Naturalne metody na pchły

Nie każdy chce używać drogich i często szkodliwych, chemicznych preparatów na pchły. Istnieje jednak kilka naturalnych metod, które mogą sprawdzić się równie dobrze.

Źródło: Shutterstock

Chemicznych produktów w sklepach zoologicznych są dziesiątki i trudno się połapać w tym, które naprawdę są skuteczne. Obróżki, maści, pudry, płyny, krople, spray'e - łatwo się pogubić, a dodatkowo nie wszystkie produkty mogą być stosowane w każdym domu. Osoby z problemami zdrowotnymi, uczulone, reagujące alergicznie na silną chemię, a także kociaki i małe dzieci, nie powinny mieć styczności z większością produktów na pchły. Jak więc sobie radzić?
 

Źródło: Shutterstock
 Kąpiel pogromcą pcheł

To najprostszy sposób by choć trochę zmniejszyć ilość pcheł. Dziennikarze portalu Catster.com polecają następujący sposób: przed kąpielą należy pokryć kocie uszy i szyję wodą z delikatnym mydłem dla zwierząt, dzięki czemu podczas kąpieli pchły nie schronią się na suchej powierzchni głowy. Jeśli kąpiel w delikatnym mydle zakończymy uczesaniem zwierzęcia grzebieniem na pchły (z wąsko rozstawionymi ząbkami), mamy szansę wyeliminować niechciane robactwo z sierści. Nawet, jeśli kąpiel jest poza naszym zasięgiem (niektórych kotów czy dużych psów nie da się do niej przekonać), warto codziennie czesać futro mokrym grzebieniem dla zwierząt, co pomoże z czasem pozbyć się problemu. Najwięcej uwagi należy poświęcać brzuchowi, nasadzie ogona i szyi, bo to ulubione miejsca małych szkodników.

 Pułapki

Istnieje wiele wariantów. Chemiczne roztwory do umieszczania w lubianych przez zwierzęta punktach domu są skuteczne, ale odstraszają zapachem i mogą być toksyczne dla kotów i psów. Sprawdzają się też elektryczne pułapki na pchły, choć te z kolei sporo kosztują i nie wszędzie można je kupić. Najprostszy sposób to umieszczenie obok lampki nocnej, w pobliżu śpiącego kota czy psa, talerza z ciepłą wodą z mydłem. Ciepło przyciągnie insekty, które utopią się w mydlinach. Brzmi dziwnie, ale podobno działa. Jeśli w mieszkaniu, w którym jest dużo zwierząt, problem pcheł wymknął się spod kontroli, warto wypróbować ziemię okrzemkową. Ogrodnicy używają jej do ochrony roślin i dobrze znają jej właściwości insektobójcze. Jeśli nic innego nie działa, warto wysypać ją w miejsca najbardziej zagrożone pchłami, pozostawić na kilka godzin, a następnie usunąć odkurzaczem (razem z martwymi pchłami). Ziemię okrzemkową można kupić np. w sklepach ogrodniczych. Istnieje też wersja do czyszczenia basenów, która jest jednak silnie toksyczna dla ludzi i zwierząt.

 Pranie

Mając psa, który dopiero co przechodził przygodę z pchłami, konieczne jest wypranie w wysokiej temperaturze jego posłania, ubrań i koców, na których lubi się wylegiwać. W przeciwnym razie cała operacja pozbywania się pcheł pójdzie na marne, bo ich jaja wciąż pozostaną w pobliżu psa. Dodatkowo, co najmniej raz w tygodniu należy odkurzyć mieszkanie, szczególnie w miejscach, w których chętnie przebywają zwierzęta. Worek z odkurzacza trzeba natychmiast wynieść a rurę przemyć ciepłą wodą z mydłem - w przeciwnym razie odkurzacz zamieni się w wygodne i ciepłe lokum dla pcheł.

Źródło: Shutterstock
Co nie działa?

Wiele domowych receptur znanych jest od pokoleń, mimo że mogą szkodzić kotom. Przykładem jest serwowanie zwierzęciu czosnku - według fanów medycyny naturalnej to najbardziej sprawdzona bariera przeciwko pchłom, jednak czosnek może być silnie toksyczny dla kotów, o czym warto pamiętać. Zachodni lekarze medycyny naturalnej dla zwierząt polecają też użycie olejków eterycznych na kocie futro, by pozbyć się pcheł. Jednak, o ile nie mamy takiego doświadczonego specjalisty pod ręką, nie warto ryzykować. Część olejków eterycznych kotom szkodzi, a te tanie i pochodzące z niesprawdzonego źródła mogą zawierać chemiczne substancje zapachowe, w miejsce naturalnych.

Jeżeli wyżej wymienione propozycje nie zadziałają, sięgnij po środki przeznaczone na walkę z tymi owadami. Zwróć uwagę na producenta, rodzaj preparatu (płyn, krople, obroże), dobierz odpowiedni dla wielkości psa i stosuj zgodnie z przeznaczeniem.

Pamiętajmy, że pchły należy zwalczać nie tylko na zwierzęciu, ale także w miejscach, w których często przebywa (legowiska, koce, dywany, meble) oraz o tym, że terapii miejscowej poddajemy wszystkie zwierzęta obecne w domu, nawet gdy pasożyty zauważymy tylko na jednym pupilu. Niezbędna jest również odpowiednia profilaktyka, czyli stosowanie przez cały rok preparatów zapobiegających zarażeniu się przez zwierzę tymi pasożytami oraz odpowiednia dieta. Nie wszyscy wiedzą, że zdrowie – tak samo jak u ludzi – u zwierząt zaczyna się na talerzu. Najważniejszym czynnikiem decydującym o odporności psa jest zdrowa, zróżnicowana i zaspokajająca wszystkie potrzeby dieta, na którą powinny składać się węglowodany z mięsa i materia pochodzenia roślinnego. Dodatkiem są nasiona, orzechy, owoce leśne i zioła, które mają działanie przeciwpasożytnicze. Warto zainteresować się karmą holistyczną, która dostarcza zwierzętom wszystkich składników pokarmowych niezbędnych. do prawidłowego wzrostu, rozwoju i funkcjonowania organizmu, której starannie dobrane składniki dokładnie odzwierciedlają dietę psa, w której głównym składnikiem pokarmowym jest mięso.