Od czego zacząć szkolenie psa?

Szkolenie psa zacznijmy od szkolenia siebie. Bądźmy systematyczni i wkładajmy całe swe serce w nauczanie naszego pupila. Tylko wtedy zbierzemy owoce ciężkiej pracy.

Źródło: Shutterstock

Najczęściej o szkoleniu psa myślimy dopiero wtedy, kiedy ten pojawi się w naszym domu albo, co gorsza, dopiero gdy zacznie sprawiać kłopoty, czyli mniej więcej jak osiągnie dojrzałość - ok. pierwszego roku życia. Gdzieniegdzie wciąż pokutuje opinia, że szkolenie psa powinno zacząć się jak zwierzę dorośnie. Nic bardziej mylnego. Jeśli nie zabierzemy się za wychowanie szczeniaka, ten i tak będzie się uczył. Wychowa się sam i to z pewnością nie tak jakbyśmy tego chcieli.

Jeśli chcemy mieć dobrze zachowującego się psa, musimy dołożyć wielu starań i poświęcić trochę swojego czasu na jego edukację. Przemyślmy proces jego socjalizacji i wychowania, ustalmy wspólnie z całą rodziną jakie reguły będą obowiązywały psa, który pojawi się w naszym domu i zróbmy to jeszcze zanim szczenię pojawi się w progu naszego mieszkania.

Zdobyta wiedza na temat szkolenia psów pozwoli na uniknięcie wielu błędów wychowawczych. Źródło: Shutterstock
Zacznijmy od siebie
Szkolenie psa zaczynamy od siebie, a mianowicie od zdobycia wiedzy na temat: psiej psychiki, psiego behawioru (zachowania się), sposobów komunikacji psów (poznania sygnałów uspakajających), postrzegania przez psy świata, poznania potrzeb tych czworonogów. Wszystkie te informacje znajdziemy w odpowiedniej literaturze, której na polskim rynku nie brakuje, w Internecie, być może od znajomych, którzy zajmowali się szkoleniem swoich psów. Przeczytajmy kilka książek o opiece nad psami, ich szkoleniu, potrzebach i temperamencie rasy, na zakup której się zdecydowaliśmy.

Poznajmy swojego psa
Wybór metod szkoleniowych oraz rodzaj szkolenia powinniśmy uzależnić od potrzeb, temperamentu rasy, a także od indywidualnych cech osobowości naszego czworonoga. Większość dobrych hodowli psów rasowych swoim szczeniętom funduje testy psychiczne. Takie testy są w stanie mniej więcej przewidzieć osobowość naszego przyszłego psa oraz poznać jego predyspozycje do współpracy z człowiekiem. Dowiedzmy się jak najwięcej o swoim szczeniaku. Powiedzmy hodowcy czego oczekujemy od psa. Nie krępujmy się przedstawić swoich warunków domowych i stylu życia naszej rodziny. Wtedy hodowca będzie miał szansę wskazać nam szczeniaka, który najlepiej wpasuje się w życie naszej rodziny.

Ocena własnych możliwości
Znowu spójrzmy na siebie. Odpowiedzmy sobie szczerze na kilka pytań. Czy na pewno sami poradzimy sobie ze szkoleniem psa? Czy zdobyliśmy wystarczającą wiedzę o psach i ich sposobach uczenia się? Czy poznaliśmy metody szkolenia i techniki szkoleniowe? Czy będziemy potrafili wcielić zdobytą wiedzę w życie?

Jeśli nasz szczeniak będzie naszym pierwszym psem warto zainwestować w szkolenie pod okiem profesjonalisty bądź chociaż wykupić kilka lekcji. Doświadczony trener wyłapie nasze błędy i podpowie kilka cennych wskazówek.

W grupie czy indywidualnie?
To kolejne pytanie, na które powinniśmy udzielić sobie odpowiedź. Szkolenie grupowe pod okiem dobrych instruktorów w świetnie zorganizowanym ośrodku szkolenia jest bezcenne i dla psa, i dla nas. Dlatego jeśli mamy szczeniaka warto wybrać się na szkolenie grupowe.

Szkolenie indywidualne jest odpowiednie dla psów, które mają problemy behawioralne. Są agresywne lub lękliwe. Szkolenie zestresowanego obecnością innych ludzi i psów podopiecznego mija się z celem. Zestresowany pies nigdy się niczego nie nauczy. Jeśli do naszego domu trafił pies z problemami, który wskutek zaniedbań wychowawczych nabawił się agresji lub lęku, powinniśmy wybrać taki rodzaj szkolenia.

Zaplanuj szkolenie
Jeśli zdecydowałeś się na szczeniaka, w jego wychowaniu koniecznie musisz uwzględnić socjalizację. Bez socjalizacji ani rusz! Twój pisak musi oswoić się z otoczeniem, ludźmi, innymi zwierzętami i psami oraz różnymi codziennymi i niecodziennymi sytuacjami. Najlepiej zapiać psiaka do psiego przedszkola gdzie będzie miał możliwość obcować z innymi psami, ludźmi, a niekiedy poznawania nowych miejsc.

Od chwili pojawienia się czworonoga w twoim domu wciel w życie program lidera. Twój młody pies potrzebuje przewodnika, który pokaże mu jak się zachowywać i żyć w ludzkim świecie. Ustal zasady panujące w twoim domu i naucz swojego psa ich przestrzegać. Pamiętaj, że twój szczeniak uczy się cały czas! Nie tylko przez godzinne spotkania w psim przedszkolu czy na kursie posłuszeństwa. Zaplanuj sobie ćwiczenia, które będziesz powtarzał w domu i na codziennych spacerach z psem. Ucz i ćwicz z nim przy każdej okazji, przy każdym kontakcie z psem.

Kiedy twój podopieczny wyrośnie z pieluch powinien otrzymać promocję do następnej klasy, czyli warto zapisać się wraz z nim na kurs posłuszeństwa ogólnego by doskonalić umiejętności, których nauczył się w przedszkolu. Jeśli czujesz się na siłach, sam możesz szkolić swojego psa.

Sprawdzian z posłuszeństwa
Dobrym sprawdzianem wyszkolenia naszego pupila jest egzamin Psa Towarzyszącego organizowany przez Związek Kynologiczny w Polsce, na który warto się zapisać.

Gdy apetyt rośnie
Jeśli złapaliśmy szkoleniowego bakcyla, pomyślmy o dalszym szkoleniu naszego czworonoga. To doskonały sposób na wspólne spędzanie czasu, poznawanie innych psiarzy, doskonalenie własnych umiejętności szkoleniowych. Nasze psy zachowują zdolność i chęć uczenia się przez całe życie. Psie mózgi potrzebują stymulacji umysłowej, którą szkolenie i uczenie sztuczek im zapewnia. Szkolenie jest dobre dla zdrowia fizycznego i psychicznego psa.

ŹRÓDŁA: Urszula Charytonik, Czas do szkoły, „Mój Pies”, 2008, nr 9(204), s. 18;