Niezbędnik udanej socjalizacji

W socjalizacji psa najważniejsza jest rola właściciela, który musi pokazać psu jak największy kawałek nowego świata. Poznawanie nowych ludzi, miejsc i zwierząt buduje poczucie bezpieczeństwa i charakter zwierzęcia.


Zapoznawajmy psa z różnymi typami ludzi i zwierząt. Zapoznawajmy psa z różnymi typami ludzi i zwierząt. Źródło: Shutterstock

Przeważnie szczeniak pojawia się w naszym domu około siódmego tygodnia życia. Właściciel od samego początku musi zapoznawać malca z otaczającym światem.  Szczeniak musi mieć kontakty z innymi psami, ludźmi, zwierzętami domowymi - stanowczo nie wolno izolować malca od otoczenia. Ważne jest by szczenię poznało wszystkie rodzaje ludzkiego gatunku: kobietę, mężczyznę, dziecko, osobę starszą, osobą na wózku inwalidzkim, na rowerze, o kulach, itd. W oczach psa każdy z tych osobników postrzegany jest jako odrębny gatunek. Jeśli nasz maluch będzie przebywał wyłącznie z kobietami, może w przyszłości zacząć bać się mężczyzn, jeżeli go z nimi nie zapoznamy. To samo tyczy się wszystkich innych osób.

Do trzeciego miesiąca życia psa koniecznie powinniśmy naszego malucha zapoznać z takimi miejscami, jak ruchliwa ulica, dworzec kolejowy, centrum handlowe, powinniśmy jeździć z nim windą, samochodem, pokazać mu schody. Nie obawiajmy się, że nasze szczenię zachoruje, zabierajmy je w miejsca rzadko uczęszczane przez inne psy, np. parkingi supermarketu. Izolowanie szczenięcia w domu do końca okresu kwarantanny może mieć bardzo zgubne skutki charakterologiczne.

Zachowajmy wszelkie środki ostrożności, ale nie przesadzajmy. Sami wnosimy do domu całe masy bakterii na butach. Absolutnie nie namawiam was na spacery, gdzie roi się od innych psów, nie chodzi mi o parki publiczne czy podwórka przy blokowiskach. Dobrym rozwiązaniem jest np. ogród znajomych czy wcześniej wspomniany parking supermarketu. Będą to doskonałe miejsca do zapoznawania malucha ze światem zewnętrznym. Zapewniajmy malcowi jak najwięcej wrażeń, oczywiście stopniowo i cierpliwie.