Już dawno udowodniono, że palenie papierosów szkodzi nie tylko samym palaczom, ale także osobom postronnym znajdującym się w pobliżu i mimowolnie wdychającym dym. Dlatego w większości krajów na świecie wprowadzono zakaz palenia w miejscach publicznych. Tymczasem nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że dym z papierosów jest szkodliwy nie tylko dla zdrowia ludzi, ale także zwierząt. Dlatego jeśli opiekujemy się na co dzień psem lub kotem, nie powinniśmy palić w jego obecności.
Psy i koty tak samo jak ludzie należą do ssaków. W rezultacie ich organizm działa w podobny sposób. Jak udowodnili naukowcy pracujący dla Tufts University's School of Veterinary Medicine oraz Colorado State University, bierne palenie u zwierząt, podobnie jak u ludzi, może powodować szereg poważnych problemów ze zdrowiem. Najczęściej u czworonogów przebywających w otoczeniu palaczy pojawiają się kłopoty z oddychaniem, alergie oraz różne stany zapalne. Ponadto u takich zwierząt odnotowano nawet przypadki nowotworów nosa i płuc oraz bardzo groźne dla zdrowia chłoniaki.
Nic dziwnego, że w Stanach Zjednoczonych i wielu innych krajach na świecie coraz częściej prowadzone są kampanie na rzecz powstrzymania się od palenia papierosów w domu nie tylko w obecności ludzi, ale także zwierząt. Wiele organizacji charytatywnych szukających opiekunów dla bezdomnych czworonogów zwraca uwagę na to, aby zwierzęta trafiły do mieszkań, w których nikt z domowników nie jest nałogowym palaczem. Objawy problemów ze zdrowiem zwierząt wdychających dym z papierosów są podobne jak w przypadku ludzi i obejmują najczęściej: kaszel, kichanie, problemy z oddychaniem, spadek wagi, brak apetytu, zaburzenia samopoczucia, wymioty, a nawet krwawienia. Badania na temat wpływu palenia na zdrowie czworonogów prowadzi amerykańska organizacja o nazwie Morris Animal Foundation, której serwis internetowy dostępny jest pod adresem http://www.morrisanimalfoundation.org/.
Źródło: Ellwood City Ledger, Morris Animal Foundation