Nauka w chaosie

Nieraz słyszymy o szkołach dla psów. Ale czy słyszał ktoś o przedszkolu dla szczeniąt? A może już wiecie jak wyglądają w nich zajęcia?

Źródło: Shutterstock

Zajęcia z kursu psiego przedszkola w niczym nie przypominają szkolenia dorosłych psów, gdzie czworonogi wraz z właścicielami chodzą po okręgu i wykonują poszczególne komendy. Kursy psiego przedszkola dostosowane są do potrzeb i możliwości szczeniąt, a ich celem jest po pierwsze oswojenie szczeniąt z ludzkim światem, czyli socjalizacja, a po drugie edukacja właścicieli, której zadanie polega na nauczeniu ich prawidłowego rozumienia i reagowania na zachowanie podopiecznych.

Kurs psiego przedszkola trawa najczęściej miesiąc, a spotkania szczeniąt i ich właścicieli odbywają się 1 lub 2 razy w tygodniu i trwają jedną godzinę. Na ćwiczenie komend podstawowych typu „siad”, „do mnie”, „zostań” przeznacza się zaledwie kilka do kilkunastu minut, ponieważ szczenięta nie są w stanie skupić swojej uwagi przez dłuższy czas. Po ćwiczeniach następuje przerwa, podczas której maluchy mają czas na swobodną zabawę między sobą. Szczenięta szkoli się pozytywnymi metodami, a nagradza się je smakołykami i/lub zabawą.

Grupy szczeniąt niekiedy dzielone są co do wielkości i masy ciała, a także temperamentu, ponieważ szczenięta dużych i energicznych ras mogą wyrządzić podczas zabawy mniejszym i „wycofanym” psom krzywdę. Nie znaczy to jednak, że taki podział jest dobry. Nie powinno izolować się małych i większych szczeniąt. Im większa różnorodność ras i ich zachowań tym zajęcia w psim przedszkolu są wartościowsze, pies uczy się i poznaje więcej. Jednak takie spotkania małych i dużych należy zawsze mieć pod pełną kontrolą doświadczonych instruktorów i czujnych właścicieli, którzy w razie niebezpieczeństwa właściwie zareagują. Niektóre bardziej dominujące psiaki mogą męczyć swoich słabszych pobratymców, a zajęcia w psim przedszkolu powinny być przede wszystkim pouczające i przyjemne, a nie stresujące. Kiedy zabawa przeradza się w bójkę, a jeden z psiaków gryzie drugiego bez opamiętania instruktor kursu powinien natychmiast ją przerwać, a psiaka ukarać zakończeniem zabawy i krótką izolacją, by ten nauczył się „grzecznego” gryzienia.

Niektóre ośrodki prowadzące kursy psiego przedszkola proponują swoim uczestnikom różnego rodzaju pożyteczne zabawy. Na przykład psiaki mają możliwość wyszaleć się na specjalnie przygotowanym dla nich torze agility. Pokonywanie takich przeszkód nie ma na celu przygotowanie psiego sportowca, ale nauczenie psiaka współpracy z człowiekiem i reagowanie na plecenia właściciela.

Kurs psiego przedszkola jest wspaniałym wstępem do dalszego szkolenia na kursach podstawowego posłuszeństwa, gdzie wychowankowie psich przedszkoli odznaczają się dużą chęcią współpracy z opiekunem.

 

ŹRÓDŁA: Tomasz Jastrzębowski, Lekcja w chaosie, "Mój Pies", 2006 nr 5(176); Małgorzata Kozłowska, Gdy pies idzie do przedszkola, www.psy.pl.