Naturalne prawo malucha - gryźć!

Pamiętamy, że około 4 miesiąca zaczynają psiakom wyrastać stałe zęby, wtedy maluchy chwytają za ubrania, ręce, próbują podgryzać wszystko, co znajdzie się w ich zasięgu.

Szczeniak potrzebuje zabawki, którą mógłby bezkarnie gryźć. Szczeniak potrzebuje zabawki, którą mógłby bezkarnie gryźć. Źródło: Photodisc / Thinkstock
Zapewnijmy im odpowiednie zabawki, gumowe kostki do gryzienia, pamiętając oczywiście o  bezpieczeństwie. Jeżeli maluchy są zbyt namolne i gryzą nas zbyt mocno, powinniśmy zapiszczeć, szczenię nauczone sygnału zatrzymania powinno zaprzestać gryzienia lub powiedzmy stanowczo "nie", przytrzymując delikatnie skórę na jego karku. Nie bawmy się ze swoim maluchem w przeciąganie szmatki czy czegokolwiek, nie gońmy szczeniaka, jesli nie chce oddać zabawki. Przeciąganie może źle wpłynąć na zgryz, uczy dominacji i rywalizacji, a taka gonitwa za malcem z pewnością mu się spodoba, bo dla niego to świetna zabawa, a dla nas oczywisty przyszłościowy problem z przywołaniem psiaka.

Szczenięta oprócz tego, że są takie kochane i z pozoru niewinne, mogą przysporzyć nam wielu kłopotów jeżeli nie będziemy postępować z nimi w odpowiedni sposób.