Od czego zacząć przygodę z rally-o?

Choć rally-o w Polsce i w ogóle na świecie pojawiło się niedawno jako dyscyplina sportowa to jej popularność wzrasta bardzo szybko, być może właśnie dlatego, że jest to sport dla każdego właściciela i każdego psa.

Źródło: Fot. Paweł Kijak, www.gorymoje.com

Dlaczego wato?

Rally-o coraz bardziej zostaje doceniane przez właścicieli psów i trenerów. Dlaczego? Na czym polega jego wyjątkowość i szybki wzrost popularności? Wyjątkowość Rally-O leży u podstawy idei tego sportu, ponieważ jest to sport dla każdego, kto chce mieć dobrze wychowanego i szczęśliwego psa, kto szkoleniem chce się bawić, a nie zrobić z psa robota. Rally-o jest sportem niestresującym, dlatego z powodzeniem mogą uprawiać go wszystkie psy, również psy z problemami behawioralnymi. Rally-o nie wymaga doskonałej sprawności fizycznej zarówno od właściciela jak i od psa, dlatego w zawodach mogą brać udział wszyscy: niepełnosprawni, dzieci, szczenięta i psi emeryci! Ponadto na kursie Rally-O zdobyte umiejętności wykorzystuje się na co dzień, nie tylko błyszczy się nimi na ringu podczas zawodów, ale i na codziennym spacerze po parku docenia się posłuszeństwo czworonoga, który reaguje na każde przywołanie, a to wzbudza respekt innych właścicieli psów zazdroszczącym nam grzecznego pupila.

Wpatrzony w Karolinę Draco podczas zawodów rally-o w Tarnowskich Gorach, 20.10.2012r. Źródło: Fot. Paweł Kijak, www.gorymoje.com
Gdzie udać się na kurs?

Zajęcia z rally-o prowadzi już sporo ośrodków szkolenia w różnych miastach Polski, a i wciąż kolejne poszerzają swoją ofertę o zajęcia rally obedience. Kurs rally-o jest o tyle atrakcyjniejszy od zwykłego szkolenia w zakresie posłuszeństwa podstawowego, że przygotowuje nas i naszego psa także do startu w zawodach. A zawody to doskonały sprawdzian z wyszkolenia naszego psa i naszych umiejętności trenerskich. W dodatku to ciekawy, miły i niestresujący (w przeciwieństwie do „poważnych” zawodów) sposób na spędzenie wspólnego czasu z psem, zaplanowanie weekendu na świeżym powietrzu i poznanie innych miłośników czworonogów.

Alternatywą cotygodniowych kursów z rally-o prowadzonych przez ośrodki szkolenia są weekendowe warsztaty organizowane przez Stowarzyszenie Rally-o, które odbywają się w różnych miastach. Na takich warsztatach szkolą się obok przyszłych zawodników, przyszli sędziowie.

Na zajęciach z rally-o
Głównym celem kursów rally-o jest przede wszystkim doskonalenie umiejętności psa oraz komunikacji między przewodnikiem a jego psem. Na tego typu kursach mile widziane są całe rodziny razem z dziećmi.

Zajęcia z rally-o zawsze są ciekawe, ponieważ za każdym razem prowadzi się je wg innego scenariusza, uczy się psy: pokonywanie slalomu, przechodzenia obok misek z jedzeniem z utrzymaniem uwagi na przewodniku, przychodzenie do przewodnika przez przeszkodę, wykonywania serii zadań bez nagrody w postaci smakołyka czy zabawki. Tu nie ma czasu i miejsca na nudę! Zaś właściciele uczą się jak prawidłowo pokonywać stacje na torze rally-o oraz jak przygotować się do startu w zawodach.

Zajęcia trwają od 1-1,5h, kosztują mniej więcej 40zł za jedno spotkanie.

Na zawodach Rally Obedience
Warto spróbować swoich i psich sił w zawodach Rally-O, ponieważ jest to dobra zabawa, a nawet wyzwanie, które może stać się celem treningów tego sportu. Rally-o, który łączy w sobie elementy agility i obedience jest świetnym początkiem do uprawiania tych sportów, ponieważ uczy zasad współpracy z psem i tworzy między czworonogiem, a jego przewodnikiem wzajemne porozumienie które jest podstawą do trenowania tych, a także innych dyscyplin.

Rally-o to rewelacyjna i pożyteczna zabawa, która uczy psa posłuszeństwa nie czyniąc z niego niewolnika naszych własnych ambicji. To sport rekreacyjny, z którego płyną same plusy. Mamy dobrze wychowanego, posłusznego psa, z którym od czasu do czasu możemy pojeździć na zawody i poczuć się jak prawdziwi sportowcy, a być może zgarnąć jakiś pucharek...

ŹRÓDŁA: www.rally-o.pl, www.dogmasters.pl