Niepłodność samców

Przyczyny niepowodzeń hodowlanych mogą występować zarówno po stronie hodowcy jak i przyszłych rodziców. Niestety, nierzadko krycie jest źle zaplanowane i zorganizowane. Przed kryciem trzeba upewnić się, że suka nie posiada przeciwwskazań zdrowotnych do posiadania szczeniąt, a jej narządy rodne są zdrowe. Właściciel reproduktora winien zbadać swojego psa. Badaniem objęte musi zostać również jego nasienie.

Źródło: Shutterstock

Przyczyn niepłodności lub obniżonej płodności u samców jest bardzo wiele. Na pierwszym miejscu wypada wymienić zaburzenia wrodzone narządów płciowych. Zarówno gonady zewnętrzne jak i wewnętrzne mogą być nieprawidłowo rozwinięte. Najczęściej występuje niedorozwój jąder, a jądra takie są też bardziej podatne na zwyrodnienia. Równie częstym zaburzeniem jest wnętrostwo. Psy z jednostronnym wnętrostwem są płodne. Niezależnie od tego czy patologiczne jądro zlokalizowane jest w jamie brzusznej, czy pachwinie niezbędny jest zabieg operacyjny, aby je usunąć.  Rzadkim schorzeniem jest brak jąder, który występuje jednostronnie lub dwustronnie. Jako wada rozwojowa wystąpić może między innymi jeszcze: niedorozwój lub brak najądrzy i nasieniowodów, stulejka, załupek, przetrwałe wędzidełko napletka. Stulejka to wystąpienie za małego otworu napletka. Zwierzę cierpiące na tą chorobę nie może wysuwać prącia. Zalegający mocz prowadzi do stanów zapalnych. Załupek występuje jako następstwo stulejki w momencie, kiedy wysunięta żołądź nie jest w stanie schować się w napletku. Przetrwałe wędzidełko napletka uniemożliwia zaś pełny wzwód i wysunięcie prącia. Dodatkowo podczas prób krycia samiec odczuwa dużą bolesność.

Kolejną grupą są choroby nabyte. Przede wszystkim wyróżnić tu należy choroby moszny i napletka, zapalenie jąder, najądrzy i ich osłonek, zwyrodnienie, zwłóknienie i zanik jąder, nowotwory jąder. Dalej mamy choroby związane z gruczołem krokowym, czyli przerost gruczołu krokowego, zapalenie gruczołu krokowego, torbiele i nowotwory. Częste są wszelkiego typu i pochodzenia rany napletka i prącia, które uniemożliwiają akt krycia.

Ważnym badaniem jest ocena w kierunku płodności. Pobiera się ejakulat od reproduktora, a następnie bada się go. W skład badania wchodzi ustalenie koncentracji plemników w jednostce ejakulatu, ustalenie odsetka plemników o ruchu prawidłowym jak również tych z wadami lub obumarłych. Bada się pH nasienia i robi analizę bakteriologiczną. Opcjonalnie badanie można uzupełnić o biopsje jąder.

Warto zwrócić również uwagę na zaburzenia natury neurohormonalnej. Zaburzenia popędu płciowego mogą być zarówno podwyższone jak i obniżone. Psy nadpobudliwe płciowo mają przedwczesny wytrysk i niedostateczną ejakulację. Sam akt krycia przebiega w sposób nieskoordynowany. Osłabienie libido u psów przejawia się niedostatecznym zainteresowaniem  suką w rui. Do innych mniej częstych zaburzeń należą między innymi zaburzenia koordynacji odruchów płciowych, agresja, onanizm.

Istnieje szereg przyczyn, przez które psy pozbawione są odruchów płciowych. Jedną z nich, a zarazem najprostszą jest stres. Obniżona płodność jest również następstwem nieprawidłowego żywienia. Właściciel reproduktora powinien więc poświęcić czas nie tylko na podbijanie ringów wystawowych, ale przede wszystkim zapewnić psu szczęśliwe i zdrowe życie.