Nierównomierny wzrost kości promieniowej i łokciowej

Twój pies rośnie, ale jego łapy coraz bardziej się wykrzywiają? Może być to związane z nierównomiernym wzrostem kości. Trudno coś na to zaradzić, ale nie jest to niemożliwe. Zobacz jak możesz pomóc swojemu pupilowi.


Źródło: Zoonar/Thinkstock

Następstwem  nierównomiernego wzrostu kości promieniowej i łokciowej jest wygięcie przednio – przyśrodkowe kości promieniowej. Bezpośrednio prowadzi to do powstania tzw. koślawości kończyny.

Objawy schorzenia są tak symptomatyczne, że rozpoznanie nie nastręcza zbyt dużych trudności. Jednakże całkowitą pewność uzyskuje się na podstawie badania rentgenologicznego.

Jeśli jest to początkowy okres schorzenia można podjąć próby zachowawczego opanowania problemu poprzez dokonanie korekty dietetycznej. Ważne jest aby pies dostawał zbilansowaną dietę o niższej zawartości wapnia.

Dzienna porcja jedzenia powinna być rozłożona na mniejsze porcje ale za to częściej podawane. Okazuje się, że schorzenie występuje dużo częściej u psów, które żywione były zbyt długo karmą dla juniorów. W bardziej drastycznych przypadkach niezbędna jest korekta chirurgiczna.