwiek znajdą na ziemi, a czasami mogą być to rzeczy niebezpieczne, np. padlina czy tabletki, które wypadły nam z ręki i rozsypały się po całej podłodze.

„Zostań” to bardzo przydatna komenda, której warto nauczyć psa. Źródło: Shutterstock

„Zostań”
Komenda ta przydaje się kiedy na chwilę chcemy zostawić pupila samego, np. pod sklepem czy w samochodzie.

„Stój”
Komendą „stój” unieruchamiamy psa w pozycji stojącej. Łatwiej go wtedy czesać, kąpać czy wytrzeć mu po spacerze łapy. Przydaje się także na spacerach, kiedy biegający luzem pies zbliża się do przejścia dla pieszych.

„Na miejsce”
Tą komendą prosisz psa by położył się na swoje miejsce (legowisko lub w klatce), kiedy nie chcesz by kręcił się po domu i przeszkadzał ci, na przykład w sprzątaniu.

„Daj”
Większość psów nie odróżnia naszych wartościowych rzeczy od zabawek przeznaczonych dla nich. Pupil czasami może chwycić pilota do telewizora czy ukochane buty, dlatego warto nauczyć go tej komendy, po której usłyszeniu powinien oddać pochwycony w pysk przedmiot.

„ Dobrze”
Komenda ta pełni funkcję pochwały (nagrody) psa. Informuje go, że zachował się właściwie.

„Koniec”
Jest komendą zwalniającą psa z danej czynności, np. warowania czy czekania (przy komendzie „zostań) i oznacza, że pies może robić co chce.

„Czekaj”
Tą komendą prosisz psa, by nie wybiegał przed ciebie przez drzwi, ale spokojnie czekał, aż pozwolisz mu wyjść.

„Hop”
Ta komenda przydaje się jeśli chcesz by twój pies wskoczył do samochodu lub na kanapę i położył się obok ciebie.

„Równaj”
Tej komendy używamy, jeśli chcesz by pies biegający luzem, szedł blisko nas, np. kiedy przechodzimy przez jezdnię czy mijamy innych ludzi w wąskim przejściu.

„Teraz”
Komenda ta oznacza, że pies powinien się załatwić w tej chwili i w wyznaczonym przez nas miejscu. „Teraz” przydaje się szczególnie podczas przerw w trakcie podróży, kiedy zleży nam by pies szybko się załatwił.

„Cicho”
Oznacza, że jeśli pies przestanie szczekać dostanie nagrodę.

„Biegaj”
Komenda ta zezwala psu na swobodne bieganie, węszenie i zabawę z innymi psami.

Powyższe komendy z zakresu posłuszeństwa ogólnego powinny być umiejętnościami opanowanymi przez każdego psa. Komendy te są także wstępem do szkolenia bardziej specjalistycznego. Wszystkie psy myśliwskie, służbowe, wystawowe i pracujące powinny zacząć naukę w domu począwszy od opanowania posłuszeństwa ogólnego. Na postawie komend podstawowych właściciel może rozpocząć dalsze szkolenie psa według swych indywidualnych potrzeb.

 

ŹRÓDŁA: Inki Sjösten, Posłuszeństwo na co dzień, Łódź, 2006; Aleksanda Cherek, Pies, pielęgnacja, szkolenie i trening charakteru, Warszawa, 2011;