Wielki Jurek ma następcę

Uważany do tej pory za największego psa Giant George zmarł w paźzierniku. zabrakło mu zaledwie miesiąca do tego, żeby dożyć ósmej rocznicy urodzin. Obecnym rekordzistą pod względem wielkości jest także pies rasy dog niemiecki! Miejmy nadzieję, że nowy mistrz będzie mógł dłużej cieszyć się tytułem. Choć wnioski płynące z wielu badań wskazują na to, że w przypadku starszych czworonogów, dłuższym okresem życia cechują się rasy mniejszych psów. 

Dogi niemieckie uważane są za jedne z największych psów na świecie Dogi niemieckie uważane są za jedne z największych psów na świecie Źródło: Pixbulls

Wielki George mierzył ponad metr wysokości, dwa metry długości i ważył ponad 110 kilogramów. Ten ogromny pies reprezentował rasę dog niemiecki. W 2010 roku ze względu na swój wzrost trafił do Księgi Rekordów Guinnessa i stał się sławny na całym świecie. Wielokrotnie gościł w programach telewizyjnych, w tym bardzo popularnych za oceanem „Today”, „Good Morning America” oraz talk-show prowadzonym przez Oprah Winfrey.

Jego wieloletni opiekun Dave Nasser napisał książkę o życiu swojego pupila zatytułowaną „Giant George: Life With the World's Biggest Dog”. Wielki George posiada nadal aktywny profil na portalu społecznościowym Facebook pod adresem https://www.facebook.com/GiantGeorge. Dotychczas polubiło go ponad 210 000 internautów. Na profilu można obejrzeć zdjęcia i zapoznać się z historią oraz ciekawostkami z życia rekordowo dużego psa. Dodatkowo, Wielki George może pochwalić się swoją stroną internetową dostępną pod adresem http://giantgeorge.com/.

Obecnie za największego psa na świecie uważa się mieszkającego na co dzień w stanie Michigan doga niemieckiego o imieniu Zeus, który ma 111.8 centymetrów wysokości, waży ponad 70 kilogramów i zjada dziennie dwanaście porcji karmy.

Dogi niemieckie zostały uznane za osobną rasę w XIX wieku, ale ślady ich występowania można napotkać na niektórych zabytkach z okresu starożytnego Egiptu datowanych na trzecie tysiąclecie przed naszą erą. Ponadto, psy zbliżone wyglądem do dogów niemieckich zaobserwowano już we wczesnym średniowieczu na obszarze Skandynawii. Te sympatyczne czworonogi występują nawet w kilku wierszach zapisanych językiem staronordyckim. Obecnie najbardziej znanym dogiem niemieckim występującym w kulturze masowej jest bohater popularnych kreskówek dla dzieci o imieniu Scooby-Doo.

 

Źródło: Mother Nature Network, Guinness Book of Records