Nowe badania o kociarzach

Według najnowszych badań przeprowadzonych przez Whiskas, 95 % z nas uważa koty za członków rodziny, 40 % jest pewne, że ich domowy ulubieniec opiekuje się nimi podczas choroby a 64 % z nas osądza ludzi po tym, jak reagują na kocie towarzystwo. To nie jedyne zaskakujące wyniki badań.

 

kociarze są wśród nas kociarze są wśród nas Źródło: Shutterstock

W raporcie Big Cat, Little Cat marki Whiskas wzięło udział tysiąc właścicieli kotów, którzy opowiadali o swoich zwyczajach i o tym, jak zachowują się ich ulubieńcy. Okazało się, że 1 na 10 osób wolałaby przytulić się do puszystego, mruczącego futrzaka, niż do... własnego partnera. Na szczęście nie ograniczamy się tylko do kociego towarzystwa, choć ponad połowa badanych przyznała, że chętnie spotyka się z innymi miłośnikami tych zwierząt, by poradzić się i wymienić doświadczenia. A za co tak kochamy koty? Dla 87 % właścicieli tych zwierząt, sama ich obecność oznacza mniejszy stres, związany z codziennymi sytuacjami. W końcu nic tak nie koi, jak ugniatanie łapami, ocieranie się o nogi i mruczenie.

Rozumieją nas

A propo's tych kocich zachowań - połowa właścicieli kotów opisała, jak koty się z nimi witają i jak okazują im uczucie. Najczęstsze zachowania to ocieranie się o nogi czy twarz i lizanie rąk. To zachowanie badacze połączyli ze zwyczajami dużych, dzikich kotów. Np. lwy liżą członków swojej rodziny, by okazać im uczucie. Z kolei tygrysy i inne towarzyskie koty ocierają się nawzajem o swoje boki i łapy, by "przypomnieć" o sobie członkowi rodziny i dać mu znać, że mu na nim zależy. Zbadano też, dlaczego koty lubią wskakiwać w trudno dostępne miejsca - na szczyt szafy czy półki.

Źródło: iStockphoto/Thinkstock

 To również pozostałość po "dzikich" czasach - koty mieszkające na wolności w Afryce czy Ameryce Południowej lubią siadać na szczytach skał czy drzewach, by mieć pełen obraz swojego terytorium. Jednak nie tylko ludzie, a w szczególności badacze, dobrze rozumieją koty. Według 72 % badanych, również koty rozumieją nas. Potrafią reagować na nasze nastroje i potrzeby a czasem nawet poprawić nam nastrój. Nic dziwnego, że okazujemy im szczególną uwagę - 17 % kociarzy sprawiło swoim "podopiecznym" specjalne miejsca i przyrządy do zabawy. - To oczywiste, że choć koty stereotypowo postrzegamy jako niezależne i tajemnicze, potrafią one mieć z właścicielami tak samo silną więź, jaką mają małe lwy w dżungli ze swoimi rodzicami. - wyjaśniła na łamach Daily Mail dr. Sandra McCune, badaczka kocich zachowań.