Niacyna w diecie psa

Niacyna, nazywana także witaminą B3 lub PP, niezbędna jest dla pracy mózgu, układu nerwowego, ale także pomaga trawić węglowodany i białka. Dlatego jej obecność w diecie psa powinna być obowiązkowa.

Źródło: shutterstock

Niacyna jest kolejną witaminą (łącznie z witamina B1 i B2), która reguluje tempo przemian metabolicznych związków organicznych. Jej ilość w diecie jest zależna od stopnia przetworzenia surowców wykorzystanych do produkcji karmy.

Niacyna i jej inne biologiczne formy biorą udział w procesach uwalniania energii z węglowodanów, w przemianach białek i lipidów, w produkcji erytrocytów, detoksykacji leków i innych ksenobiotyków. Związek ten niezbędny jest dla prawidłowego funkcjonowania mózgu i obwodowego układu nerwowego, syntezy hormonów płciowych, insuliny, tyroksyny. Niacyna, podawana wraz z chromem, reguluje gospodarkę lipidową oraz zmniejsza skutki stresu psychicznego.

Niektóre doniesienia wskazują na możliwość działania niacyny na krążenie mózgowe, co może mieć istotne znaczenie w żywieniu przede wszystkim osobników starych. Witamina ta występuje w wątrobie, mięsie, rybach, orzechach oraz ziarnach zbóż.