Nowa hybrydowa rasa psów

Hodowcom udało się stworzyć nową hybrydową rasę psów, które żyją średnio około dwudziestu lat, są inteligentne, nie powodują reakcji alergicznych, a dodatkowo zachowują młody wygląd nawet w okresie starości. W rezultacie stanowią ciekawą propozycję dla osób poszukujących wiernego czworonoga o sympatycznej twarzy i niewygórowanych wymaganiach.

Psy hybrydowych ras często przypominają z wyglądu pluszowe zabawki Psy hybrydowych ras często przypominają z wyglądu pluszowe zabawki Źródło: shutterstock

Ta niezwykle oryginalna rasa nosi nazwę cava-poo-chon i powstała w wyniku skrzyżowania psów należących do trzech ras: cavalier king Charles spaniel, bichon frise oraz pudel miniaturowy. Za jej twórców uważa się parę hodowców Lindę i Steve'a Rogersa mieszkających w niewielkim miasteczku Pine w amerykańskim stanie Arizona. W pracach nad nową rasą ważną rolę odegrali także weterynarz i genetyk, których personaliów na razie nie ujawniono. Ze względu na ograniczoną ilość psów i duże zainteresowanie, obecnie cena psa cava-poo-chon waha się od dwóch do ponad trzech tysięcy dolarów. Pomimo tego, że prestiżowa organizacja o nazwie American Kennel Club nie uznała jeszcze oficjalnie tej rasy, na zakup sympatycznych czworonogów z Timshell Farm zdecydowało się już około sześćdziesięciu rodzin. Ponadto dwanaście psów trafiło do domów opieki i szpitali, gdzie wezmą udział w terapiach osób chorych i niepełnosprawnych.

Trudno się temu dziwić, wszak psiaki wyglądają jak pluszowe zabawki i oprócz atrakcyjnego wyglądu cechują się także dobrym zdrowiem i świetnym samopoczuciem. Potrafią rozweselić nawet największego ponuraka, a dodatkowo ze względu na wrodzoną inteligencję łatwo i chętnie uczą się różnych sztuczek i reagowania na wypowiadane przez opiekuna komendy. Co więcej, nie powodują reakcji uczuleniowych u alergików i gubią bardzo niewiele sierści. Ze względu na niewielkie rozmiary i wagę, która nie przekracza dziesięciu kilogramów, nie są kłopotliwymi zwierzętami. Doskonale nadają się do hodowli nie tylko w domu za miastem, ale odnajdą się także w niewielkim mieszkaniu w blokach.

Szczegółowe informacje i zdjęcia psiaków pochodzących z hodowli Timshell Farm można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej dostępnej pod adresem http://www.timshellfarm.com/. Ponadto dzięki stronie istnieje możliwość kontaktu z hodowcami odpowiedzialnymi za powstanie nowej rasy. Osoby zainteresowane zakupem czworonoga cava-poo-chon mogą także za pośrednictwem strony zarezerwować szczeniaka. Różnią się one od siebie przede wszystkim kolorem i stopniem pofałdowania sierści. Zanim podejmiemy decyzję o zakupie warto zastanowić się, czy jesteśmy w stanie zagwarantować psu opiekę przez ponad dwadzieścia lat.

W ciągu ostatnich kilku lat na całym świecie powstało wiele innowacyjnych, podobnych do cava-poo-chon hybrydowych ras czworonogów. Warto wymienić przynajmniej kilka z nich. Chorkie to pies będący efektem skrzyżowania chihuahua z yorkshire terrierem. Z kolei pomsky to krzyżówka ras szpic miniaturowy i siberian husky. Dużą popularnością cieszy się labradoodle, który został wyhodowany w Australii, a jego rodzicami były czworonogi należące do ras labrador i pudel. Ciekawą hybrydą jest również pochodzący ze Stanów Zjednoczonych borgi będący skrzyżowaniem border collie z corgi. Stosunkowo mało znany w Europie jest cockapoo, którego rodzicami są cocker spaniel i pudel. Mało rozpowszechnioną rasą w Polsce jest także puggle będący krzyżówką beagle'a i mopsa. Podobny z wyglądu do niego jest bugg łaczący cechy boston terriera i mopsa. Z kolei za oceanem coraz większą popularność zdobywa yorkipoo wyhodowany w wyniku skrzyżowania yorkshire terriera i pudla. Inną bardzo ciekawą hybrydą jest gollie będący efektem połączenia golden retrievera i collie. Niezwykle oryginalną rasę reprezentuje także huskamute, którego rodzicami są husky i alaskan malamute. Jak widać wybór jest bardzo duży i nawet najbardziej wybredni miłośnicy czworonogów mogą znaleźć odpowiedniego dla siebie pupila o pożądanych cechach wyglądu fizycznego i charakteru.

 

Źródło: Mother Nature Network, Yahoo News, PawNation.com