Odrobaczanie kota – wszystko, co musisz wiedzieć

Zarobaczony kot najczęściej nie wykazuje żadnych objawów. Większość pasożytów wywołuje symptomy dopiero w przypadku dużej inwazji. Systematyczne odrobaczanie kota powinno być dla właściciela priorytetem profilaktyki chorób pasożytniczych. Jak odrobaczać kota, czym grozi zarażenie pasożytami i jak jeszcze można zapobiegać zakażeniom? Wszystko, co musisz wiedzieć o odrobaczaniu.

Jak zagnieżdżają się robaki u kota?

Pasożyty mogą dostać się do organizmu kota na wiele sposobów. Najczęściej dzieje się to poprzez bezpośredni kontakt z larwami robaków, które mogą znajdować się na odchodach innych zwierząt. Często zwierzę zaraża się pasożytami także poprzez zjedzenie surowego mięsa lub upolowanej zwierzyny. Czasami nawet połknięcie pchły może okazać się dla kota szkodliwe i doprowadzić do zakażenia tasiemcem. Kocięta mogą dostać robaczycy już w organizmie zarażonej matki lub w trakcie laktacji pijąc jej mleko.

W organizmie kota najczęściej występują:

  • glisty – larwy tych robaków mogą być przenoszone wraz z mlekiem matki. W jelitach rozwijają się do postaci dorosłej.
  • tasiemce – bardzo często zwierzę zaraża się tasiemcem poprzez zjedzenie pchły, będącej nosicielką pasożyta.
  • tęgoryjce – ich jaja wydalane są z kałem i na zewnątrz przeistaczają się do postaci larwalnej. Do wnętrza organizmu zwierzaka mogą dostać się przez skórę lub drogą oralną przez połknięcie.

Jakie szkody wywołują robaki u kota?

Zdarza się, że kot jest gospodarzem robaków przez wiele lat i nie wykazuje żadnych objawów. Jeżeli jednak inwazja pasożytów będzie przybierać na sile, kot odczuje to, gdyż bytujące w jego ciele robaki będą odbierały mu pożywienie, a niektóre z nich zaczną także żywić się jego tkankami.

Najpowszechniejsze objawy robaczycy to:

  • apatia,
  • osłabienie,
  • utrata apetytu,
  • zmniejszenie masy ciała,
  • pogorszenie wyglądu sierści,
  • saneczkowanie,
  • częste drapanie,
  • biegunki lub zaparcia,
  • wymioty.

Zakażenie pasożytami jest szczególnie groźne dla małych kotów, u których często występuje także wzdęty brzuch i ciężkie gojenie ran. Zdarza się, że robaków jest tak dużo, iż mały kociak nie może swobodnie funkcjonować, jest ciągle ospały i przewraca się, próbując ustać na łapkach.

Jak odrobaczać koty?

Najpowszechniejszym sposobem na zapobieganie zarobaczeniu kotów jest systematyczne odrobaczanie. Każdy lekarz weterynarii potwierdzi, iż nawet zwierzętom niewychodzącym należy od czasu do czasu podać preparat odrobaczający, który usunie gnieżdżące się w nim robaki.

Czym odrobaczać kota?

Dotychczas odrobaczanie odbywało się zazwyczaj za pomocą tabletki. Dużo wygodniejszym sposobem jest jednak sięgnięcie po dostępne bez recepty krople na odrobaczanie dla kotów Dronspot, które wystarczy nanieść na skórę na karku zwierzęcia, aby dostały się one do organizmu i zlikwidowały pasożyty jelitowe. Jest to dużo mniej stresujące rozwiązanie, również dla właścicieli, ponieważ koty zazwyczaj nie lubią połykać gorzkich tabletek. Substancje czynne, zawarte w kroplach, są wchłaniane przez skórę kilkanaście dni, co sprawia, że są skuteczne na różne stadia rozwoju pasożytów. Krople Dronspot wykazują skuteczność przeciw pasożytom, na które koty narażone są najbardziej, czyli tasiemcom, nicieniom i tęgoryjcom. Można je zakupić w sklepach zoologicznych i gabinetach weterynaryjnych.

Jak często odrobaczać kota?

Odrobaczanie kota powinno odbywać się nie tylko w przypadku wystąpienia niepokojących objawów, ale również systematycznie. Lekarze weterynarii zalecają, aby koty wychodzące na zewnątrz i bardziej narażone na zarobaczenie odrobaczać co najmniej 4 razy do roku, mniej więcej raz na trzy miesiące. Koty, które z domu nie wychodzą, również należy odrobaczać regularnie, jednak już nie tak często – wystarczy 1 lub 2 razy do roku.

Robaki u kota to powszechne zjawisko i czasem nawet mimo wielu starań trudno zwierzaka ustrzec przed inwazją pasożytów, dlatego należy pamiętać o profilaktyce, czyli odrobaczaniu.

 

Artykuł sponsorowany opracowany przez Katarzynę Sztermer

 

Dronspot 30 mg/7,5 mg roztwór do nakrapiania dla małych kotów • Dronspot 60 mg/15 mg roztwór do nakrapiania dla średnich kotów • Dronspot 96 mg/24 mg roztwór do nakrapiania dla dużych kotów • prazykwantel/emodepsyd • Podmiot odpowiedzialny: Bayer Animal Health GmbH • Zawartość substancji czynnych i innych substancji • Każda pipetka 0,35 ml / 0,70 ml / 1,12 ml zawiera odpowiednio: Substancje czynne: Prazykwantel 30 mg / 60 mg / 96 mg, Emodepsyd 7,5 mg / 15 mg / 24 mg, Substancje pomocnicze: Butylohydroksyanizol (E320) 1,89 mg / 3,78 mg / 6,05 mg • Wskazania lecznicze: Leczenie mieszanych inwazji pasożytniczych u kotów spowodowanych przez następujące gatunki robaków obłych i robaków płaskich: Robaki obłe (nicienie): Toxocara cati (postaci dojrzałe, niedojrzałe, stadia larwalne L4 i L3), Toxocara cati (stadia larwalne L3) – leczenie kotek w okresie późnej ciąży w celu zapobiegania przeniesieniu drogą laktogenną na potomstwo, Toxascaris leonina (postaci dojrzałe, niedojrzałe i stadia larwalne L4), Ancylostoma tubaeforme (postaci dojrzałe, niedojrzałe i stadia larwalne L4). Robaki płaskie (tasiemce): Dipylidium caninum (postaci dojrzałe i niedojrzałe), Taenia taeniaeformis (postaci dojrzałe), Echinococcus multilocularis (postaci dojrzałe) • Przeciwwskazania: Nie stosować u kociąt poniżej 8 tygodnia życia lub ważących poniżej 0,5 kg. Nie stosować w przypadkach znanej nadwrażliwości na substancje czynne lub na dowolną substancję pomocniczą. • Przed użyciem zapoznaj się z treścią ulotki dołączonej do opakowania.