Objawy psów cierpiących z powodu robaków

Robaki są jedną z głównych przyczyn problemów ze zdrowiem u psów. Dlatego warto wiedzieć, jakie są objawy ich obecności, aby w porę pomóc cierpiącemu czworonogowi.

Źródło: https://pixabay.com/

Psy są głównie atakowane przez pięć rodzajów pasożytów: nicienie, glisty, tęgoryjce, tasiemce i włosogłówki. Niektóre można dość łatwo i szybko wykryć. Niestety czasami prawidłowa diagnoza sprawia sporo trudności. Specjaliści wyróżnili jedenaście symptomów towarzyszących obecności robaków w organizmie czworonogów.

Kaszel
W przypadku poważnego i zaawansowanego stadium zaburzeń wynikających z zarażenia organizmu pasożytami w postaci robaków jest kaszel. Najczęściej występuje w przypadku obecności nicieni, ale czasami może oznaczać także zarażenie tęgoryjcami lub glistami.

Wymioty
Większość psów zaatakowanych przez pasożyty często wymiotuje. Niektóre z pasożytów jak na przykład glisty można nawet zauważyć w resztkach zwróconego pożywienia.

Biegunka
Kolejnym objawem związanym z obecnością pasożytów w organizmie psa jest biegunka lub luźny stolec. Jeśli jego powodem są tęgoryjce, w odchodach może nawet pojawić się krew.
 
Spadek energii
Jednym z charakterystycznych symptomów występowania robaków jest znaczny spadek energii i aktywności psa, który staje się ospały i ociężały, a dotychczasowe sposoby spędzania wolnego czasu, przestają go interesować.

Wzdęcia
Większość psów cierpiących na pasożyty ma wzdęcia brzucha. Dotyczy to zwłaszcza szczeniaków, które zaraziły się robakami od matki.

Utrata apetytu
Nagła utrata apetytu może oznaczać obecność glist. Czasami jednak niektóre robaki konsumują składniki odżywcze obecne w pokarmie dla psów. Wówczas chore zwierzęta mogą też wykazywać nagły wzrost apetytu.

Utrata wagi
Nagły spadek wagi u psów jest często spowodowany takimi pasożytami jak tasiemce czy włosogłówki.

Problemy z sierścią
Dobry stan zdrowia psa można ocenić obserwując jego sierść. Takie objawy jak wysychanie czy zaczerwienienie skóry, a nawet jej matowienie często są objawem zarażeniem pasożytami.

Swędzenie i podrażnienie skóry
Jeśli nasz pies często się drapie, cierpi na wysypkę lub podrażnienie skóry, może być zaatakowany przez pasożyty.

Drapanie się po plecach
W przypadku gdy pies kładzie się na plecach, aby przesuwając się po szorstkim podłożu drapać się po skórze w trudno dostępnych miejscach, powinniśmy wybrać się z nim do weterynarza i wykonać badania na obecność pasożytów.

Robaki widoczne gołym okiem na futrze lub w odchodach
Czasami opiekunom czworonogów udaje się zobaczyć gołym okiem pasożyty na futrze, skórze lub w odchodach psów. Wówczas nie należy wahać się ani chwili, tylko najszybciej jak to możliwe udać się do weterynarza.

Pasożyty mogą wydawać się niezbyt groźne, ale to tylko pozory. W rzeczywistości ich skutki mogą być dość poważne, gdyż robaki atakują organy wewnętrzne czworonogów i mogą powodować bardzo groźne choroby.


 

 

 

 

Źródło: Cesar's Way

z pazurem butik zpazurem.pl z pazurem
z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem z pazurem
z pazurem