Nie każdy może adoptować, ale pomagać mogą wszyscy

Chcielibyśmy pomóc bezdomnym zwierzakom, ale… Przeszkód może być wiele. Jednak mimo, że nie mamy możliwości zaadoptowania zwierzaka,  możemy mu pomóc w inny sposób. Jest wiele metod

Źródło: Zoonar/Thinkstock

Nie zawsze mamy możliwość przygarnięcia zwierzaka. Może na przykład wynajmujemy mieszkanie i właściciel nie zgadza się na trzymanie zwierząt, albo mamy alergię czy nasze domowe pupile nie akceptują innych czworonogów lub też nie mamy wystarczająco pieniędzy na stałe utrzymywanie zwierzaka albo bardzo dużo pracujemy i przez długi czas nie ma nas w domu.

Jeśli masz pieniądze – ofiaruj wsparcie finansowe

Jeśli dysponujesz środkami finansowymi może pomagać bezdomnym zwierzętom poprzez wirtualną adopcję, która polega na comiesięcznym wpłacaniu określonej kwoty pieniężnej na utrzymanie i opiekę weterynaryjną konkretnego czworonoga lub kilku wybranych czworonogów. Jeśli nie stać się na regularne wpłaty, możesz wesprzeć wybraną fundację czy też schronisko jednorazową wpłatą na ich konto. Można też kupić na allegro cegiełkę lub inne oferowane przez fundację produkty wystawione na sprzedaż, z których cały dochód będzie przeznaczony na pomoc bezdomnym zwierzętom.

Jeśli jesteś osobą pracującą co roku musisz rozliczyć swój PIT. 1% podatku możesz przeznaczyć na wybraną przez siebie organizację lub fundację pomagająca bezdomnym czworonogom.

Jeśli masz niepotrzebne akcesoria dla zwierząt – ofiaruj wsparcie materialne

Zdarza się że masz niepotrzebne smycze, obroże, zabawki, legowisko czy nawet drzewko dla kota, które nie są ci już potrzebne, bo kupiłeś nowe lub twój przyjaciel odszedł już za Tęczowy Most. Akcesoria te możesz oddać do schroniska lub przekazać fundacji zajmującej się prowadzeniem domów tymczasowych, które będą wiedziały jak najlepiej je wykorzystać.

Jeśli masz warunki lokalowe – stań się domem tymczasowym

Jeśli masz swój dom lub mieszkanie, nawet wynajęte, którego właściciel zgadza się na trzymanie zwierzaka możesz przygarnąć pod swój dach czworonoga będącego w potrzebie. Fundacja piastująca opiekę nad danym zwierzakiem będzie finansowała jego utrzymanie oraz szukała mu stałego domu, a ty dasz mu ciepły kąt, codzienną opiekę i miłość.

Jeśli masz dużo wolnego czasu – ofiaruj swój czas

Zawsze też możesz zostać wolontariuszem w schronisku i opiekować się czworonogami karmiąc je, pielęgnując, wyprowadzając na spacery, sprzątając im boksy oraz dawać pieszczoty, a nawet uczyć podstawowych komend.

Jeśli masz samochód lub często podróżujesz – daj transport

Bardzo często fundacje zajmujące się adopcjami zwierząt potrzebują transportu z miasta do miasta, bo znaleźli kogoś kto chce adoptować kota lub psa z Warszawy a mieszka np. w Szczecinie. Jeśli często podróżujesz możesz przy okazji swojego wyjazdu przewieść takiego zwierzaka w określone miejsce. Warto też zaofiarować się z transportem do i od weterynarza lub raz na jakiś czas pomóc zrobić większe zakupy.

Jeśli masz wiedzę – podziel się nią z innymi

Prowadzisz ośrodek szkolenia psów lub jesteś pettsiterem, zoopsychologiem, weterynarzem, technikiem weterynarii, zoofizjoterapeutą czy groomerem też możesz pomóc! Nie dość, że zdobywasz doświadczenie w zawodzie to jeszcze pomagasz tym, którzy najbardziej tego potrzebują.

Jeśli masz stronę internetową prowadzisz bloga – promuj adopcje

Jeśli masz swoją stronę internetową lub piszesz bloga promuj akcje adopcyjne, zwierzęta do adopcji, może ktoś z twoich czytelników znajdzie tam swojego przyjaciela?

Jeśli masz profil na facebooku – po prostu udostępnij

Polub profile fundacji pomagających zwierzętom, schronisk, azyli czy domów tymczasowych i udostępniaj na swoim profilu zdjęcia i opisy zwierzaków szukających domów, a może ktoś z twoich znajomych znajdzie przyjaciela w sieci.

Nie bądź obojętny – zadzwoń gdy widzisz zwierzaka w potrzebie

Nie przechodź obojętnie obok wałęsającego się po ulicy psa, może się zgubił lub został porzucony? Gdy jesteś świadkiem przemocy, znęcania się na zwierzęciem zadzwoń do Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami lub policję.

Jak widać możliwości pomocy bezdomnym zwierzętom jest wiele! Nie pozostaje nic innego jak tylko pomagać! Pomagać każdy może trochę lepiej lub trochę gorzej :).