Nietuzinkowe kocie zabawki

Zabawa jest dla kotów ważnym elementem życia. Cóż z tego, jeśli na zabawki patrzą ze znudzeniem? Czasem papierek czy pudełko sprawdzi się lepiej niż najdroższa zabawka ze sklepu. Zrób więc zabawkę sam!

Zwykłe pudełko bywa dla kota ciekawsze niż niejedna zabawka. Zwykłe pudełko bywa dla kota ciekawsze niż niejedna zabawka. Źródło: Shutterstock

Brak zabawy skutkuje nieprawidłowym zachowaniem kota: drapaniem mebli, agresją. Kot pozostawiony sam sobie, bez możliwości wyładowania energii i bez kontaktu z człowiekiem, może ze stresu więcej jeść. Obfite jedzenie i brak ruchu prowadzić mogą do otyłości, a ta z kolei – do wielu poważnych chorób. Zabawa jest więc aktywnością potrzebną kotom do życia tak samo, jak pożywienie czy sen.

Jak się bawić? Czym się bawić?

Na rynku jest mnóstwo zabawek przeznaczonych dla kotów, ale często okazuje się, że zakupiony przez nas produkt nie trafia w gusta naszego futrzanego domownika i nieużywany trafia w końcu do schroniska lub kosza na śmieci. Niejednokrotnie zaś niepozorne przedmioty, znalezione w domowych szufladach, są dla kotów najlepszymi zabawkami i zajmują je na długie godziny. Warto czasem wykonać zabawkę samemu i z radością obserwować, jaką frajdę sprawia ona naszemu podopiecznemu.

Oto kilka przykładów nietuzinkowych zabawek – przedmioty, które z założenia zabawkami nie są, ale sprawiają naszym zwierzakom wiele frajdy. Przedstawiamy też pomysły na własnoręcznie wykonane dzieła, które ucieszą niejednego kota. 

Stopery do uszu – najzwyklejsze piankowe stopery, jakie można nabyć w każdej aptece, są dla niektórych kotów wręcz wymarzoną zabawką. Lekkie, łatwo dają się nosić w pyszczku, podrzucać i popychać łapką – idealny materiał na zabawkę! Kot świetnie będzie bawił się sam, można także spróbować rzucać mu stoper tak, aby musiał go upolować.

Zwinięta w kulkę folia aluminiowa – podobnie jak w przypadku stopera: niewielka, lekka, a na dodatek się toczy! Pamiętajmy jednak, aby kulka nie była zbyt mała. Odpowiednia zabawka to taka, której kot nie zdoła połknąć.

Wędki – dzięki nim kot wybiega się i wyskacze, przy okazji zbuduje z opiekunem dobre relacje. Do stworzenia tej zabawki wystarczą patyk, kawałek sznurka i jakakolwiek mała kolorowa rzecz (np. maskotka, idealnie sprawdza się szeleszczący papierek po cukierku), którą da się przywiązać na końcu wędki. Długie godziny zabawy gwarantowane!

Wszelkiego rodzaju kartony i pudełka – koty uwielbiają się chować, czasem pudełko po butach może stanowić najciekawszy dla zwierzaka obiekt w pokoju.

Rękawiczka pięciopalcowa – do palców zwykłej, zimowej rękawiczki można przyszyć np. guziki, frędzelki. Założyć ją sobie na rękę i tak skonstruowaną pacynką bawić się z kotem. Przy okazji zmniejsza się ryzyko spotkania z kocimi pazurami.

Pudełko z niespodzianką – w pudełku, np. po butach, robimy dużo otworów (wielkość taka, aby zmieściła się tam kocia łapka), a do środka wkładamy piłeczkę. Teraz wystarczy zainteresować kota zawartością pudła. Z pewnością kociak na wszelkie sposoby będzie próbował wydobyć ze środka tę arcyciekawą rzecz.

Takich cudów można wymyślić i wykonać o wiele więcej. Jedynym ograniczeniem jest nasza wyobraźnia. Zachęcamy więc do wspólnych zabaw z kociakami, niekoniecznie przy wykorzystaniu drogich, sklepowych zabawek.

Bezpieczeństwo

Pamiętajmy, że jakkolwiek nie zapragniemy bawić się z naszym przyjacielem na czterech łapkach, najważniejsze jest jego bezpieczeństwo. Większość kocich zabaw powinno odbywać się pod nadzorem ludzi. Kot w ferworze zabawy może połknąć małe elementy i narazić się na spore kłopoty zdrowotne. Z tego powodu nie najlepszym pomysłem są wszelkiego rodzaju sznurki, nitki. Koty z reguły są zachwycone tą formą zabawy, lecz może ona być niebezpieczna. Połknięte nitki mogą utkwić w jelitach i uszkodzić układ pokarmowy. Warto więc, zanim wprowadzimy nową zabawkę, zadbać o pełne bezpieczeństwo.