Objawy psów cierpiących z powodu robaków

Dla wszystkich, którzy posiadają psa, jego zdrowie to najważniejsza kwestia. Chory zwierzak to nie tylko smutek właściciela, obserwującego cierpienie swojego przyjaciela, ale też spore wydatki na leczenie weterynaryjne. Przypatrzmy się bliżej temu problemowi.

Źródło: https://pixabay.com/

Skąd się biorą robaki u psa?

Przede wszystkim zaznaczmy, że nie wszystkie pasożyty u psa to robaki. Do najczęściej pojawiających się robaków u naszych czworonożnych przyjaciół należą: glisty, nicienie, włosogłówki, tęgoryjce. Należą one do grupy tzw. obleńców. Nazwa pochodzi od obłego kształtu ciała. Inną grupą są płazińce, do których zaliczamy tasiemce: psi, bąblowcowy i krętkowy. Wreszcie nasz pies może być też narażony na zakażenie pasożytami, które nie zaliczają się do robaków. Są to np. pierwotniaki i przywry.

We wszystkich tych przypadkach o zakażenie nie jest trudno. Pierwsze robaki u szczeniaka mogą się pojawić jeszcze przed urodzeniem, ponieważ przenikają one przez łożysko zainfekowanej matki, dostając się do krwioobiegu potomstwa. Pasożyty przenoszą się na szczeniaka również po urodzeniu, wraz z mlekiem zakażonej suki.

Robaki u psa, nawet tego, którego właściciele dbają o higienę czworonoga, często pojawiają się w wyniku kontaktu z innym zakażonym psem (np. w trakcie kopulacji), poprzez zjadanie odpadków lub upolowanych gryzoni, w których mogą znajdować się jaja lub larwy robaków czy nawet przez skaleczoną skórę.

Robaki u psa - poznaj objawy

Rozwijające się robaki u psa objawy dają różnorakie i w różny sposób mogą uprzykrzyć życie zwierzaka oraz jego właściciela. Pasożyty u psa objawy dają w zależności od rodzaju zakażenia, ale wszelkie nietypowe zachowania czworonoga powinny zwrócić uwagę właściciela. Najczęściej jest to kaszel, wymioty, wzdęcia i biegunka. Inne objawy robaków u psa polegają na spadku energii pupila, wstrętu do jedzenia lub utraty wagi. Często występują też objawy skórne, jak: zaczerwienienie i swędzenie skóry, matowienie sierści i ogólne pogorszenie jej kondycji. Niekiedy robaki stają się widoczne na skórze i sierści lub w odchodach psa.

Kaszel u psa występuje najczęściej w wyniku zakażenia nicieniami, ale też glistami i tęgoryjcami. Zwróćmy uwagę na to, że jest to widoczny objaw zaawansowanego stadium zakażenia.

Wymioty to też częste objawy robaków u psa. W zwróconej treści żołądka można zaobserwować np. glisty.

Biegunka lub rozwolniony stolec, zwłaszcza z obecnością krwi może wskazywać na obecność tęgoryjców w organizmie.

Psy dotąd aktywne i pełne energii zwrócą uwagę właściciela spadkiem energii i brakiem zainteresowania dla zabawy. Ociężałość może wynikać z występowania w organizmie robaków.

Nagła utrata lub wzmożenie apetytu wskazują na obecność glist. Również utrata wagi to problem związany często z tasiemcami i włosogłówkami.

Robaki u szczeniaka występują głównie w wyniku zakażenia od matki. Wyraźnym symptomem ich występowania są wzdęcia, nastroszona i matowa sierść.

Stan skóry i sierści wskazuje wyraźnie na to, czy pies jest zdrowy, czy nie. Miękka w dotyku, lśniąca i układająca się sierść może stać się matowa, a skóra zaczerwieniona, podrażniona i wyschnięta. Jeśli dodatkowo nasz pupil ciągle się drapie, a zwłaszcza kładąc się na plecach przesuwa się po podłożu oraz cierpi na wysypkę, na pewno w jego organizmie zalęgły się pasożyty.

W wyniku zakażenia tasiemcem może pojawić się świąd odbytu, który u psa objawia się (choć nie zawsze) tzw. saneczkowaniem, czyli ciągnięciem odbytu po podłożu w pozycji siedzącej.

Robaki u psa – objawy zakażeń

Do najczęściej pojawiających się zakażeń należą zakażenia glistą. Te robaki u psa manifestują swoją obecność biegunkami, spadkiem wagi, kaszlem, matowieniem i wypadaniem sierści.

Tasiemce objawiają się wymiotami, biegunkami na zmianę z zaparciami, śluzem obecnym w kale, a nawet napadami padaczkowymi i rozchwianym chodem.

Nicienie to pasożyty, które jako dorosłe osobniki, lokują się w sercu (nicienie sercowe). Należy zatem przerwać ich rozwój jeszcze w stanie, kiedy nie dotarły do tego organu. Odrobaczanie, z ukierunkowaniem na nicienie przeprowadza się już u szczeniaków. Obecność nicieni podskórnych mogą zwiastować guzki na skórze psa, powodując jej zapalenie.

Tęgoryjce to pasożyty, które wywołują różnorodne objawy robaków u psa. Do najczęstszych należą: brak apetytu i związana z tym utrata wagi, niedokrwistość, wymioty, duszności, problemy z oddychaniem. Zakażony pies może nawet zapadać w letarg.

Włosogłówki skutkują wycieńczeniem i chudnięciem psa w wyniku przewlekłych biegunek z krwią. Do tego dołącza się gorączka i osłabienie.

Jak się pozbyć pasożytów z organizmu psa?

Preparaty na pasożyty u psa powinny być podawane już na początku życia. Pierwsze odrobaczanie przeprowadza się pomiędzy 2 a 4 tygodniem życia szczeniaka. Następnie powtarza się je jeszcze 2 razy w odstępach 2-tygodniowych. Należy odrobaczać szczeniaki razem z matką.

Do wieku 12 miesięcy, odrobacza się psy podwórzowe co 4 tygodnie, a psy mieszkające w domu co 6 tygodni. Odrobaczanie dorosłych psów powinno się wykonywać przynajmniej co 3 miesiące (podwórzowe), a co 6 miesięcy (żyjące w domu).

Pamiętajmy, że stosowanie preparatów odrobaczających powinno być przeprowadzane ok. tygodnia przed szczepieniem.

Najczęściej, w celu usunięcia pasożytów, stosowane są tabletki, zawiesina, pasta doustna lub preparaty spot-on do zakraplania aplikatorem na skórę zwierzęcia. Dla szczeniaków najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest pasta doustna, posiadająca aplikator umożliwiający umieszczenie pasty głęboko w pyszczku.

Zapobieganie zakażeniom robakami

Robaki u szczeniaka mogą skutkować zaburzeniami rozwoju, ponieważ zabierają cenne składniki mineralne, dostarczane wraz z pożywieniem. Ubytki tych składników w organizmie mają negatywny wpływ na wzrost szczeniaka.

Również dorosłe psy odczuwają objawy pasożytów, których występowanie może prowadzić do rozwoju innych chorób. Są to głównie problemy z układem trawiennym oraz alergie, ale też podatność na zakażenia w wyniku osłabienia organizmu, który nie otrzymuje wystarczającej dawki składników odżywczych z pożywienia.

Bardzo ważne jest więc profilaktyczne odrobaczanie, nawet gdy nasz pies jest zdrowy. Preparaty, które zastosujemy mogą utrzymywać się w organizmie i chronić zdrowego psa przed potencjalnym zakażeniem.

Ponieważ pasożyty przenikają przez łożysko oraz mleko suki, konieczne jest jej odrobaczenie przed kryciem.

Czy pasożyty u psa są niebezpieczne dla człowieka?

Istnieją sytuacje, w których może dojść do zainfekowania człowieka psimi pasożytami. Narażone są na to zwłaszcza dzieci. Zdarza się, że nie usunięte psie odchody znajdują się na trawniku, chodniku czy w piaskownicy. Dziecko, które dotyka rękami różnych powierzchni i często wkłada brudne ręce do ust lub trzyma w nich jedzenie, może łatwo przenieść jaja larw pasożytów do organizmu. Rozwijają się one wtedy, infekując różne narządy w ciele i powodując stany zapalne oraz inne dolegliwości. Osadzają się zwłaszcza w płucach, wątrobie, mięśniach, a nawet gałce ocznej lub mózgu. Zakażenie tasiemcem może prowadzić nawet do śmierci.

Dlatego tak ważne jest sprzątanie psich odchodów, zwłaszcza na terenach miejskich, placach zabaw, odpowiednia higiena (mycie rąk po kontakcie z psem). Pamiętajmy, żeby nie wyrzucać psich odchodów do toalety lub do kompostownika, z którego korzystamy przy nawożeniu gleby pod uprawy.

Bardzo często zdarza nam się bagatelizować dziwne zachowanie psa. Nie doceniamy też wagi higieny po kontakcie ze zwierzęciem. Niestety, jako odpowiedzialni właściciele czworonogów zobowiązani jesteśmy do czuwania nie tylko nad bezpieczeństwem pupila, ale też nad własnym i swoich dzieci. Nie bagatelizujmy więc niepokojących symptomów, obserwujmy zachowanie psa i nade wszystko zaprzyjaźnijmy się z profilaktycznymi zabiegami w celu poprawy zdrowia i kondycji zwierzaka, takimi jak preparaty odrobaczające, przeciw pchłom, kontrolne wizyty u weterynarza i zwyczajna higiena w kontaktach z psem. Unikniemy w ten sposób wielu przykrych przypadłości i ich powikłań – naszych i naszego pupila.