Nie dla buldoga kiełbasa - cz. 5

Jak karmić buldogi francuskie? Czy rasa ta wymaga specjalnego traktowania? Rozpoczynamy cykl informacji dotyczących prawidłowego napełniania miski pupila! Codziennie, zaglądając na portal, poznasz nową zasadę żywienia buldoga francuskiego oraz przepis na danie, dzięki któremu twój buldog będzie najedzony i szczęśliwy, a przy tym także zdrowy.

Źródło: Hodowla Stellanova - www.stellanova.pl

Zasada 5

Wśród właścicieli tak uroczych psów, jak buldogi francuskie, mogą się znaleźć tacy, którzy jako formę nawiązania pozytywnych relacji z psem, stosują przekąski. W takich sytuacjach, jak szkolenie czy spacer, są one bardzo wygodną metodą budowania pozytywnych zachowań. Niestety, ich stosowanie w nadmiarze może być przyczyną nadwagi i otyłości, gdyż są to produkty o wysokiej zawartości tłuszczu i węglowodanów, które odpowiadają za wysoką atrakcyjność smakową przekąsek. Wyedukowany właściciel zdający sobie sprawę z zagrożenia, jakie stwarzają nadwaga i otyłość, powinien traktować przekąski jako dodatkowe źródło energii i uwzględniać ich kaloryczność w bilansowaniu dobowego zapotrzebowania energetycznego swojego psa.

Komercyjnie produkowane przekąski dla psów zawierają głównie dwa składniki, które sprawiają, że są to produkty wysokoenergetyczne. Są to węglowodany (stosowane głównie jako surowce umożliwiające formowanie przekąski w pożądany kształt) oraz tłuszcze, których zadanie polega na poprawie smakowitości takiego jedzenia. 

Źródło:

Trzeba jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do pełnoporcjowej karmy dla psa, przekąski nie są pełnowartościowym produktem. Poprzez wysoką zawartość tłuszczu i węglowodanów są dobrym nośnikiem energii, ale nie zawierają wszystkich pozostałych składników odżywczych w wystarczających proporcjach. Stąd też słuszna obawa, że nadmiar przekąsek może doprowadzić do nadwagi i otyłości przy pojawiających się objawach niedoborów niektórych składników odżywczych. Z punktu widzenia dietetyka, taka sytuacja będzie trudna do zdiagnozowania tylko na podstawie oceny sylwetki psa, który z pozoru je za dużo, a jednak brakuje mu niektórych ważnych składników odżywczych.

Bezpieczną formą zajęcia czasu psa w przypadku naszej nieobecności w domu mogą być specjalne zabawki, np. wykonane z kauczuku lub innego twardego, ale elastycznego tworzywa, które mają specjalnie przygotowane otwory, gdzie możemy wsadzić kawałki jedzenia. Pies, próbując się do nich dostać, pracowicie spędza czas w samotności, a właściciel ma pewność, że podczas jego nieobecności dom pozostaje bezpieczny. Stosowanie tego typu „wypełniaczy” czasu ma duże znaczenie w przypadku szczeniąt i psów młodych, a z punktu widzenia żywienia nie ma wpływu na zwiększenie w istotny sposób energetyczności dziennej dawki żywieniowej.

Omawiając temat przekąsek, należy także pomyśleć o ewentualnych korzyściach, które pies może odnieść w przypadku stosowania przekąsek, które poza wartością odżywczą mogą być źródłem związków biologicznie czynnych, wywierających różne efekty prozdrowotne. Przekąski będące źródłem fitozwiązków, włókna pokarmowego, składników prebiotycznych czy wielonienasyconych kwasów tłuszczowych są z pewnością ciekawą i przynoszącą efekt profilaktyczny formą urozmaicenia diety psa.


Przykładowy przepis diety dla buldogów francuskich - nr 5

Wszystkie zaprezentowane przepisy pokrywają dobowe zapotrzebowanie na składniki odżywcze i energię (dobową dawkę należy podzielić na minimum dwie porcje). Dla obliczeń założono masę ciała psa/suki 10-12 kg.

Składniki:

  1. Wołowina średnio tłusta                200 g
  2. Serca wołowe                                      150 g
  3. Jaja kurze                                               2 szt
  4. Ser biały chudy                                  150 g
  5. Makaron razowy                               200 g
  6. Marchew                                              200 g
  7. Zielony groszek                                 150 g
  8. Olej lniany                                              30 g

Rodzaj obróbki termicznej: gotowanie
 

Zawartość podstawowych składników odżywczych:
* białko - g 156
* tłuszcz - g 89,5
* kwasy tłuszczowe wielonienasycone - g 8,52
* wapń - mg 3676
* fosfor - mg 2749
* żelazo - mg 20,1
* cynk - mg 22,5
* miedź - mg 2,01
* witamina A - ug 2780
* witamina E - mg 23
* witamina D - ug 247
* witamina B1 - mg 0,62
* witamina B2 - mg 1,5
* witamina B6 - mg 0,68
* witamina B12 - ug 15
* niacyna - mg 6,9
* kwas foliowy - ug 124

Uwaga: Do zaproponowanego dania głównego należy dodać suplement diety zawierający wapń i fosfor.