Nie dla buldoga kiełbasa - cz. 6

Jak karmić buldogi francuskie? Czy rasa ta wymaga specjalnego traktowania? Rozpoczynamy cykl informacji dotyczących prawidłowego napełniania miski pupila! Codziennie, zaglądając na portal, poznasz nową zasadę żywienia buldoga francuskiego oraz przepis na danie, dzięki któremu twój buldog będzie najedzony i szczęśliwy, a przy tym także zdrowy.

Źródło: Hodowla Stellanova - www.stellanova.pl

Zasada 6

Wygodnym sposobem na uzupełnienie diety w różnego rodzaju związki odżywcze, włączając witaminy i składniki mineralne, wydają się być suplementy diety. Problemem zostaje tylko pytanie: czy właściciel posiada wystarczającą wiedzę pozwalającą mu oszacować rzeczywiste zapotrzebowanie na dany składnik odżywczy. Suplementy diety obecne na rynku zoologicznym są źródłem składników witaminowych, mineralnych bądź innych związków biologicznie czynnych, którym przypisuje się szerokie spektrum potencjalnych właściwości. Szeroka gama suplementów sugeruje, że istnieje realny problem z ilością danych składników odżywczych w komercyjnych karmach dla zwierząt i daje sygnał właścicielowi, że chcąc dbać o zdrowie swojego zwierzęcia, zmuszony jest wspomagać się suplementami diety. Takie podejście do problemu suplementów diety jest bardzo niebezpieczne. Wykorzystując w żywieniu psa gotowe komercyjne, pełnoporcjowe karmy – zarówno suche, jak i mokre – teoretycznie nie ma powodu dla suplementowania diety w dodatkowe składniki mineralne czy witaminowe. To producent poprzez przestrzeganie norm zawartości składników odżywczych w swoich produktach daje gwarancję ich odpowiedniej ilości i jakości.

Źródło: Shutterstock

Problem pojawia się tylko wtedy, kiedy właściciel jest w stanie zaobserwować objawy niedoborów wybranych składników odżywczych, ale nawet wówczas sugeruje się zmianę karmy (jej rodzaju lub producenta) aniżeli stosowanie suplementów diety. Suplementy diety zawierające w swoim składzie substancje mineralne i witaminowe powinny być natomiast stosowane w przypadku żywienia buldoga francuskiego dietą domową. Zawartość szczególnie składników mineralnych i witaminowych w produktach spożywczych wykorzystywanych do „stworzenia” karmy domowej jest deficytowa w stosunku do zapotrzebowania i  dlatego suplementy diety w tym przypadku są niezbędne. Szczególnie zalecane są te suplementy diety, które są źródłem wapnia, miedzi, cynku, witaminy E i witamin z grupy B. Istnieją sposoby na uzupełnianie diety we wszystkie składniki odżywcze, bazując tylko na produktach spożywczych, ale wymaga to dużej wiedzy i doświadczenia.

Bezwzględnie należy podkreślić, że poruszając problematykę związaną w wykorzystaniem suplementów diety, chcę zwrócić uwagę, że tylko prawidłowo zbilansowane dieta jest w stanie dostarczyć wszystkich niezbędnych składników – zarówno tych, o których wiemy stosunkowo dużo, jak i tych, które są nieodzownym elementem diety, a o istnieniu których nie mamy jeszcze wiedzy. Tylko te składniki, pochodzące z diety, dają gwarancję prawidłowej regulacji procesów metabolicznych i biochemicznych. Jednakże jeżeli istnieje konieczność stosowania suplementów diety, należy przestrzegać dobowego zalecanego poziomu spożycia substancji czynnych. 


Przykładowy przepis diety dla buldogów francuskich - nr 6

Wszystkie zaprezentowane przepisy pokrywają dobowe zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energię (dobową dawkę należy podzielić na minimum dwie porcje). Dla obliczeń założono masę ciała psa/suki 10-12 kg.

Składniki:

  1. Mięso drobiowe tuszka                  150 g
  2. Serca wołowe                                     100 g
  3. Jaja kurze                                               1 szt
  4. Ser biały chudy                                 150 g
  5. Płatki owsiane                                   100 g
  6. Seler                                                      100 g
  7. Olej rzepakowy                                   20 g
  8. Tran                                                        2,5 g

Rodzaj obróbki termicznej: gotowanie
 

Zawartość podstawowych składników odżywczych:
* białko - g 69,4
* tłuszcz - g 56,2
* kwasy tłuszczowe wielonienasycone - g 4,65
* wapń - mg 1145
* fosfor - mg 2451
* żelazo - mg 15,6
* cynk - mg 15,2
* miedź - mg 1,5
* witamina A - ug 1585 
* witamina E - mg 12
* witamina D - ug 196
* witamina B1 - mg 0,44
* witamina B2 - mg 1,1
* witamina B6 - mg 0,69
* witamina B12 - ug 8,6
* niacyna - mg 7,2
* kwas foliowy - ug 115 

Uwaga: Do zaproponowanego dania głównego należy dodać suplement diety zawierający wapń i fosfor.