Nie sprzątasz po psie? Zrobią ci zdjęcie!

Kupa wstydu to nowatorska akcja władz Wrocławia przeciwko niesprzątaniu psich odchodów. Co prawda za niesprzątanie po naszym czworonogu możemy otrzymać mandat nawet do 500 zł, ale strażnicy miejscy wypisują je niechętnie. Dlatego wielu psiarzy jak gdyby nigdy nic udaje, że psie nieczystości wcale nie należą do nich! Jak radzić sobie z tym problemem? Mieszkańcy i władze Wrocławia zrobili coś, na co nie ośmielił się jeszcze nikt inny. Jeśli akcja się przyjmie, podobne będą organizowane zapewne także w innych miastach Polski.

Kupa wstydu Kupa wstydu

Wszystko wskazuje na to, że to się się szybko zmieni, a właściciele psów będą dokładnie czyścić po swoim ulubieńcu. Akcja, która obejmuje na razie tylko Wrocław, polega na patrolowaniu miasta przez społeczników, którzy, gdy zobaczą kogoś, kto nie sprząta po swoim czworonogu, robią mu zdjęcie i wysyłają do redakcji portalu wroclaw.pl. Następnie redaktorzy zamieszczą je w specjalnej Galerii Brudasów, żeby zawstydzić leniwego świntucha. Co prawda z zapikslowaną twarzą, żeby nie łamać prawa, ale wstyd i tak pozostaje! Przynajmniej taką mamy nadzieję...

- Nie działają programy społeczne, nie pomagają spoty reklamowe, nie pomaga groźba mandatów - objaśnia swój pomysł na stronie redakcja. - Nadal większość wrocławian nie sprząta po swoich psach. Efekt widzimy codziennie praktycznie wszędzie. Psie kupy leżą na trawnikach, chodnikach, w parkach, na skwerach i na deptakach. Takiego zachowania trzeba się po prostu wstydzić. Bo wstydem jest to, że nie sprzątamy po czworonogach. Dlatego ruszamy z akcją Kupa Wstydu!.  

Redaktorzy nie ukrywają, że problem niesprzątania po psach jest we Wrocławiu naprawdę duży i że sięgnięcie po trak drastyczne środki było swego rodzaju ostatecznością. 

- Jeśli ktoś potrzebuje twardych dowodów, jak bardzo niespołeczne i szkodliwe jest niesprzątanie po psie, przygotowaliśmy równanie matematyczne. Za modela posłuży Kora, prawie 40-kilogramowy owczarek niemiecki. Kora robi średnio 2 kupy dziennie. Jedna z nich waży około 150 g. Zliczając cały rok wychodzi 730 kup. Jak to równanie przedstawia się wagowo? 730 x 150 g = 109 kg 500 g. Jeden pies w ciągu roku produkuje 100 kg odchodów. Teraz wystarczy uruchomić wyobraźnię. Ile jest właścicieli, którzy nie sprzątają po swoich pupilach? To są tony odchodów zalegających w przestrzeni miejskiej - czytamy na stronie.

Przy okazji mieszkańcy Wrocławia mogą znaleźć na stronie adresy miejsc, w których można pobrać darmowe woreczki na psie nieczystości. Miejmy nadzieję, że akcja przyniesie oczekiwany skutek. Choć w ostatnich latach wiele zmieniło się w tej kwestii na lepsze, jednak wciąż nie brakuje osób, które niestety ignorują swój obowiązek.