Nie dla buldoga kiełbasa - cz. 7

Jak karmić buldogi francuskie? Czy rasa ta wymaga specjalnego traktowania? Rozpoczynamy cykl informacji dotyczących prawidłowego napełniania miski pupila! Codziennie, zaglądając na portal, poznasz nową zasadę żywienia buldoga francuskiego oraz przepis na danie, dzięki któremu twój buldog będzie najedzony i szczęśliwy, a przy tym także zdrowy.

Źródło: Hodowla Stellanova - www.stellanova.pl

Zasada 7

Ze względu na predyspozycje rasowe do otyłości, w życiu buldoga francuskiego istotna rolę powinna odgrywać aktywność fizyczna. Jej intensywność musi być jednak dostosowana do możliwości psa, jakim jest buldog francuski – silnie umięśniony, średniej wielkości pies z predyspozycją do problemów oddechowych (ze względu na specyfikę budowy czaszki). U takich psów przy bardzo intensywnym wysiłku fizycznym może dochodzić do tzw. długu tlenowego, stanu „przeciążenia” organizmu, po którym musi nastąpić okres regeneracji. W tym okresie ważna jest przede wszystkim dieta lekkostrawna, ale pełnoporcjowa, zawierająca łatwowchłanialne źródła energii. Wybierając żywienie domowe, podawać należy adekwatną ilość białka o wysokiej strawności (preferowane białko pochodzenia zwierzęcego a nie roślinnego) i zawartości kwasów tłuszczowych nienasyconych, które wspomogą proces regeneracji tkanek. W wyborze karmy komercyjnej – preferowana jest karma mokra, należy zwrócić uwagę na rodzaj surowców wykorzystanych do jej produkcji oraz ilość energii strawnej, która w szybki sposób uzupełni niedobory energetyczne oraz dostarczy energię dla przemian metabolicznych składników białkowych. Ważne jest także, aby dzienną dawkę pokarmową podawać w mniejszych ilościach, ale w krótszych odstępach czasu. W okresie regeneracji powysiłkowej ważne jest dostarczenie składników o charakterze przeciwutleniającym (witamina E, C oraz związki roślinne o znanych i potwierdzonych właściwościach). Ich źródłem są warzywa i owoce oraz oleje roślinne.

Stosując prawidłowo zbilansowaną dietę nie jest konieczne stosowanie substancji wspomagających rozwój mięśni czy pomagających lipolizę tkanki tłuszczowej (aminokwasy czy L-karnityna).


Przykładowy przepis diety dla buldogów francuskich - nr 7

Wszystkie zaprezentowane przepisy pokrywają dobowe zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energię (dobową dawkę należy podzielić na minimum dwie porcje). Dla obliczeń założono masę ciała psa/suki 10-12 kg.

 

Składniki:

  1. Mięso wołowe średnio tłuste                    100 g
  2. Serca wołowe                                                  200 g
  3. Mózgi wieprzowe                                              50 g
  4. Ser biały tłusty min. 25% tł.                      150 g
  5. Płatki jęczmienne                                          200 g
  6. Olej rzepakowy                                                  20 g
  7. Tran                                                                           5 g

Rodzaj obróbki termicznej: gotowanie
 

Zawartość podstawowych składników odżywczych:
* białko - g 67,5
* tłuszcz - g 34,6
* kwasy tłuszczowe wielonienasycone - g 5,52
* wapń - mg 985
* fosfor - mg 214
* żelazo - mg 32,02
* cynk - mg 25,6
* miedź - mg 2,65
* witamina A - ug 8968
* witamina E - mg 36,2
* witamina D - ug 352,0
* witamina B1 - mg 1,65
* witamina B2 - mg 3,52
* witamina B6 - mg 1,24
* witamina B12 - ug 17,8
* niacyna - mg 8,5
* kwas foliowy - ug 135

Uwaga: Do zaproponowanego dania głównego należy dodać suplement diety zawierający wapń i fosfor.  Można zwiększyć ilość witaminy E.

To ostatnia porcja informacji żywieniowych, zachęcamy do zapoznania się ze wszystkimi zasadami oraz przepisami.