Odchudź psa latem

Obroża psa co rusz wymaga poluzowania? Uważaj, otyłość to poważna choroba a lato to najlepszy czas na odchudzanie, także dla czworonoga.

Źródło: Shutterstock

Po co odchudzać psa?

Otyłe czworonogi to bardzo częsty widok. Jeśli i nasz pies ma kilka lub, co gorsza, kilkanaście zbędnych kilogramów, to w trosce o jego zdrowie powinniśmy zrobić wszystko, by je stracił. Właśnie teraz jest idealny czas, aby pies ruszał się znacznie częściej, a co za tym idzie, spalał więcej kalorii. Jeśli jesteśmy nieświadomi skutków dodatkowej masy u psa, to w naszej głowie z pewnością zapali się ostrzegawczy alarm na wieść, że wpływa ona źle dosłownie na wszystko. Ociężały pies jest znacznie bardziej podatny na zachorowanie na cukrzycę, choroby serca czy układu oddechowego. Szybko pojawi się też nadmierna ospałość, spadek energii i odporności. Nie mówiąc o układzie kostno-stawowym, który szwankuje wówczas maksymalnie, powodując m.in. dysplazję stawów biodrowych. Trzeba temu zapobiec jak najszybciej. Najlepszą opcją jest zwiększenie aktywności fizycznej psa i ograniczenie racji żywnościowych. Krótko mówiąc – mniej jedzenia, więcej ruchu.

 

Kiedy i jak ćwiczyć?

By efekty były jeszcze lepsze, warto stworzyć harmonogram aktywności psa i ściśle go przestrzegać. Najlepszy czas na ćwiczenia ruchowe to wczesny poranek (jeszcze przed pierwszym posiłkiem) i wieczór. Wysokie temperatury za dnia mogą zaszkodzić psu i skutkować nie tylko zaburzeniami układu krążenia, ale nawet udarem. Przestrzegajmy tego. Do jakiej aktywności zmobilizować psa?

 

  1. Spacer

Jeśli zwykły codzienny spacer, to wydłużmy go przynajmniej o kwadrans. Warto jednak urozmaić go zwyczajną zmianą terenu na bardziej nierówny, ale nie pagórkowaty. Wówczas pies mimowolnie wykonuje większą pracę ciałem, a co za tym idzie, spala więcej kalorii. Spacer to również świetna forma rozgrzewki przed kolejnymi ćwiczeniami.

  1. Jogging i Walken

Szybkie przemarsze i umiarkowany bieg to świetna opcja na poprawę kondycji czworonoga i eliminację tłuszczu.

  1. Jazda na rowerze

Ten rodzaj aktywności można uznać za klasykę, ale często to, co wydaje się oklepane, przynosi najlepsze rezultaty. Ważne, by jazda była umiarkowana. Zbyt szybka może spowodować u psa problemy z krążeniem i stawami. Ten rodzaj aktywności najlepiej praktykować z psem, który już nieco oswoił się z intensywniejszym ruchem np. na joggingu.

  1. Pływanie

To nie tylko dobry sposób na walkę z nadwagą, ale też relaks dla psa. Jeśli tylko mamy dostęp do zbiorników wodnych, z których czworonogi mogą korzystać, to nie żałujmy mu dawki takiego sportu. Pływanie świetnie wpływa na mięśnie, ścięgna i stawy.

  1. Ścieżka zdrowia

Zwykła wyprawa do lasu może nabrać znacznie bardziej wartościowego dla psiej kondycji znaczenia, jeśli zamiast zwyczajnie spacerować, zdecydujemy się np. na slalom między drzewami.

  1. Gra w piłkę

Harce z piłką to rewelacyjna rozrywka i dla psa, i dla domowników. Mimochodem podczas wspólnej zabawy kalorie spalają się w ekspresowym tempie.

   

Jeśli ćwiczenia połączymy ze zmianą diety, to murowane, że pies wraz z końcówką lata będzie o wiele smuklejszy.