Oducz psa czynić, co tobie niemiłe

Psy zwykle nie wiedzą, za co są karane i nie wynoszą z tego żadnej nauki. W konsekwencji uczą się tylko, jak rozrabiać w tajemnicy przed swoim panem. Jak oduczyć złego zachowania jednocześnie nie karząc? Nie jest to takie trudne.

Źródło: Shutterstock

Każdemu psu zdarza się nabroić. Często pierwszym odruchem jest skarcenie go i ukaranie, a to poważny błąd. Psa można oduczyć złych zwyczajów. Ale zanim podejmiesz wyzwanie, zapytaj weterynarza, czy nie mają one związku z jego stanem zdrowia – pupil może w ten sposób sygnalizować, że z jego organizmem dzieje się coś niedobrego. Dopiero gdy będziesz mieć pewność, że pies nie jest chory, możesz spróbować oduczyć go uciążliwych dla ciebie i innych domowników zachowań.

Gryzienie przedmiotów

Psy poznają świat między innymi poprzez pysk, więc gryzienie przedmiotów jest dla nich naturalnym zachowaniem. W ten sposób odreagowują też stres i nudę oraz czyszczą zęby.

Jeśli jednak zauważysz, że twój pupil gryzie przedmiot, który nie powinien znaleźć się w jego pysku (na przykład buty, pilot od telewizora lub książka), podaj mu zamiast niego coś, co służy właśnie do tego celu – może to być specjalna gumowa zabawka lub suszone świńskie ucho (zapytaj weterynarza, co będzie najlepszym wyborem dla twojego psa). Gdy porzucając zakazany przedmiot zajmie się tym wskazanym przez ciebie, pochwal go i w miarę możliwości nagródź głaskaniem lub przysmakiem.

Gryzienie przedmiotów to dla psa naturalny odruch, nie rozróznia, czy jego gryzak jest ci do czegoś potrzebny. Źródło: iStockphoto/Thinkstock
Szczekanie na dzwonek

Psy szczekają, gdy słyszą dzwonek u drzwi z wielu powodów – może to być radość lub złość lub poczucie odpowiedzialności za dom, którego pilnują. Bywa też, że reagują w ten sposób, gdy ty otwierasz drzwi próbując nauczyć cię, że tak alarmują cię, że ktoś próbuje dostać się do domu.

Jednym ze sposobów, aby oduczyć pupila szczekania, gdy tylko usłyszy dzwonek, jest pokazać mu alternatywną reakcję, jak na przykład usadzenie się przy drzwiach i czekanie aż się otworzą. Za każdym razem, gdy twój pies tak zareaguje, pamiętaj, aby go nagrodzić!

Rozkopywanie ogrodu

Kopanie dla każdego psa jest ogromną frajdą – zarówno, gdy robi to, aby dotrzeć do zapachu, czy gdy rozładowuje w ten sposób energię. Leży ono w psiej naturze i w konsekwencji wielu właścicieli psów szybko musi zapomnieć o pięknym, równym trawniku i wypielęgnowanych grządkach. Najłatwiej będzie ci rozwiązać ten problem, wyznaczając w ogrodzie obszar, w którym pupil może kopać dowoli. Pamiętaj, aby wyraźnie go odgrodzić. Żeby był bardziej atrakcyjny niż reszta ogrodu, możesz go uatrakcyjnić zabawkami.

Szczekanie w samochodzie

Podczas jazdy pies może szczekać, aby wyrazić najrozmaitsze emocje, od strachu i frustracji aż po wielką radość. Nie rozumie, że w ten sposób rozprasza kierowcę i że może to mieć tragiczny finał. Aby temu zapobiec, warto przewozić psa w transporterze lub uprzęży – to zniweluje ryzyko, że pupil zacznie wykonywać zbyt gwałtowne ruchy, a także ograniczy bodźce, które do niego docierają podczas podróży. Można też dać mu gumową zabawkę do gryzienia, która zajmie jego uwagęi pozwoli rozładować emocje.

Jeśli raz ulegniesz żebraczemu popiskiwaniu, pies już zawsze będzie stosował te metody. Źródło: Lifesize/Thinkstock
 Żebranie przy stole

Niezależnie od tego, jak żałośnie lub uroczo twój pies wygląda stojąc przy stole, gdy jesz z rodziną obiad, ty i twoi bliscy musicie konsekwentnie to ignorować. Tylko w ten sposób, pupil w końcu zrezygnuje z tego typu praktyk. Jeśli natomiast poddacie się choć jeden raz, w przyszłości będzie żebrał z jeszcze większym uporem.

Dodatkowo, warto zapewnić psu zajęcie na czas, gdy ty i twoja rodzina jecie posiłek. Można dać mu wtedy na przykład ulubioną zabawkę lub drobną przekąskę.

Oddawanie moczu w domu

Choć to chyba jeden z najbardziej nieprzyjemnych psich zwyczajów, to wynika on z natury psa – moczem oznacza teren, więc robi to także w domu, w którym czuje zapach innych psów. Warto zacząć więc o usunięciu go jednym ze specjalnie do tego przeznaczonych środków. Następnie trzeba obserwować pupila i gdy tylko zacznie przymierzać się do załatwienia się w domu, powiedzieć stanowcze „nie”, wyprowadzić go na zewnątrz, a następnie pochwalić, że oddał mocz we właściwym miejscu.

Podkradanie jedzenia

Oduczenie psa podkradania smakołyków leżących na kuchennym blacie jest nie lada sztuką – w końcu rozrabiając w ten sposób sam gwarantuje sobie wielką, smakowitą nagrodę w postaci podkradzionej kanapki, kawałka mięsa lub kostki sera. Najprostszym sposobem na uniknięcie tego typu sytuacji jest zapobieganie im. Pamiętaj, żeby nie zostawiać w zasięgu psiego pyska niczego, co może stanowić dla pupila pokusę, a w miarę możliwości zamykaj drzwi do kuchni lub zamontuj w przejściu bramkę, którą stosuje się, żeby zapewnić bezpieczeństwo niemowlętom. Natomiast jeśli mimo wszystko przyłapiesz psa na podkradaniu jedzenia, stanowczo powiedz mu „Zostaw” i odbierz mu zdobycz.