Obowiązkowa rozgrzewka

Przypomnij sobie jak zaczynałeś lekcje wychowania fizycznego. Z pewnością nie zacząłeś od gry w piłkę, ale nauczyciel chwilę poświęcał na ćwiczenia rozgrzewające. Z Twoim psem nie jest inaczej. On też potrzebuje rozgrzewki.

Źródło: Zoonar/Thinkstock

Żaden pies nie jest zdolny do osiągnięcia maksymalnych efektów jeśli dopiero co wysiadł z samochodu. Zawsze przed zawodami, egzaminami a nawet szkoleniem pozwól psu załatwić swoje potrzeby a później poświęć chwilę na rozgrzewkę. Ciało musi się rozgrzać, aby mogło działać optymalnie. Zaś mięśnie można rozgrzewać czynnie lub biernie.

Rozgrzewka czynna i bierna

Kilka rzutów piłeczką dobrze rozgrzewa psa. Źródło: shutterstock
Czynna rozgrzewka jest najpopularniejsza i najskuteczniejsza. Rozgrzewkę zacznij od wykonania łatwiejszych ćwiczeń, od chodzenia przy nodze, później kilku krótkich biegów, np. podczas aportowania. Później przejdź do trudniejszych zadań jak slalom między nogami lub skok przez twoje ramiona. Takie ćwiczenia przeprowadzaj powoli, bez nacisku na prędkość. Zróżnicowane ćwiczenia przygotowują psa nie tylko fizycznie ale umysłowo, co ważne jest przy niektórych sportach jak aglility, dogfrisbee czy obedience. Rozgrzewką bierną jest na przykład masaż.

Dlaczego rozgrzewka jest ważna

Po pierwsze rozgrzanie mięśni powoduje ich lepsze ukrwienie, a to sprawia, że są mniej podatne na urazy. Ponadto mięśnie do pracy potrzebują składników odżywczych i tlenu. Im lepsze ukrwienie tym szybciej odbywa się transport za który odpowiada właśnie krew. Dlatego im więcej krwi tym mięśnie sprawniej pracują. Po drugie w rozgrzanym organizmie lepiej przebiegają procesy przemiany materii.

Idealny czas

Na rozgrzewkę poświęć 15 minut. Intensywność ćwiczeń powinieneś uzależnić od stopnia sprawności psa. Wolniej należy rozgrzewać psa mniej wytrenowanego. Nie możesz też zmęczyć psa rozgrzewką!

A co po zawodach?

Po dużym wysiłku fizycznym nie zamykaj psa od razu w klatce. Daj mu czas na ochłonięcie. Możesz to zrobić za pomocą wolniejszych ćwiczeń lub/i masażu rozluźniającego. W taki sposób organizm znacznie szybciej się regeneruje. Bicie serca stopniowo wraca do normy, a krew transportuje szkodliwe substancje z mięśni. Wszystko to sprawia, że pies czuje się lepiej.

 

ŹRÓDŁA: Viviane Theby, Michaela Hares, Agility. Sport i zabawa, Wydawnictwo RM