Naśladowanie

W świetle najnowszych badań nad procesem uczenia się psów dowiedziono, że uczą się one poprzez obserwację. Wzorce zachowań czerpią, z dobrze znanego sobie, pieskiego otoczenia, jak i ze środowiska ludzi.

Psy są jednymi zwierzętami, które uczą się od ludzi poprzez naśladowanie. Psy są jednymi zwierzętami, które uczą się od ludzi poprzez naśladowanie. Źródło: Shutterstock

Miłośnicy psów i osoby pracujące z psami od dawna wiedzieli, że psy uczą się, przyglądając się i naśladując zachowania innych, jeszcze zanim nauka to udowodniła.

Naśladowanie, jako technikę szkolenia psów, w szczególności wykorzystuje się podczas układania psów pasterskich i pociągowych. Młode psiaki uczą się pasienia, zaganiania owiec, a nawet odczytywania sygnałów dawanych przez pasterza od swoich doświadczonych, starszych kolegów. Psie podrostki wypuszczane są razem z wyszkolonymi psami pasterskimi. Pasterze uważają, że w ten sposób czworonogi, o wiele szybciej, uczą się skomplikowanych zadań zawiązanych z zaganianiem owiec i bydła, niż kiedy miałyby być do tego szkolone indywidualnie.

Na tej samej zasadzie szkoli się psy pociągowe. Młode osobniki dołącza się do zaprzęgu doświadczonych  psów. Początkowo szczenięta czują się zagubione, szczekają i skomlą, po czym przyglądają się pracy liderów grupy i zaczynają ich naśladować. W ten sposób uczą się ciągnięcia sań w niespełna godzinę. Na tym przykładzie doskonale widać, że edukują się poprzez obserwowanie i naśladowanie innych osobników.

Wielu właścicieli przekonało się już, że przebywanie dorosłego wyszkolonego psa w domu, do którego wprowadzono szczenię, powoduje szybszą adaptację podrostka w nowym środowisku domowej rutyny.

Co więcej badania nad psami dowiodły, że uczą się one także poprzez obserwację ludzi. Nasze czworonogi wyraźnie oczekują od nas wskazówek. Żadne inne zwierzęta nie szukają pomocy człowieka w rozwiązywaniu zadań. Najprawdopodobniej tę zdolność zawdzięczają procesowi udomowienia.

Już od wielu lat prowadzi się badania na temat uczenia się społecznego u psów, co oznacza, że psy uczą się nowego zachowania poprzez obserwację innych osobników, a najnowsze badania etologiczne dowiodły, że psy doskonale uczą się naśladując ludzi. Ta metoda szkolenia nazywa się "DO AS I DO" dzięki, której psy uczą się nowych zachować naśladując swoich właścicieli. W Polsce seminaria z tej metody powadzi włoska trenerka Claudia Fugazza

Trening naśladowania naprawdę działa i watro wykorzystywać tę metodę w szkoleniu psów, które bardzo chętnie i łatwo się od nas uczą.

 

ŹRÓDŁA: Stanley Coren, Tajemnice psiego umysłu, Łódź, 2006; Trening naśladowania DO AS I DO, http://www.psiawachta.pl;