Nauka korzystania z kuwety

Dobra kuweta to dla kota kluczowy temat. Liczy się nie tylko piasek i kształt kuwety, ale także jej umiejscowienie oraz... właściwy trening. Zupełnie jak u dzieci, koty uczą się korzystania z kuwety od matki.

Źródło: John Daniels / Ardea.com / FORUM

Aby młody kot nauczył się załatwiać swoje potrzeby fizjologiczne w wyznaczonych miejscach należy spełnić dwa podstawowe warunki. Po pierwsze kocię musi mieć stały dostęp do kuwety. Po drugie powinno wychowywać się razem z matką. To właśnie matka ma największy wpływ na naukę czystości. Małe kotki naśladując ją uczą się właściwych zachowań, w tym załatwiania się do kuwety. Jeśli cały proces nauki przebiegnie pomyślnie kociak powinien zachowywać czystość już w wieku 6 – 7 tygodni.

Co jednak zrobić kiedy wychowanie kocięcia spoczywa na naszych barkach? W takiej sytuacji powinniśmy wykorzystać instynktowne dążenie kota do zachowania czystości. Na czas nauki przestrzeń kota powinna zostać ograniczona do jednego pomieszczenia. Wydzielamy w nim strefę żywieniową, odpoczynku i toaletę. Kot jest trzymamy w takim pomieszczeniu stale przez okres 5 – 15 dni, w zależności od szybkości nauki. Ponieważ koty nie brudzą w miejscach spożywania pokarmu, ani w miejscach w których odpoczywają, kot zaczyna korzystać z pozostawionej przez nas kuwety. W momencie kiedy zacznie robić to regularnie otwieramy dla niego kolejne pomieszczenia. Na początku znajduje się w nich tylko pod naszym nadzorem, aż do chwili kiedy upewnimy się, że za każdym razem korzysta z kuwety.

Dodatkowo powinniśmy pamiętać o kilku podstawowych zasadach, które muszą być bezwzględnie przestrzegane, aby kot załatwiał się tylko w wyznaczonych do tego miejscach.

Po pierwsze, liczba kuwet powinna być zawsze większa, o co najmniej jedną, od liczby kotów w mieszkaniu. Kuwety powinny być proporcjonalnie rozmieszczone na wszystkich piętrach i poziomach, tak aby jeden kot nie mógł kontrolować wszystkich kuwet jednocześnie.

Po drugie, miejsca, w których do tej pory załatwiał się kot, należy dokładnie wyczyścić. Czasami może wiązać się to z wycięciem kawałków wykładziny lub dywanu, ponieważ koci mocz ma bardzo mocny zapach i jest silnie żrący.

Po trzecie, powinniśmy zmienić znaczenie miejsc, w których do tej pory załatwiał się kot. Najłatwiej uczynić to poprzez postawienie w takich miejscach misek z wodą lub jedzeniem. W ten prosty sposób ze strefy toaletowej tworzymy strefę żywieniową.

Jeśli mimo zastosowanych przez nas metod kot nadal nie załatwia się do kuwety należy skontaktować się ze specjalistą, który w fachowy sposób pomoże nam rozwiązać ten problem.