Objawy sezonowej alergii u kotów

Jak się okazuje, alergikami mogą być nie tylko ludzie, ale także koty. Skłonność do uczuleń najłatwiej zaobserwować w okresie wiosennym. Warto wiedzieć, że w przypadku mruczków objawy alergii są zazwyczaj inne niż u ludzi.

Koty podobnie jak ludzie reagują czasami uczuleniem na różne pyłki traw Koty podobnie jak ludzie reagują czasami uczuleniem na różne pyłki traw Źródło: iStockphoto/Thinkstock

U człowieka uczulenie wiąże się najczęściej z takimi objawami jak: kichanie, katar, łzawienie oczu czy ogólne osłabienie. Z kolei u kotów głównym symptomem alergii są zazwyczaj stany zapalne skóry. Dlatego gdy zauważymy, że nasz pupil bardzo często się drapie lub traci więcej sierści niż w poprzednich latach, powinniśmy udać się z nim do weterynarza. Zwykle najwięcej problemów sprawia ustalenie źródła alergii. Często potrzeba sporo czasu, aby określić czy przyczyną uczulenia jest niewłaściwa dieta czy może pyłki traw lub innych roślin obecne wiosną w powietrzu. O ile wykrycie alergenu bywa trudne, o tyle u każdego cierpiącego na alergię ssaka charakterystyczny jest nagły wzrost ilości histaminy, a jej nadmiar w organizmie powoduje bardzo uciążliwe objawy. Niestety leczenie uczulenia jest skomplikowane i wymaga sporo cierpliwości.

W przypadku stwierdzenia u mruczka alergii należy przede wszystkim ograniczyć mu czas, jaki spędza na świeżym powietrzu i chronić przed kontaktem z alergenami. W przeciwnym razie kot będzie cierpiał na chroniczne stany zapalne skóry oraz miał zaczerwieniony nos i oczy. Czasami mogą mu nawet puchnąć łapki. Warto pamiętać także o konieczności regularnego odkurzania i sprzątania mieszkania. W ten sposób ograniczymy ryzyko wystąpienia reakcji uczuleniowej u naszego kota. Wielu weterynarzy zaleca także instalację różnych filtrów oczyszczających powietrze z pyłków i innych substancji powodujących alergie.

 

Źródło: Catster