Nawet spokojny pies może ugryźć

Często spotykamy się z opiniami: „Mój pies jest tak łagodny, że nie skrzywdziłby nawet muchy”. Czy jednak jest to prawdą? Czy pies, który zachowuje się spokojnie będzie zachowywał się tak w każdej sytuacji? Odpowiedź wydaje się być oczywista. Nie. Każdy pies, nawet ten bardzo łagodny, może ugryźć w momencie, w którym przekroczymy jego „próg agresji”.


Źródło: Shutterstock

Czym jednak jest „progowy model agresji”? Jest to model (opisany m. in. przez Jean Donaldson), który pokazuje nam, że agresję należy postrzegać jako zjawisko progowe, czyli takie, które nasila się w zależności od ilości i natężenia prowokacji. Prowokacją może być wszystko czego pies nie lubi lub czego się obawia np. obcy ludzie, inne psy, dotyk, określone dźwięki, a nawet pora dnia. Jeśli prowokacja występuje pojedynczo i w niewielkim natężeniu pies zareaguje jedynie warczeniem. Jeżeli jednak kilka prowokacji nałoży się na siebie lub jedna z nich będzie zbyt silna, przekroczony zostanie próg warczenia. Pies zacznie pokazywać zęby. I dalej, jeżeli prowokacja będzie jeszcze silniejsza lub będzie ich bardzo wiele pies ugryzie. Jak widać podobne skutki może wywołać zarówno jeden bodziec, o bardzo dużym natężeniu jak i wiele bodźców o natężeniu słabszym, które się skumulują.

Aby lepiej to zrozumieć możemy wyobrazić sobie hipotetycznego psa, który umiarkowanie boi się obcych, nie był socjalizowany z dziećmi i nie lubi dotykania jego łap. W momencie kiedy pojawi się znane psu dziecko, może się on czuć zaniepokojony i na tym poprzestanie. Jeśli jednak dodatkowo będzie to obce dziecko, pies zacznie warczeć. Jeśli obce dziecko będzie chciało dotkną łap psa, może dojść do skumulowania bodźców, czego konsekwencją będzie ugryzienie.

Należy pamiętać, że każdy pies jest inny.  Niektóre psy mają bardzo wysoki próg i nigdy nie zostają sprowokowane, a inne niski, często nadwyrężany.

Dzięki opisanemu modelowi każdy z nas może ocenić swojego psa w bardziej obiektywny sposób. Oczywiście najlepiej, aby tego typu oceną zajął się specjalista, jednak już sam opiekun, na podstawie sytuacji z życia codziennego, może sprawdzić jak wysoki „próg agresji” posiada jego pies.  Aby to zrobić musimy bacznie obserwować naszego pupila. Powinniśmy sprawdzić jak reaguje na dzieci, dorosłych, psy, dotyk, wystrzały, kąpiel itp. Czy zachowuje się spokojnie, czy może jest zaniepokojony lub agresywny? Jeśli jest zaniepokojony lub agresywny to w obecności jakich bodźców i o jakim nasileniu? Jeśli zdobędziemy te wszystkie informacje łatwiej będzie nam przewidzieć czy dana sytuacja może spowodować przekroczenie progu agresji u naszego psa.