O pochodzeniu psa

Porównując geny przedstawicieli psowatych naukowcy prześledzili trasy rozprzestrzeniania się praprzodków psa domowego po Ziemi. Wszystko wskazuje na to, że wielka psia podróż rozpoczęła się w południowowschodniej Azji.

Źródło: Shutterstock

O przeszłości psa domowego wiemy sporo, ciągle jednak pojawiają się kolejne badania rzucające nowe światło na kwestię jego pochodzenia. Najnowsze, opublikowane na łamach „Call Research”, dowodzi, że historia występowania psa na naszej planecie ma swój początek w południowowschodniej Azji.

Badaniu poddano DNA blisko sześćdziesięciu osobników z rodziny psowatych. Zapis genetyczny miał pomóc zrozumieć, jaką trasę przebyły te zwierzęta od źródeł swojego pochodzenia do obecnego miejsca występowania. Międzynarodowy zespół naukowców wytypował do badania 12 szarych wilków, 27 psów z Azji i Afryki oraz 19 przedstawicieli różnych ras z całego świata (wśród nich między innymi charta afgańskiego, husky, alaskana malamute, chihuahua, nagiego pieska peruwiańskiego, mastiffa tybetańskiego i charta arabskiego). Porównując ich genomy naukowcy wykazali, że największą różnorodnością w zapisie DNA charakteryzują się dotychczas pomijane w wielu badaniach zwierzęta pochodzące z południowowschodniej Azji. Psy te wykazują również najbliższe pokrewieństwo z szarym wilkiem, co pozwala wysnuć teorię, że właśnie one dały początek psu domowemu, Canis lupus familiaris. Datę ich pojawienia się na Ziemi określono na 33 000 lat temu.

Naukowcy twierdzą, że około 15 000 lat temu grupa wywodząca się z tych psów rozpoczęła podróżna Środkowy Wschód, do Afryki i Europy (docierając do niej ostatecznie 10 000 lat temu). O ile dotychczas podejrzewaliśmy, że czworonogi migrowały w poszukiwaniu resztek jedzenia, za ludźmi (więc ludzie wyznaczali kierunki tych migracji), pierwsza migracja psa domowego z południowowschodniej Azji prawdopodobnie została zainicjowana przez same psy. Powodem mogły być zmieniające się warunki klimatyczne i środowiskowe, na przykład mające miejsce około 19 000 lat temu wycofywanie się lodowców.

Badaczom udało się wykazać, że część psów z pradawnej grupy pochodzącej z Azji, po dotarciu do Europy, odbyła drogę powrotną na Wschód, w kierunku Chin. Tam nastąpiło spotkanie z czworonogami migrującymi w przeciwną stronę i wymieszanie obu tych grup. Efektem tego spotkania był pies, który wyruszył do obu Ameryk.