Nawiązanie współpracy z psem

Nawiązanie współpracy z psem nie jest trudne dla doświadczonego przewodnika, ale już dla kogoś, kto z psami nigdy nie miał do czynienia, może stanowić nie lada wyzwanie.

Przeciąganie - jedna z podstawowych zabaw z młodym psem. Przeciąganie - jedna z podstawowych zabaw z młodym psem. Źródło: fot. Katarzyna Piotrowska

Tak samo jak my różnimy się od innych ludzi, tak samo różne są psy, dlatego też istnieje kilka sposobów na zbudowanie trwałej więzi pomiędzy człowiekiem a psem. Każdy z nas sam musi znaleźć swój własny sposób na zbudowanie dobrej relacji z psem. Inki Sjösten w swojej książce pt. „Posłuszeństwo na co dzień” przedstawia łatwy sposób na nawiązanie współpracy z czworonogiem. A stworzenie dobrej więzi z psem ułatwia nie tylko jego wychowanie, ale również późniejsze szkolenie.

Kim jest Inki Sjösten?

Inki Sjösten jest znaną w Szwecji trenerką psów. Od wielu lat szkoli psy na kursy obedience oraz psy pracujące, prowadzi szkolenia i wykłady w Szwecji oraz za granicą: we Włoszech, Finlandii, Danii, Norwegii, Estonii, Hiszpanii, a nawet w Polsce. Razem z mężem napisała kilka książek o szkoleniu psów. Inki szkoli psy metodą pozytywną, której główne założenie brzmi: pies się nie myli, a każdy błąd leży po stronie przewodnia.

Inki Sjösten i jej czterolistna koniczynka
Trenerka by zobrazować i ułatwić zapamiętanie właścicielom psów elementów, które pomogą w nawiązaniu kontaktu z psem oraz ułatwią zbudowanie trwałej z nim więzi, wymyśliła czterolistną koniczynkę. (tu grafika)

Jak z obrazka wynika mamy do dyspozycji cztery łatwe sposoby prowadzące do rozpoczęcia współpracy z psem: kontakt socjalny, smakołyki, przeciągnie i polowanie. Wszystkie te elementy wywodzą się z naturalnych instynktów psa, zaspakajają jego wrodzone potrzeby, dlatego też są takie skuteczne w budowaniu pozytywnych skojarzeń, w których pies uczy się kojarzyć swojego pana z wielkimi przyjemnościami.

  1. Kontakt socjalny – psy i ludzie jako gatunki społeczne potrzebują i lubią bliski kontakt z innymi. Wykorzystaj to, że twój pies i ty kochacie pieszczoty, drapanie i głaskanie. Poprzez taki fizyczny kontakt nawiązujesz pozytywną więź ze swoim psem, a on zapamiętuje jak wspaniale jest przebywać w twoim towarzystwie.
  2. Smakołyki – znane przysłowie „przez żołądek do serca” odnosi się również do psów. Twój pies chętniej będzie skupiał na tobie uwagę i wykonywał polecenia jeśli w zamian otrzyma coś smacznego.
  3. Aby zyskać kontrolę nad zabawą piłeczką, zawsze zabieraj dwie piłki. Kiedy pies nie chce wypuścić pierwszej, zaproponuj mu kolejną. Źródło: fot. Tomasz Mońko, www.facebook.com/tomasz.monko
    Polowanie – oznacza tutaj zabawę z piłeczkami. Zawsze baw się dwiema piłkami, zabawa jedną piłeczką może skończyć się tym, że gdy pies ją złapie zadowolony z siebie pobiegnie w przeciwnym kierunku. Więc co to za współpraca? Zabawa dwoma piłeczkami pozwoli na nawiązanie kontaktu. Zrób tak: potocz jedną piłeczkę po ziemi na kilka metrów w lewą stronę i pozwól ją psu złapać. Gdy ten chwyci piłeczkę, pokaż mu, że masz drugą, „lepszą” od tej, którą złapał i potocz piłeczkę w prawą stronę. Pies najprawdopodobniej puści trzymają w psyku piłeczkę i pobiegnie w kierunku drugiej. W tym momencie pójdź po porzuconą przez psa piłeczkę i powtórz to ćwiczenie kilka razy. Pies w ten sposób uczy się oddawać wszystko co trzyma w pysku, bo spodziewa się dostać w zamian coś jeszcze lepszego.
  4. Przeciągnie – psy kochają tę zabawę! Możesz kupić do tego specjalny sznureczek w sklepie zoologicznym lub po prostu wykorzystać jakąś szmatkę, którą wiążesz w połowie na supeł, by pies miał za co załapać zębami. Jak się bawić? Przeciągnij po prostu szmatką po ziemi wokół siebie, jak pies ją chwyci, zacznij ją przeciągać w swoją stronę. Po chwili zabawy powiedz komendę „puść” i wyciągnij smakołyk. Jeśli pies nie chce puść, smakołyk przystaw mu pod nos, powinien się skusić. Jeśli się nie skusi i nie będzie chciał puścić zabawki, wówczas powinieneś unikać tej zabawy, która może przerodzić się w próbę sił między tobą a psem, wtedy już nie będzie pozytywną zabawą, opartą na współpracy.
    Inną wersją tej zabawy jest przyczepienie szmatki do 2-3 metrowej linki. Wtedy szmatkę przywiązaną do linki wlecz po podłodze, zacznij szybkimi ruchami by zainteresować psa. Jeśli ją złapie pozwól mu zachować zdobycz.

Te cztery elementy wykorzystuj w pracy z psem, hierarchizując je od tych najbardziej  do tych najmniej przez psa pożądanych. Dzięki temu zyskasz wspaniałe narzędzia motywujące psa do współpracy z tobą oraz nagradzające go za tę współpracę.

ŹRÓDŁA: Inki Sjösten, Posłuszeństwo na co dzień, Łódź, 2006;