Obcinanie i pielęgnacja pazurów

Dlaczego należy dbać o pazury pupila? Z pewnością nie tylko dlatego, że rysuje drewnianą podłogę w salonie lub drapie meble - chodzi przede wszystkim o jego zdrowie. Jak odpowiednio zadbać o pazurki psa czy kota? Nic prostszego - oto kilka dobrych rad.


Źródło: Shutterstock

Koniecznym zabiegiem pielęgnacyjnym u psa i kota jest zabieg obcinania pazurów. To jak często wymagana jest korekcja zależy od podłoża, po jakim się zwierzak porusza, a w przypadku kotów istotne jest na przykład to, czy zwierzę ma drapak sizalowy - łagodzący problem długich pazurów. Częstokroć koty początkowo nie wykazują zbytniego zainteresowania się drapakiem. Jednak wystarczy zastosować kocimiętkę i już drapak staje się ich ulubionym obiektem.

Z kolei psy, które biegają po twardych nawierzchniach typu beton, kostka brukowa lub asfalt potrzebują rzadszego obcinania pazurków, niż psy biegające po ogrodzie. Na twardych nawierzchniach siłą rzeczy w naturalny sposób pazury ścierają się. Warto jednak wspomnieć, że nie dotyczy to piątych pazurków przedniej kończyny jak i pazurków tylnej kończyny w tzw. „wilczym palcu”. Brak obcinania wspomnianych pazurów prowadzi niekiedy nawet wrastanie w łapkę ostrego paznokcia, który ją rani i strasznie boli.

Tzw. gilotynka do obcinania pazurów. Źródło: shutterstock

 Praktycznie każdy właściciel powinien potrafić obciąć pazurki u swojego podopiecznego. Zahamowania mogą jednak wynikać z obawy zranienia zwierzaka. Jeśli pies lub kot mają jasno zabarwione paznokcie ich struktura jest bardzo dobrze widoczna i zabieg obcinania paznokci jest banalnym wyzwaniem. Znacznie mniej ciekawie wygląda to, gdy pazury zabarwione są na czarno. Wówczas lepiej zachować ostrożność. Bardzo dobrze, jeśli podczas okazjonalnej wizyty u lekarza weterynarii poprosimy o instruktarz. Warto też dobrać rodzaj cążek. Jeśli jest to mały pies lub kot lepsze zastosowanie mają cążki gilotynowe. Jeśli obcinamy pazury większemu psu warto użyć obcinarki typu kleszczowego.

 W przypadku, kiedy pazury psa są długie praktykuje się obcinanie ich, co 3 – 4 tygodnie po około 2 – 3 mm. Owocuje to samoistnym cofaniem się miazgi paznokcia, która jest dość obficie unaczyniona. Tym samym nie występuje obfite krwawienie i odczuwanie bólu przez zwierzaka. Oczekiwany efekt uzyskać można już po kilku miesiącach systematycznych zabiegów.

Jeśli natomiast zdarzy się, że pomimo minimalnego przycinania pazurów pojawi się krwawienie nie należy popadać w panikę. Krwawiący pazurek trzeba przemyć wodą utlenioną i ucisnąć gazikiem. Po kilku minutach krwawienie ustąpi. Jest to jednak sygnał, że nasze zabiegi powinny być wydłużone w czasie tj. powinny być wykonywane rzadziej.