Chory kot - symptomy

Jednym z najczęstszych powodów, dla których właściciele zabierają pupili do weterynarza, są problemy skórne. Nie jest to przypadek - takie schorzenia są najłatwiejsze do wychwycenia,  wystarczy, że zwierzak się drapie lub traci sierść i już wiadomo, że coś jest nie w porządku. A tymczasem skóra to tylko jeden organ, który skrywa cały system nieustannie pracujących tkanek i narządów. O ich niewłaściwym funkcjonowaniu także świadczą konkretne symptomy. Wystarczy tylko je znać, żeby móc szybko i właściwie zareagować.

Zachowanie kota może być pierwszym symptomem choroby. Warto więc dobrze poznać charakter i nawyki pupila, żeby łatwiej wychwycić zmiany. Zachowanie kota może być pierwszym symptomem choroby. Warto więc dobrze poznać charakter i nawyki pupila, żeby łatwiej wychwycić zmiany. Źródło: iStock

W kwestii chorób twojego pupila to właściciel stanowi pierwszą linię obrony. Dlatego bądź czujny na pierwsze sygnały choroby. Obserwuj zwierzę i staraj się wychwycić, jakie zachowania odbiegają od jego codziennej rutyny. Kieruj się też intuicją – często jest ona bardzo pomocna! I pamiętaj: gdy coś cię zaniepokoi, aby postawić pewną diagnozę i rozpocząć właściwe leczenie, jak najszybciej udaj się z pupilem do weterynarza. 

Zmiana wagi

O ile dla człowieka kilogram w tę czy w tamtą nie robi zbytniej różnicy, to dla kota czy małego psa to całkiem sporo. Często przecież ich waga nie przekracza nawet 5 kilogramów! Dlatego kontroluj wagę swojego pupila przynajmniej raz w miesiącu. To wcale nie takie trudne: stań na wadze i sprawdź ile ty ważysz, a później weź na ręce psa lub kota i zważ was razem. Różnica między wskazaniami wagi to waga pupila. Jeśli twój pupil jest na tyle duży, że możesz mieć problem z podniesieniem go, na spacerze wstąpcie na chwilkę do waszego weterynarza – nie powinien mieć nic przeciwko, żeby zwierzak staną na chwilkę na wadze. Pamiętaj, żeby notować wagę pupila i zwracać uwagę, czy nie zmienia się ona w znaczny sposób. Jeśli będziesz mieć jakiekolwiek wątpliwości, zabierz pupila do weterynarza i pokaż mu twoje notatki.

Zmiany w poziomie aktywności

Gdy starszy kot nagle staje się bardzo aktywny, właściciele zwykle są zachwyceni. Ale uwaga, bo mogą to być tylko pozory, a nadmiar aktywności może być sygnałem, że zaczęły się problemy z tarczycą. Podobnie, weterynarz powinien być informowany o każdej zmianie w poziomie aktywności twojego pupila – niezależnie od tego, czy stał się on bardziej spokojny czy też zupełnie nieokiełznany.

Zmiany apetytu, w przyjmowaniu płynów i wydalaniu

Zostawianie pupilowi zawsze pełnej miski nie jest dobrym pomysłem ze względu na ryzyko, że będzie jadł bez umiaru i szybko zacznie tyć. Ale też takie rozwiązanie utrudnia stwierdzenie, czy zwierzak je więcej lub mniej niż dotąd. Miej także na uwadze, jak często napełniasz miskę z wodą. Jeśli w pewnym momencie zauważysz, że musisz to robić częściej, lub że wody starcza pupilowi na dłużej, może okazać się, że przyczyną są problemy ze zdrowiem. Podobnie z moczem i stolcem – o chorobie świadczyć może tak częstotliwość wydalania, jak i zapach, konsystencja i kolor.

Termoregulacja

Organizm psa i kota jest przystosowany do funkcjonowania w dość szerokim zakresie temperatur. Jeśli jednak zauważysz, że pupilowi jest cały czas gorąco lub zimno, skorzystaj z porady weterynarza.