Najpopularniejsze zwierzęce imiona

Wybór imiona dla kota czy psa to nie lada wyzwanie. Jak w przypadku ludzkich imion, obowiązują tu przemijające mody i ponadczasowe klasyki.

Wybór imiona dla kota czy psa jest nie lada wyzwaniem. Wybór imiona dla kota czy psa jest nie lada wyzwaniem. Źródło: iStockphoto/Thinkstock

Według weterynarzy imiona, na które najchętniej reagują zwierzęta, są dwusylabowe i zawierają literę "i". Zdaję się, że większość właścicieli zdaje sobie z tego sprawę, bo według ankiety przeprowadzonej na portalu Koty.org.pl najpopularniejsze kocie imiona to Pusia, Kicia, Puszek, Misia i Zuzia. Wśród kocurów nie braknie też Filemonów, nazwanych tak na cześć bohatera popularnej dobranocki. Seriale i filmy to zresztą zadziwiająco częste źródło inspiracji. W latach 80. nie brakło Rademenesów (na cześć bohatera "Siedmiu życzeń"), a dekadę później masowo nazywano koty imionami bohaterów bajek animowanych - Sylwestra z produkcji Warner Bros, Felixa ("Felix the cat"), Olivera ("Oliver i spółka") czy Simby z "Króla lwa".

Filmowy pies

Telewizyjne mody jeszcze lepiej widać wśród psów. Szarik, Reksio, Rex, Bianka, Pluto, Guffi, Lady, Pankracy, Hultaj, Lessi, Snoopi... to tylko niektóre popularne imiona, które zainspirowane zostały bohaterami bajek i seriali. A jak jeszcze chętnie nazywamy swoich pupili? Saba, Sonia, Tina, Luna, Przylepka, Pchełka, Bajka, Kora - to imiona damskie. Psy wabią się najczęściej Max, Tofik, Dżeki, Puszek, Borys, Azor i Bruno.

Jak jest za granicą?

Mody w tej dziedzinie różnią się jednak znacznie pomiędzy poszczególnymi krajami. Na przykład dziennik Daily Mail zauważył ostatnio, że najpopularniejsze imię w Wielkiej Brytanii (zarówno dla psów, jak i dla kotów!) to Poppy. Również w Ameryce sprawdzono ostatnio, jakie imiona najczęściej pojawiały się na świadectwach obowiązkowej rejestracji psów i kotów. Tu nie było Zuzi i Kici; zamiast tego koty nazywano chętnie Oscar, Alfie, Gizmo, Bella, Fluffy i Poppy. Z kolei psy najczęściej noszą tam imiona Charlie, Max, Oscar, Poppy, Molly i Bailey.

Członkowie rodzin

Takie dane opublikował niedawno portal Confused.com zauważając, że coraz chętniej nazywamy zwierzęta tak, jak ludzi. To dlatego, że chętniej traktujemy je jak członków rodziny a nie - jak jeszcze kilkadziesiąt lat temu - zwierzę służące nam do wyłapywania myszy czy pilnowania obejścia. Dawniej wiele zwierząt nie miało imion w ogóle lub nazywano je na cześć wyglądu lub okoliczności, w jakich je znajdowano - Znajda, Przybłęda, Czarna, Brudas itp. 

My dla naszych czytelników przygotowaliśmy generator, który nazwie kota lub psa na podstawie jego wieku, płci, wyglądu i charakteru. Program dostępny jest pod adresem http://www.zpazurem.pl/imiennik.

W sieci dostępne są też listy tysięcy najładniejszych imion zwierząt domowych, pogrupowane na rasy, by łatwiej było je dostosować do pupila. W końcu chihuahua o imieniu Brutus i Pitbull nazwany Pusio mogą zmylić otoczenie.