Nietypowe pogrzeby czworonogów

Większość ludzi traktuje psy i koty jak pełnoprawnych członków swojej rodziny. Osoby opiekujące się czworonogami boleśnie przeżywają wszystkie problemy ze zdrowiem, a tym bardziej śmierć swoich pupili. Nic więc dziwnego, że na całym świecie powstaje coraz więcej cmentarzy, na których można pochować czworonoga.

Coraz więcej osób decyduje się na pochówek zwierząt na cmentarzu Coraz więcej osób decyduje się na pochówek zwierząt na cmentarzu Źródło: Stec_2012_01

Samo zjawisko nie jest niczym nowym. Koty grzebano na specjalnych cmentarzach, a nawet mumifikowano już w czasach, gdy Egiptem rządzili faraonowie. W wielu starożytnych kulturach ogromnym szacunkiem nie tylko za życia, ale także po śmierci, darzono również psy. Obecnie cmentarze dla zwierząt cieszą się największą popularnością w Stanach Zjednoczonych, ale można je znaleźć także w kilku miejscowościach w Polsce.

Zwyczaje pogrzebowe bywają różne i zależą od preferencji opiekuna. Większość Amerykanów korzysta z usług krematoriów, a następnie chowa prochy zwierząt w urnach. W Ameryce Północnej istnieją wyspecjalizowane firmy pogrzebowe ułatwiające taki pochówek. Ponadto za dodatkową opłatą można zażyczyć sobie zorganizowanie pogrzebu na morzu. Wówczas urna z prochami trafia na dno oceanu.

Jeśli ktoś dysponuje odpowiednio grubym portfelem i chce wystrzelić prochy swojego czworonoga w niebo, powinien skorzystać z oferty firmy The Eternal Ascent Society. Jej pracownicy oferują zainteresowanym balony wypełnione helem, które wynoszą urnę na bardzo dużą wysokość. Taki pogrzeb kosztuje od kilkuset do kilku tysięcy dolarów w zależności od rozmiarów balonu. Znacznie drożej, bo nawet kilkanaście tysięcy dolarów, trzeba zapłacić za wyprodukowanie diamentu z prochów czworonoga. Takie usługi od ponad trzynastu lat świadczy firma LifeGem.

Nowością jest możliwość skorzystania z resomacji, która polega na przekształceniu zwłok w proch za pomocą alkalicznej hydrolizy. To rozwiązanie jest uważane za znacznie bardziej ekologiczne od tradycyjnej kremacji. Jedną z amerykańskich firm oferujących taką usługę jest Peaceful Pets Aquamation.

 

Źródło: nwitimes.com